Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ömrünü tamamlamış lastikler

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında cilgincevreci tarafından paylaşıldı.

 1. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Arkadaşlar lisanslı ötl bertaraf firmalarının listesine nereden ulaşabilirim?
   
 2. Gül Can

  Gül Can Çaykur Sevdalısı

 3. Gül Can

  Gül Can Çaykur Sevdalısı

 4. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  teşekkür ederim gül hanım
   
 5. Gül Can

  Gül Can Çaykur Sevdalısı

  Rica Ederim..Kolay Gelsin :)
   
  cilgincevreci bunu beğendi.
 6. Tuğba Yeşil Ağca

  Tuğba Yeşil Ağca CMNet Üyesi

  Kayseri yakınlarında ömrünü tamamlamış bant lastiki (16 01 03) alan firma varmı bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?
   
 7. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Merhabalar,
  30 Ocak 2014
  ATIKLARIN KARAYOLUNDA TAŞINMASINA İLİŞKİN TEBLİĞDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ, 2015 e kadar ÖTL taşıyacak araçlardan lisans istenmeyecek diyor fakat
  10 Kasım 2013 PAZAR ÖTL kontrolü yönetmeliğinde lisanslı araçlar dışında taşınamaz diyor burada uygulama nasıl ?
  beni aydınlatırsanız çok sevinirim, ::)
   
  Tuğba Yeşil Ağca bunu beğendi.
 8. Hasan Uzatıcı

  Hasan Uzatıcı CMNet Üyesi

  Bakanlık tarafından 31.01.2014 tarihinde yapılan duyuruda;

  ATIK TAŞIMA LİSANSLARINA İLİŞKİN DUYURU

  Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ 30.01.2014 tarih ve 28898 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Bu doğrultuda; mevcut atık taşıma lisansı olan firmalar ve araçların lisanslarının yenilenmesi ve mobil cihaz taktırılması şartı 1/1/2015 tarihine kadar uzatılmıştır.

  Ayrıca, ömrünü tamamlamış lastikleri taşıyacak firma ve araçlar için bahse konu Tebliğ’in 5 inci maddesi, birinci fıkrası (b) bendinde yer alan “Bu Tebliğ kapsamındaki atıkların taşınmasında kullanılacak araçlar ve bu araçların bağlı bulunduğu firmalar için il müdürlüklerinden taşıma lisansı alınır.” ibaresi doğrultusunda alınması gereken “taşıma lisansı” 1/1/2015 tarihine kadar aranmayacaktır. denildiğinden şu an ÖTL'de lisanslı araç ile taşıma zorunluluğu yok diye biliyorum.
   
 9. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Bende bundan bahsediyorum Hasan Bey, ÖTL yönetmeliğinde lisanslı araçlarla taşınır diyor hangisini baz almak gerek acaba??
   
 10. Hasan Uzatıcı

  Hasan Uzatıcı CMNet Üyesi

  Benim görüşüm bu duyuru Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğin yayımlandığı günden daha sonra yapıldığı için duyuruyu baz almak. Yönetmelikte "(1) Ömrünü tamamlamış lastik taşıma araçları için taşıma lisansı alınması zorunludur. Ömrünü tamamlamış lastik taşıma lisansı alınmasına ilişkin hususlar Bakanlıkça diğer düzenleyici işlemler ile belirlenir." denilmektedir. Bakanlıkça diğer düzenleyici işlemler ile belirlenir dediği için 01.01.2015'ten sonra lisans alma koşulları ile ilgili yeni bir düzenleme yapacağını düşünüyorum. Düşüncem doğru ise bu tarihten önce Bakanlıkça işlemlerin belirlenmesi gerekmektedir ki hazırlıklı olalım.
   
 11. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Bence de, o zaman şöyle yorumlamak gerek 2015' e kadar ÖTL taşıma lisansı aranmıyor. 2015 'e kadar lisanssız araçlar ile taşıma yaptırılabilir,,
   
 12. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Çakışma olan durumlarda son tarihli olan belge/duyurunun dikkate alınması yararlıdır.
   
 13. Ahmet Elmas

  Ahmet Elmas CMNet Üyesi

  Merhaba. ÖTL taşıyan araçlar için Taşıma Lisansı başvuru aşamaları ve başvuru sırasında istenen evraklar hakkında acil dönüş yapabilir misiniz? Yıl sonuna kadar başvuru yapmamız gerekiyor galiba??
   
 14. Tolgay Doğan

  Tolgay Doğan CMNet Üyesi

  arkadaslar merhaba, belki saçma bir soru olacak ama, Ömrünü Tamamlamış Lastikler tehlikeli atık sınıfına giriyor mu? taşırken UATF düzenlemek gerekiyor mu?
   
 15. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Tehlikeli sınıf no, uatf yes.
   
  Tolgay Doğan bunu beğendi.
 16. Hasan Uzatıcı

  Hasan Uzatıcı CMNet Üyesi

  Arkadaşlar,

  11.03.2015 Tarih ve 29292 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Kontrolü Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 4. Maddesinde “Yönetmeliğin 7 nci maddesinin (e) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.” denilmektedir.

  Kaldırılan (e) bendi;
  “e) Sınırları içinde kayıtlı olan ve ömrünü tamamlamış lastik taşınması hususunda faaliyet gösterecek araçlara ve firmalarına taşıma lisansı vermekle ve faaliyetlerini denetlemekle, lisans verilen araç ve firmaları Bakanlığa bildirmekle,”

  Benim kaçırdığım bir nokta var galiba, son değişiklikle taşıma lisansı verilmesi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinin görev ve yetkilerinden kaldırılıyor, taşıma lisans başvurusunu nereye yapacağız?
   
  sdagtekin bunu beğendi.
 17. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Atık kod listesinde ötl'ler 160103 kodu ile tanımlanır. Atık kod listesinde * işareti yoksa o atıklar tehlikeli değildir dolayısıyla 160103 kodunun yanında * işareti olmadığı için tehlikesiz atık koduna girer.
  @Hasan Uzatıcı hasan bey lasder firması ile görüşmenizi tavsiye ederim, bakanlık tarafından ötl konusunda yetkilendirilmiş kuruluş lasder'dir
   
 18. Hasan Uzatıcı

  Hasan Uzatıcı CMNet Üyesi

  @cilgincevreci ömrünü tamamlamış lastikler tehlikesiz atık değil özel atık olarak değerlendiriliyor. Atıkların Karayoluyla Taşınmasına İlişkin Tebliğde de özel atık tanımında bahsedilmektedir.

  Lasder de olsa sonuçta taşıma için lisanslı araç istiyor. Eninde sonunda biri lisans alacak ve biz lisans alarak kendi araçlarımızla taşımak istiyoruz. Ama haklısınız Lasder ile görüşmekte fayda var.
   
  cilgincevreci bunu beğendi.
 19. mtıngır

  mtıngır CMNet Üyesi

  merhaba kauçuk veya ötl geri kazanımım tesislerinin teknik uygunluk raporu için tse ye yaptırması gereken standart nedir yardımcı olursanız sevinirim.

  merhaba kauçuk veya ötl geri kazanımım tesislerinin teknik uygunluk raporu için tse ye yaptırması gereken standart nedir yardımcı olursanız sevinirim.
   
 20. Hasan Uzatıcı

  Hasan Uzatıcı CMNet Üyesi

  Elde ettiğiniz ürüne ait standardının olup olmadığın analizi standardı varsa uygunluğuna dair analiz

  Kauçuk granül üretimi yapıyorsanız. Kauçuk granülün standardı olmadığı için TSE analiz yapmıyor.