• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Parshall savağı

  • Konuyu başlatan Özge Ulutas
  • Başlangıç Tarihi
Ö

Özge Ulutas

#1
Arıtma tesislerinde debi ölçümü neden parshall savağı ile yapılır? debimetre olsa daha az maliyetli olmaz mı?

Ayrıca parshall savağında debi ölçmenin prensibi ne şekildedir? Yani boğaz kısmında ölçülen derinlik ile su hızının debisinin bağlantısı tam olarak ne şekildedir? (formülünü sormuyorum)
 
Ö

Özge Ulutas

#3
teşekkür ederim, daha fazla bilgi paylaşımı olursa sevinirim, mantığını anlayamadım :)
 

asdfghjkl

CMNet Üyesi
Kayıt
20 Şubat 2012
Mesajlar
316
Beğeniler
268
Şehir
istanbul
#4
Parshall savaklarında yük kaybının düsük olduğundan, 0,001 oranında hata payı ile ölçüm yapılmasına imkan tanır. ve kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Kanala montaj yapılabildigi gibi yer sıkıntısı olan yerlerin savak giris ve çıkıs kısımlarına flans baglantıları ile borulara baglanabilir. Atıksuyun karakteristik özelliğine göre paslanmaz çelikten yapılabilir böylece uzun ömürlü olur. isletme ve isçilik maliyetleri minimum düzeyde tutularak isletme giderleri minimize edilir.
Yani kısa vadede (ilk alım maliyeti) değilde uzun vadede oluşacak maliyeti düşünmek lazım.
 

CMNet Okuru

CMNet Üyesi
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
11
Beğeniler
248
#5
Arıtma tesisinde parshall savağı, üniteler öncesi yerleştirilebilir, böylece hem debi ölçümü yapılabilir hem de belirli miktarda suyun ünitelere gelmesi sağlanabilir. Örneğin kum tutucu önünde bulunan bir parshall savağı, her zaman kum tutucuya aynı miktarda, debide su gelmesini sağlar.

Prensipte ise, venturimetre gibidir. Parshall savağının daralarak boğaz oluşturan giriş kısmındaki basınç ile boğaz kısmından sonra genişleyen kısmındaki basınç farkı verilerinden yararlanılarak, bernoulli denklemleri ile akışkan hızı ve debisi hesaplanabilir.