Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Patlatma ile ilgili sorun

Konu, 'ARŞİV' kısmında Özgür Anaç tarafından paylaşıldı.

 1. Özgür Anaç

  Özgür Anaç CMNet Üyesi

  Merhabalar arkadaşlar, karayolu yapımı için proje kapsamında yolun belli noktasında patlatma yapmamız gerekmektedir. Bu sebeple de Patlayıcı Madde Ruhsatı başvurusu yaptım, ve bu başvuruda istenen belli başlı evrak ve bilgiler mevcut. Bunlardan bir tanesi de il çevrenin istediği rapor. Ancak bu rapor ile ilgili ölçüm yapılamayacağını çünkü zaten patlatma yapabilmek adında başvuru için istendiğini belirttim ve modelleme çalışması yapılabileceğini söyledim ve kabul gördü. Ancak modelleme için istemiş olduğum teklifler içerisinde kimi arkadaşların arka plan ölçümü gerektiğini belirttiler. Acaba bu konuda yardımcı olabilecek arkadaş yada arkadaşlar var ise çok memnun olurum. İl çevrenin yazmış olduğu yazı metni de şu şekildedir;

  "
  İlgi (a) da kayıtlı yazınızda, “Aydın İnşaat Taah. Tic. A.Ş.” tarafından müracaat edilerek, şirketlerinin yapımını üstlendiği, Kastamonu İli Merkez Hacıbey Kavşağı, Sunta Kavşağı, Daday Kavşağı, Batı Çevre Yolu ve Batı Çevre Yolu Kavşağı, Olukbaşı Köprüsü arasında kalan yol yapım işi için kullanılmak üzere “Patlayıcı Madde Satın Alma ve Kullanma İzin Belgesi” alma talebiyle başvuru yapıldığı belirtilmekte ve Müdürlüğümüzce sakınca olup olmadığının bildirilmesi istenmektedir.

  Yapılacak patlatma çalışması ile ilgili olarak; 04.06.2010 tarih ve 27601 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği”ne göre; Bakanlığımızca gürültü ve titreşim konularında ön yeterlik/yeterlik verilmiş işletmelerden birine hazırlatılmış “Çevresel Gürültü Seviyesi Değerlendirme Raporunun İl Müdürlüğümüze sunulması gerekmektedir.

  Bu raporda; yol yapımı için yapılacak patlatma paterni ve modellemeleri üzerine ayrıntılı bilgi (haftada kaç kez patlatma yapılacağı; bir patlatmada kullanılacak patlayıcı madde miktarı; delik sayısı vb.) verilmesi; raporun ekinde, 1/25.000 ölçekli topografik harita üzerinde, patlatma yapılacak noktaların işaretlenerek; en yakın yapılara olan uzaklıklarının harita üzerinde gösterilmesi; patlatma yapılacak noktalara en yakın yapıların mesafelerinin ve bina türlerinin belirtilerek; bina yapı türlerine göre Vo hızının alabileceği sınır değerlerle oluşacak titreşim hızının patlatma noktasından itibaren kıyaslanması; kayaç türünün belirtilmesi; planlanacak W değeri için, en yakın yapılarda oluşacak mesafeye göre titreşim hızı değerlerinin belirlenmesi, binalardaki hasarların titreşim genliği yönünden incelenmesi gerekmektedir. Söz konusu raporun Müdürlüğümüze sunulmasını müteakip yapılacak değerlendirme hakkında tarafınıza bilgi verileceği hususunda;

  Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim."
   
 2. Eylül Terzi

  Eylül Terzi CMNet Üyesi

  Özgür Bey, ÇED yeterliliği olan firmalardan biri ile iletişime geçin. Firmaya patlatmanın yapılacağı alan içim akustik rapor hazırlattırın yani titresin ve en yakın yerleşim yerine olan etkisini belirlesinler. Patlatma esnasında ne kadar patlatma yapılacağı patlatmada hangi yöntemlerin kullanıldığı, alanın en yakın yerleşim yerine olan uzaklığı hakkında bilgileri olsun. Patlatma yapılacak alan pafta üzerinde ve vaziyet planı hazırlatabilirsiniz. Bu şekilde hazırlamış olduğunuz dosyayı il müdürlüğüne sunmalısınız.
   
 3. Özgür Anaç

  Özgür Anaç CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim, bu arada rapor anlamında ÇED yeterliliği değil de yetkili çevre laboratuarına dediğiniz işlemleri yaptırdım. Ancak hala arka plan ile ilgili belirsizliği arkadaşa anlatabilmiş değilim :)
   
 4. hepaistos

  hepaistos CMNet Üyesi

  Yerleşim yerine 500 m' den uzaksa arka plan ölçümü yaptırma zorunluluğu yok biliyorum.
   
 5. Özgür Anaç

  Özgür Anaç CMNet Üyesi

  Doğrudur, ancak bu bahsettiğim durum patlayıcı madde temini için gerekli olan hal..Yani patlatma yapılması için gerekli izin kapsamında istenilen kalemlerden bir tanesi. Ayrıca burada diğer bir farklılık bunu maden için değil, 1 kereye mahsus olarak yol üzerinde yapacağız.
   
 6. Dejavu

  Dejavu CMNet Üyesi

  Frekans Çevre Laboratuvarıyla görüşmenizi tavsiye ederim, bu konuda teknik açıdan çok iyiler. Bir çok sorunlu projemize çözüm buldular, bahsettiğiniz konuda da Ankara ve Afyon illerinde ölçüm ve raporlarımızı hazırlamışlardı, memnun kaldık.
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?