Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Proje ön çalışması

Konu, 'ARŞİV' kısmında Ceyda Kazancioglu tarafından paylaşıldı.

 1. Ceyda Kazancioglu

  Ceyda Kazancioglu CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,
  Çalıştığım kurumda bir altyapı projesi (kanalizasyon ve atıksu arıtma tesisi) mevcut ve yakın gelecekte start verilecek. Proje hayata geçmeden öncesinde yaklaşık bir 2-3 aydır proje üzerinde çalışmaktayım. Gerek kanalizasyon hatlarının geçirileceği noktalar gerek atıksu arıtma tesisinin teknolojisi gibi konularda projeyi inceledim, projenin ana hatları ve konusunda kendimi hazırladım. lakin detaylara inmekte zorlanıyorum. Zorlanıyorum derken hangi detaylar hakkında bilgi sahibi olup proje gerçekleşirken "aaa bu konuyu bilmiyordum" demek istemiyorum.

  Nelere dikkat etmeli ve neleri gözden kaçırmamalıyım?

  Yardımcı olursanız sevinirim :)
  Teşekkür ederim.
   
 2. Noyan Temuçin

  Noyan Temuçin CMNet Üyesi

  öncelikle projenin dtm(digital terrain modelling) yani dijital arazi modeli yapılır bu araziyi tanımanıza gerçekten yardımcı olur bununla birlikte arazi yüzeyi elevation boundaries yani yükseklik haritalarına göre ayrılır renk renk bu şekilde hatları ve tesisi konumlandırma daha iyi olur bir de üstünkörü değil ama birazda google earth üzerinde hatlar ve tesisler yükseklik profiline göre konumlandırılıp (bunu ilgili kamu kurumu mutlaka raporda ister zaten) tesisin yerini tanımanız sağlanır.
  ayrıca hatların geçeceği yerdeki dere ,şev ve yolllar mevcut ve hali hazıra göre düzenlenir ki bu size kamulaştırma kısmında gerçekten zaman kazandırır.
  şartnameleri adınız gibi ezberleyin ki sonra şu yoktu şu vardı demeyin .
   
 3. Noyan Temuçin

  Noyan Temuçin CMNet Üyesi

  dere geçişlerine ,şev kısımlarına birde yolları dikkatle hatların geçeceği şekilde önem vermeniz gerekir . harita çalışmaları için koordinat dönüşümlerini yapan haritacınızla diyoloğu hiç koparmayın çünkü size harita kısmında ve some noktalarında ve koordinat döüşümlerinde çok lazım olacak atıksu arıtma tesisine gelince tesisin genel yerleşimi ve saha borulaması gerçekten önemlidir .Saha borulamayı gözününüz kapalı bilmeniz lazım .
   
  Ceyda Kazancioglu bunu beğendi.
 4. Ceyda Kazancioglu

  Ceyda Kazancioglu CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim. Koordinat dönüşümleri için gerekli bir haritacımız yok. hatta sadece ben çevre mühendisi ve bir arkadaşımız kendisi elektrik mühendisi mevcut. bundan dolayı biraz sıkıntı çekiyoruz. :(
   
 5. Noyan Temuçin

  Noyan Temuçin CMNet Üyesi

  sizinki yapım işi mi proje+yapım işimi eğer yapım işiyse mutlaka topograf ve harita mühendisi veya harita firmasıyla anlaşılır o konuyu çözerler projeyi yapan firmaya rica ederseniz size harita çalışmalrını verirler zaten ilgili kurumdan da bunları alabilirsiniz.(belediye,dsi vb..)
   
 6. Ceyda Kazancioglu

  Ceyda Kazancioglu CMNet Üyesi

  Bizim yapım işi tamamen. zaten problem şu ki çalıştığım kurum bu konuda çok ihmalkar davranmış. bir çok veri elimizde yok. projeyi hazırlayan firma ve ilgili bakanlıkta aynı şekilde ihmalkar davranmış. bundan dolayı yapım sırasında problemlerle karşılacağımızı öngörüyorum. buna dayanarak önceden probelmemlere çözüm bulmak için projeyi detaylı olarak incelemeye ve hiçbirşeyi gözden kaçırmamaya çalışıyorum :(
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.