• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sera gazı emisyon raporlama iç denetim soruları

Arifs

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kerevitaş Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş
Arkadaşlar Merhaba,

Elinde sera gazı emisyonların raporlama dönemleri için yapılan iç denetim soruları örneği olan varsa yardımcı olabilir mi?

arkadaşlar seös kapsamında KG3 aşamasındayız.. bilen varmı? Bakanlıktan mı kod şifre alacağım. bir kod şifremiz yok bizim

sera gazlarının izlenmesi ve raporlanması için sorumluluklarının belirlenmesine yönelik presödür örneği elinizde warmı arkadaşlar

Merhaba,

Ben tek bir prosedürde tanımladım herşeyi. Bazı kısımları şirket bilgisi nedeniyle çıkarttım. Umarım işinize yarar..

Ekli dosyalar

• SERA GAZI İZLEME VE RAPORLAMA PROSEDÜRÜ.docx
    26.5 KB · Görüntüleme: 136
Arkadaşlar Merhabalar,

Sera gazı izleme planı, emisyon raporu ve bu raporun doğrulanması hakkında birkaç sorum vardı. Çalıştığım fabrika tekstil üzerine faaliyet göstermekte. Sırasıyla sera gazları ile ilgili nasıl bir yol izlemem lazım? (ölçüm, izleme planı, beyan, emisyon raporu, doğrulatma vb.) Tesiste yeni işe başladım ve bu konu hakkında daha önce bir tecrübem bulunmamaktadır. Bu adımların sade ve anlaşılır bir şekilde anlatılması konusunda siz tecrübeli meslektaşlarımın yardımlarını rica ediyorum.

@Serdar Gönlüşen

Öncelikle yetkilendirilmiş bir kuruluş ile anlaşmanız gerekiyor. Ve daha sonra onlar sizi yönlendirecektir ve ilk sayfada paylaştığım dökümanlar işinizi görecektir. Firma isterseniz de yardımcı olabilirim

Evet Elmas hanım,

Doğalgaz için kesilen faturalardaki değer Sm3 'tür Bunu Sm3 x 0,9476 = Nm3'e gideceksiniz. Daha sonra Emisyon Faktörü (56,1 CO2/TJ), Net kalorifik Değer (48 TJ/Gg), Yükseltgenme Faktörü (1), Yoğunluk değeri (Organize Müdürlüğünden veya doğal gazı nerden alıyorsanız aylık değerleri isteyin ) [her ayrı ayrı ayrı bu işlemler yapılacak ÇÜNKÜ her ayın yoğunluk değeri farklı devam ediyorum], Dönüşüm faktörü 0,000001 Gg/kg) = SiZE O AYLIK tonCO2e yi verir

hayır izleme ve raporlama tebliği ek-5 olması lazım orda değilse tebliğin içine bakın

@Murat ÇELEBİ

Teşekürler

motorin kaynak akışının nasıl kalite güvenceye alınır sorusunun cevabını nasıl yanıtlayabilrim? yardımcı olabilecek warmı

Cevaplar için teşekkürler. Şimdi benim ilk olarak kömürü hesaplamam gerekiyor. Hesap yaparken faaliyet verisi bulunurken kömür için (yıl başı stok- yılsonu stok)*toplam alınan kömür miktarı mı doğrudur? Yoksa (yıl başı stok- yıl sonu stok)*toplam tüketilen kömür miktarı mı doğrudur? hangi hesabı kullanmam konusunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Serdar bey,

Toplam alınan kömür miktarını baz almanız gerekir. Zaten stokları çıkarttığınız zaman kalan tüketilen miktarı verecektir. Bunu yaparken de alınan kömür için kantar verilerini kullanmanız gerekecektir.

@moonege
Merhabalar,

Bilgi için teşekkürler fakat bazı kaynaklarda tüketim verisine göre yapılması lazım gerekir diyor. Kafam tamamen karışmış durumda hangi veriyi almam gerekiyor?

Haklısınız biraz karışık bir durum. 2015-2016 doğrulaması sırasında tamamen kantardan çıkan verileri baz alarak yaptık. sadece doğalgaz da tüketim verilerini baz alıyorsunuz ki ondan da veri kaynağınız fatura. Zaten firma sizden direk kantar girdi çıktısını istiyor. üretim raporlarını da istiyorlar ilk etapta. Çünkü mantıken stok miktarlarını çıkardığınızda o ay kantardan geçen malzeme tüketim oluyor ve onuda üretim raporu ile tutuyor mu şeklinde bir kontrol ediyorlar. siz malzeme girdi ve çıktılarınızı yazarsanız biraz daha detaylı konuşabiliriz.

@Serdar Gönlüşen

Paylaştığım dökümanlar size yol gösterecektir

@Elmas Maden

Kalite güvenceye takip formları ile alabilirsiniz, yıl içerisinde motorin alımlarını alan kişi tarih imzası en son bolum Şef ,Amirinin imzası ile alabilirsiniz :harika:;)