Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sera gazi emisyonlarinin takibi hakkinda yönetmelik

Konu, 'ARŞİV' kısmında nazan_isik tarafından paylaşıldı.

 1. nazan_isik

  nazan_isik CMNet Üyesi

  Merhaba sera gazı emisyonlarının izlenmesi ile ilgili çalışma yapan arkadaşlar var mı acaba? Yönetmeliğin 6. maddesinde izleme planı oluşturulmasından bahsediyor. Geçici maddede ise 2014 yılı için ilk izlenmeye başlandığı tarihten en az 3 ay önce Bakanlığa iletilmesi gerektiği belirtiliyor.
  İzleme planının nasıl yapılması gerekiyor?
  2014 yılı sonuna kadar çalışma yapmak zorunda mıyız?
  Fikirlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

  Sera gazı emisyonlarının izlenmesi
  MADDE 6 –
  (1) Sera gazı emisyonları, EK-3'te belirtilen ilkeler çerçevesinde izlenir.
  (2) İşletmeler, sera gazı emisyon izleme planı hazırlayarak, sera gazı emisyonlarını bu plan ve Bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde izlemekle yükümlüdür.
  (3) İşletme, izleme planını sera gazı emisyonlarının ilk izlenmeye başladığı tarihten en az 6 ay önce onaylanmaküzere Bakanlığa göndermek zorundadır.
  (4) Uygun bulunmayan izleme planlarının eksikliklerinin giderilmesi için 60 gün ek süre tanınır. Bu süre içinde Bakanlıkça belirlenen şartların eksiksiz olarak yerine getirilmesi halinde, sera gazı emisyon izleme planı Bakanlıkça onaylanır.
  (5) İzleme planının geçerlilik süresi ilgili tebliğler kapsamında Bakanlıkça belirlenir.


  İzleme planlarının Bakanlığa sunulması
  GEÇİCİ MADDE 1
  – (1) Bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan izleme planının, sadece 2014 yılı için sera gazı emisyonlarının ilk izlenmeye başlandığı tarihten en az 3 ay önce onaylanmak üzere Bakanlığa gönderilmesi zorunludur.
   
  Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
 2. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Siz bu izleme kapsamına giren tesislerden misiniz ? Onu teyit ettiniz mi öncelikle ? Çünkü yönetmelik ek inde hangi tesislerin bu kapsamda olduğu belirtilmiş. Her tesisi kapsamıyor gördüğüm kadarıyla
   
 3. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Tesisimiz yönetmelik ekindeki faaliyetleri kapsıyorsa peki izleme planı için nasıl bir yol izleyeceğiz? Anladığım kadarıyla bakanlık bununla ilgili bir tebliğ yayınlayacak, format belirleyecek ona göre izleme planı hazırlanacak :kötü:
   
 4. nazan_isik

  nazan_isik CMNet Üyesi

  Evet kapsam içindeyiz.
  Tebliğ yayınlandıktan sonra daha kolay olabilir elbette ancak beniz düşündüren aşağıdaki madde.

  İzleme planlarının Bakanlığa sunulması
  GEÇİCİ MADDE 1
  – (1) Bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan izleme planının, sadece 2014 yılı için sera gazı emisyonlarının ilk izlenmeye başlandığı tarihten en az 3 ay önce onaylanmak üzere Bakanlığa gönderilmesi zorunludur.


  Böyle bir izleme için nasıl bir alt yapı oluşturulmalı? Gibi bir çok soru var.
   
 5. realastala

  realastala CMNet Üyesi


  İzleme Planı

  · İşletmeler, her bir tesis için sera gazı emisyonu izleme planı hazırlamalı ve bu planları sera gazı emisyonlarının ilk izlenmeye başladığı tarihten en az 6 ay önce onaylanmak üzere Bakanlığa göndermelidir. İzleme planlarının geçerlik süresi daha sonra Bakanlıkça belirlenecektir.
  · Yeni yönetmelikte, izleme planının, sadece 2014 yılı için sera gazı emisyonlarının ilk izlenmeye başlandığı tarihten en az 3 ay önce onaylanmak üzere Bakanlığa gönderilmesi zorunludur. Diğer bir deyişle, 2014 yılı için ilk izleme planı sunma tarihi 31.06.2014 tarihinden 30.09.2014 tarihine ertelenmiştir.

  İzleme
  · Sera gazı emisyonları, Bakanlıkça onaylanmış izleme planı çerçevesinde ölçüm veya hesaplama yolu ile izlenmelidir. İlk izleme dönemi, 1 Ocak 2015 - 31 Aralık 2015 olacaktır.
  · İzleme, raporlama ve izleme planı ile ilgili tebliğ henüz yayımlanmamıştır. Bakanlık yetkilileri tebliğin yayım aşamasında olduğu bilgisini iletmiştir.

  Raporlama ve Doğrulama
  · Her yıl 30 Nisan tarihine kadar bir önceki yılın 1 Ocak - 31 Aralık tarihleri arasında izlenen sera gazı emisyonları raporlanarak Bakanlığa sunulmalıdır.
  · Bu kapsamda, ilk izleme dönemine ait (1 Ocak 2015 - 31 Aralık 2015 ) doğrulanmış raporun 30.04.2016 tarihine kadar Bakanlığa sunulması gerekmektedir.

  Doğrulama ve diğer usul ve esaslar
  · İzleme raporları, Bakanlığa sunulmadan önce ‘Doğrulayıcı Kuruluşlar’ tarafından doğrulanmalıdır.
  · 2012 tarihli mülga yönetmelikte yer alan izleme planlarının da doğrulanması şartı 2014 yönetmeliği ile kaldırılmıştır.
  · Doğrulayıcı kuruluş TÜRKAK’tan akredite olmuş ve Bakanlıkça yetkilendirilmiş olmalıdır. Ancak, doğrulayıcı kuruluşlar için TÜRKAK akreditasyon şartı 1.1.2017 tarihine ertelenmiştir. Bu süreçte Bakanlık yetkilendirmesi yeterli olacaktır.
   
 6. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Teşekkürler @realastala fakat bakanlığa sunulacak olan izleme planının ne şekilde hazırlanacağı hakkında hala kafamda soru işaretleri var :kötü:
   
  realastala ve nesliy bunu beğendi.
 7. nazan_isik

  nazan_isik CMNet Üyesi

  Bilgilendirmeiçin çok teşekkür ederim
   
  realastala bunu beğendi.
 8. nesliy

  nesliy CMNet Üyesi

  arkadaşlar bakanlık bu hafta sonuna kadar kılavuz yayınlayacaklarını dedi.
   
 9. Merve Bayraktar

  Merve Bayraktar CMNet Üyesi

  Plan onaylandıktan sonra izleme nasıl olacak bilgisi olan var mı acaba? Sürekli takip edilen bir cihaz mı yoksa Bakanlığın kendi belirlediği planları doğrultusunda tesise gelinip lab. ya da kendi cihazlarıyla ölçülmesi mi?
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.