Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Seveso

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Ayşe Nur Yasemin tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. Ayşe Nur Yasemin

  Ayşe Nur Yasemin CMNet Üyesi

  Foruma bakındım ama benzer yada ilgili konuyu bulamadım yada gözümünden kaçtı. acaba seveso ile ilgili(nedir?, planı nasıl hazırlanır?, neler yapmak gereklidir? vs..) elinde bilgi olan arkadaşlarımızın bunları burada paylaşabilmeleri mümkün mü? ayrıntıya ihtiyacım var bu konuyla ilgili... şimdiden teşekkür ederim.. Bu konunun bu aralar gündemde olması ve olmaya devam edeceğini düşündüğüm, bir çok meslektaşımızın yeni uygulanması sebebiyle belki konuyla ilgili çok bilgisi olmaması ve birbirimize daha verimli yardım edebilmemiz için konuyu sabitliyorum. Seveso ile ilgili tehlikeli atıklarının bildirimini yapmış veya konuyu bilen arkadaşlarımızın bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.

  (Seveso nedir, hangi tesisler için bildirim yapılmalıdır, nelere dikkat edilmelidir ...vs)
   
 2. Veysel Kılıç

  Veysel Kılıç Genel Yönetici

  Ekli Dosyalar:

  Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
 3. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Ekli Dosyalar:

  Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
 4. Ayşe Nur Yasemin

  Ayşe Nur Yasemin CMNet Üyesi

  veysel bey ve fatih bey ilginiz ve yardımınızdan ötürü çok teşekkür ediyorum sizlere :) şimdilik bu kadar döküman başlangıç için işimi görür sanıyorum ki takıldığım konular olursa bu başlıktan yine belirtirim olmadı :) teşekkürler iyi çalışmalar...
   
 5. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  seveso yine gündemde arkadaşlar... 18 şubat son deniyor..ne gibi çalışmalar yaptınız acaba ?
   
 6. Belgin Babar

  Belgin Babar CMNet Üyesi

  merhabalar sayın meslektaşlarım. Ben de bi lpg dolum tesisinde çalışıyorum seveso ile ilgili bi yazı geldi şuana kadar sadece çevre orman bakanlığının sitesine girişi yaptım başka bişey yapmadım bu aşamadan sonra ne yapmam lazım ??
   
 7. Belgin Babar

  Belgin Babar CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar lpg dolum tesisi için seveso sitemine bilgi ekleyen arkadaşlar varsa yardımlarını esirgemezlerse çok mutlu olcam..
   
 8. Nazan Taşlıova

  Nazan Taşlıova CMNet Üyesi

  merhaba,
  seveso bildirimleri ile ilgili olarak hangi tesislerin bildirim zorunluluğu vardır? Yönetmelik ekinde bulunan tehlikeli maddeleri belirtilen değerlerde bulunduran firmaların tümü bu bildirimi yapacaklar mıdır? kimyasal malzemenin yurt içinden veya yurt dışından temin edilmesi ile ilgili bir ayrım söz konusu mu?
  konu ile ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
   
 9. erman

  erman CMNet Üyesi

  -Yurtdışından ithal edilen kimyasal madde ya da karışımlar
  - Kendiniz kimyasal madde üretiyorsanız
  Bu koşullarda kimyasal veri girişi kullanılmaktadır.

  -Yurtiçi teminlerde Seveso bilgi sistemi kullanılır.
   
 10. dkaya

  dkaya CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Seveso yla ilgili bir soru da benden.Büyük end. kazaların kontrolü yönetmeliğinde hazırlanması istenen belgelerden (acil durum planı,büyük kaza önleme politikası belgesi,güvenlik raporu,tatbikat sonuç raporu vb. ) hangilerinin hazırlanması çevre danışmanlık firmasının görevleri arasındadır?
  cevaplar için şimdiden teşekkürler...
   
 11. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  Çevre danışmanlığı yapan firma bunların hepsini bence yapmak zorundadır. Ancak bazı kurumsal firmalar bunlar hazırlanırken özel bilgiler oldugundan kendimiz yaparız diye teklifte bulunuyorlar. Onun haricinde bizim görevimiz.

   
  Enise A. bunu beğendi.
 12. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Acil durum planı,yangın tatbikatlarıve raporlamaları bunların takibi,sivil savunma sabotaj planı iş güvenliği alanına girer ve iş güvenliği ile ilgili o firmada kim görev yapıyorsa onun asli görevlerindendir.
   
 13. dkaya

  dkaya CMNet Üyesi

  Burada hazırlanacak rapor ve belgelerin içeriği İş güvenliği ile de ilgili olduğu için ve denetleyecek taraflardan bir tanesinin de Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı olması nedeniyle çevre danışmanlık firması olarak bu konuda yeterli olabilir miyiz sorusu aklıma geliyor.Birde bu çalışmayı (eski)Çevre Orman ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı yürüttüğü için çevre danışmanlık firması olarak bu konudaki yükümlülüğümüzün neler olduğunu netleştiremedik. Net verilere ulaşmakta bir hayli zor gibi görünüyor...
   
 14. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  Sizi bilemem. Seveso, Kimyasal Envanter ve Acil Durum Planı, Büyük Kazaların Önleme Politikası vs beyan ve raporları biz yapıyoruz. Sizin insiyatifinize kalmış. Ancak sunu da belirtmek isterim ki tatbikat ve bunları raporlaması hariç..

   
 15. Burak Şen

  Burak Şen CMNet Üyesi

  Kıymetli meslektaşlarım, genç ve yeni bir Mühendis olarak, paylaşımlarınız için hepinize teşekkür ederim:).
   
 16. huri busra

  huri busra Misafir

  selamlar,
  danışmanlığını yaptığımız bir firmamızın kimyasal envanter giriş sistemi için alınmış bi şifresi var.burdan kendisi yurt dışından temin ettiği kimyasalların girişini yapmış.yurt içi firmalardan temin ettiği kimyasallar için seveso girişleri yapılacak.seveso girişleri için de sistem aynı adrese yönlendiriyor fakat mevcut şifre ile giriş yaptığımda sadece kimyasal envanter menüsü görünüyor...aynı adresten kimyasal envanter ve seveso girişleri için ayrı ayrı şifre mi almak gerekiyo?????? bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim :)
   
 17. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Daha önce konuşulanlardan hatırladığım kadarıyla ikisi içinde ayrı şifreler gerektiğiydi.
   
 18. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  ayrı ayrı da şifre alabilirsiniz ya da bakanlığı arayıp seveso için de sistemi açtırabilirsiniz.
   
 19. huri busra

  huri busra Misafir

  bilgilendirmeler için teşekkürler.
   
 20. Burçin Hekimoğlu

  Burçin Hekimoğlu CMNet Üyesi

  Gecikme için özür dilerim,
  Aslında Başvuru formunu doldururken her sistemin yanındaki kutucuk işaretlenmesi gerekirdi. Fakat bu seçenek seçilmediği için tek sisteme ait bildirim portalınız açılmış dilekçe ile başvurarak şu firmaya ait bu kullanıcı kodu ve şifre ile açılmış olan .... bildirim sistemi ile birlikte ...... sistemininde kullanımıza açılmasını talep etmeniz gerekmektedir.
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...