• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Seveso

Ayşe Nur Yasemin

Kayıtlı Kullanıcı
Foruma bakındım ama benzer yada ilgili konuyu bulamadım yada gözümünden kaçtı. acaba seveso ile ilgili(nedir?, planı nasıl hazırlanır?, neler yapmak gereklidir? vs..) elinde bilgi olan arkadaşlarımızın bunları burada paylaşabilmeleri mümkün mü? ayrıntıya ihtiyacım var bu konuyla ilgili... şimdiden teşekkür ederim.. Bu konunun bu aralar gündemde olması ve olmaya devam edeceğini düşündüğüm, bir çok meslektaşımızın yeni uygulanması sebebiyle belki konuyla ilgili çok bilgisi olmaması ve birbirimize daha verimli yardım edebilmemiz için konuyu sabitliyorum. Seveso ile ilgili tehlikeli atıklarının bildirimini yapmış veya konuyu bilen arkadaşlarımızın bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.

(Seveso nedir, hangi tesisler için bildirim yapılmalıdır, nelere dikkat edilmelidir ...vs)

Ekli dosyalar

• 01.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 1,000
  • sevesosunum.pdf
    327.9 KB · Görüntüleme: 991

Ekli dosyalar

• Seveso-tr.doc
    395 KB · Görüntüleme: 1,014
  • sevesotablolar.xls
    26 KB · Görüntüleme: 890
  • 1737-SEVESOII-Gundem-Final.pdf
    297.1 KB · Görüntüleme: 626
  • Buyuk Endustriyel Kazalarin Kontrolu Hakkinda Yonetmelik Taslagi.doc
    302.5 KB · Görüntüleme: 552
  • sucercevedirektifi.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 532
veysel bey ve fatih bey ilginiz ve yardımınızdan ötürü çok teşekkür ediyorum sizlere :) şimdilik bu kadar döküman başlangıç için işimi görür sanıyorum ki takıldığım konular olursa bu başlıktan yine belirtirim olmadı :) teşekkürler iyi çalışmalar...

merhabalar sayın meslektaşlarım. Ben de bi lpg dolum tesisinde çalışıyorum seveso ile ilgili bi yazı geldi şuana kadar sadece çevre orman bakanlığının sitesine girişi yaptım başka bişey yapmadım bu aşamadan sonra ne yapmam lazım ??

merhaba,
seveso bildirimleri ile ilgili olarak hangi tesislerin bildirim zorunluluğu vardır? Yönetmelik ekinde bulunan tehlikeli maddeleri belirtilen değerlerde bulunduran firmaların tümü bu bildirimi yapacaklar mıdır? kimyasal malzemenin yurt içinden veya yurt dışından temin edilmesi ile ilgili bir ayrım söz konusu mu?
konu ile ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

-Yurtdışından ithal edilen kimyasal madde ya da karışımlar
- Kendiniz kimyasal madde üretiyorsanız
Bu koşullarda kimyasal veri girişi kullanılmaktadır.

-Yurtiçi teminlerde Seveso bilgi sistemi kullanılır.

Merhaba,
Seveso yla ilgili bir soru da benden.Büyük end. kazaların kontrolü yönetmeliğinde hazırlanması istenen belgelerden (acil durum planı,büyük kaza önleme politikası belgesi,güvenlik raporu,tatbikat sonuç raporu vb. ) hangilerinin hazırlanması çevre danışmanlık firmasının görevleri arasındadır?
cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Çevre danışmanlığı yapan firma bunların hepsini bence yapmak zorundadır. Ancak bazı kurumsal firmalar bunlar hazırlanırken özel bilgiler oldugundan kendimiz yaparız diye teklifte bulunuyorlar. Onun haricinde bizim görevimiz.

@dkaya

Acil durum planı,yangın tatbikatlarıve raporlamaları bunların takibi,sivil savunma sabotaj planı iş güvenliği alanına girer ve iş güvenliği ile ilgili o firmada kim görev yapıyorsa onun asli görevlerindendir.

@Tarik Can

Burada hazırlanacak rapor ve belgelerin içeriği İş güvenliği ile de ilgili olduğu için ve denetleyecek taraflardan bir tanesinin de Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı olması nedeniyle çevre danışmanlık firması olarak bu konuda yeterli olabilir miyiz sorusu aklıma geliyor.Birde bu çalışmayı (eski)Çevre Orman ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı yürüttüğü için çevre danışmanlık firması olarak bu konudaki yükümlülüğümüzün neler olduğunu netleştiremedik. Net verilere ulaşmakta bir hayli zor gibi görünüyor...

Sizi bilemem. Seveso, Kimyasal Envanter ve Acil Durum Planı, Büyük Kazaların Önleme Politikası vs beyan ve raporları biz yapıyoruz. Sizin insiyatifinize kalmış. Ancak sunu da belirtmek isterim ki tatbikat ve bunları raporlaması hariç..

@dkaya

selamlar,
danışmanlığını yaptığımız bir firmamızın kimyasal envanter giriş sistemi için alınmış bi şifresi var.burdan kendisi yurt dışından temin ettiği kimyasalların girişini yapmış.yurt içi firmalardan temin ettiği kimyasallar için seveso girişleri yapılacak.seveso girişleri için de sistem aynı adrese yönlendiriyor fakat mevcut şifre ile giriş yaptığımda sadece kimyasal envanter menüsü görünüyor...aynı adresten kimyasal envanter ve seveso girişleri için ayrı ayrı şifre mi almak gerekiyo?????? bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim :)

@huri busra

Gecikme için özür dilerim,
Aslında Başvuru formunu doldururken her sistemin yanındaki kutucuk işaretlenmesi gerekirdi. Fakat bu seçenek seçilmediği için tek sisteme ait bildirim portalınız açılmış dilekçe ile başvurarak şu firmaya ait bu kullanıcı kodu ve şifre ile açılmış olan .... bildirim sistemi ile birlikte ...... sistemininde kullanımıza açılmasını talep etmeniz gerekmektedir.