Sizce sorun olur mu?

Organize Sanayi Bölgesinde bir Tekstil Fabrikası var.

Aynı şekilde Organize Sanayi Bölgesinde kimyasal üretim yapan bir fabrika var.

Tekstil Fabrikası, Kimyasal Fabrikasından HİDROSÜLFİT alıyor. HİDROSÜLFİTİN BOŞ METAL TENEKELERİ Tekstil Fabrikasında kalıyor.

Kimyasal Fabrika BUNDAN SONRA GETİRDİKLERİ ÜRÜNLERİN BOŞLARINI DA ALIP GİDECEKLER AMA LİSANSLARI YOK SADECE İADE FATURASI KESECEKLER.

Bi sorun olur mu sizce?

Uğur Can

CMNet Üyesi
sıkıntı olacağını sanmıyorum çünkü firma size bir ürün getiriyor kullandıktan sonra boşunu geri alıyor yani o tenekeler sizin atığınız olmuyor

Büşra Hanım bende Uğur Bey gibi düşündüm ama tecrübeli arkadaşlarla da fikir alışverişi yapmak istedim. Yanlış düşünüyorsam da en azından düzeltmiş oluruz.

Bence sorun olur çünkü tekstil fabrikası boş tenekeleri lisanslı firmaya vermelidir. Birde kimyasal fabrikada lisans var mı? Şöyle düşün lisansa gerek olmayan iki firma alışveriş yapıyor ve ambalaj atığı çıkıyor ve karşı firma bunu geri almak istiyor. Aynı hesap.

Kimyasal Fabrikanın lisansı yok ama sonuçta adam boş tenekelerini geri alacak tekrar dolum yapacak... Yani kendi tenekelerini tekrar kullanacak.

Uğur Can

CMNet Üyesi
yani bunu depozito olarak düşünün aldım kullandım geri verdim ayrıca fabrikanın hangi lisansa sahip olması gerekiyor onu anlamadım

Uğur Can

CMNet Üyesi
anladığım kadarıyla firma bertarafçı değil yani kimyasal ürün üreten bir firma. örneğin hastanelere medikal gaz satan firmaları düşünün adam tüpü getiriyor bitince boşu alıp dolusunun getiriyor yani sizin düşüncenize göre o tüplerin basınçlı kap atığı olarak değerlendirmek gerekiyor

İki firma aralarında depozito sözleşmesi yapsınlar. Boş tenekeler alındığında ve teslim edilirken irsaliye olursa sıkıntı olmaz. Sonuçta depozitolu üretim ve satış yapılabilir.
deniz bey irsaliye kesilirse faturada kesilmesi gerekmez mi
Depozito sözleşmesi şart mı peki?İade edildiğine dair fatura kesilecek normalde.

olurmu siz bir yere irsaliye keserseniz en geç bir haftaya fatura kesmeniz gerekiyor

sevk irsaliyesi bir yere bir atık veya malzeme taşınacagı zaman genelde firmalar sevk irsaliyesinden sonra en geç 1 hafta içinde fatura kesmek zorunda deniz bey

Sözleşmenin avantajı şudur; il çevre veya bakanlıktan denetime gelindiğinde sözleşme gösterilir ve sizin o firmayla aranızdaki resmiyet somutlaşmış olur. Yoksa sadece iadeyle alakalı irsaliye olursa alıcı firma benim bundan haberim yoktur diyebilir.

Şu anda bu içeriği okuyanlar (Üye: 1, Misafir: 0)