Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Su analizi

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında diienayzed tarafından paylaşıldı.

 1. diienayzed

  diienayzed CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,

  Tesisimizde kullanma suyu olarak kuyu suyundan faydalanıyoruz, bu suların analiz yaptırılması gerekli diye biliyorum periyodik olarak ancak hangi sıklıkta yapılmalıdır ?

  Birde içme suyu olarak kullanılan damacanaların firması tarafından analizleri mevcut ancak su sebillerinden numune alınıp analiz yaptırılmak gerekli diye düşünüyorum bunun da zorunluluğu var ise periyodik olarak hangi sıklıkla yapılmalıdır?

  bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim

  Dostlar bilgisi olan yok mu hangi analizleri yaptırmam gerekiyor ?
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  İnsani tüketim amaçlı sular hakkında yönetmelik: Ek2
  1.png
   
 3. diienayzed

  diienayzed CMNet Üyesi

 4. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  Benim de bir tesisim İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı alacaktı.
  Ben sadece Fecal Koliform' un yeterli olacağını söylediler.
  115 Tl+ KDV .
   
 5. diienayzed

  diienayzed CMNet Üyesi

  Halk sağlığı merkezi ile görüştüm 1600 Tl diyorlar. sebillerden analiz yaptırmayacağım sanırım sadece tuvaletler vb. yerlerdeki kullanma suları için,

  özel bir firmadan aladığım teklifte ise adli-idari işlerde kullanılmaz sadece bilgi amaçlıdır. adli ve idari işlerde kullanılmak üzere sağlık bakanlığının ilgili kuruluşlarında analiz yaptıra bilirsiniz diyor
   
 6. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  Halk sağlığı merkezi genelde içme suyu arıtımı yapan büyük tesisler için istiyor.
  Siz sadece kullanma amaçlı yaptıracaksınız. su sebiline gelen su damacana şeklinde mi? yoksa kendi arıtması mı mevcut?
  Ben de çok araştırdım ama Dokuz Eylül' deki hocalara danıştım. Onlar da Fecal Koliform yeterlidir dediler.
   
 7. diienayzed

  diienayzed CMNet Üyesi

  Damacana şeklinde ve analizleri firması tarafından sağlanıyor. ancak benim baktırmak istememde ki neden sebilde oluşabiliecek olası bakteriyel oluşumları tespit etmek.

  bu arada sende mi dokuz eylüldesin hangi hocaya danıştın ?
   
 8. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  Evet Dokuz Eylül' denim.
  Zihni Yılmaz ile görüşebilirsin konuyu.
   
 9. diienayzed

  diienayzed CMNet Üyesi

  :) Danışmak için sormadım sen danıştıysan sorun yok
   
 10. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

 11. ibrahim59

  ibrahim59 CMNet Üyesi

  Arkadaşlar son günlerde çözemediğim bir konu hakkında yardımcı olabilir misiniz.?
  Sebillerde damacana suyu kullanırken bir değişiklik ile kuyu suyuna dönüldü. Kuyu suyu önce filtreden daha sonra ultraviyole den geçirilip işletmedeki sebillere ait hatta veriliyor. Su sebillere girmeden önce tekrar filtreden ve ultraviyole den geçiyor. Halk sağlığı laboratuvarı su analiz sonuçlarında bir problem yok. Ancak karın ağrısı yaptığı şeklinde şikayetler alıyoruz. Aynı suyu bir çok kişi içiyor %40 lık kesim karın ağrısı şikayetinde bulunuyor. Damacana suyu kullanırken sebillerde çay ve kahve için sıcak su bulunuyordu. Şikayetlerin sıcak su için tekrar damacanaya dönülmesi için olduğunu düşünüyorum fakat şikayetin doğruluk payı olabileceğini de hesaplamak gerekiyor.


  Evet arkadaşlar; içme suyu karın ağrısı yapar mı? Yada neden yapar? Hangi analizleri yaptırmalıyız.

  Bu arada tekrar numune aldık ve halk sağlığı laboratuvarına götürdük. Daha önceki analize ek olarak C.perfringers (sporlar dahil) , P. aeruginosa ve 22-37 C 'de koloni sayımı istedik. (karın ağrısının bakteri sebepli olabileceği ihtimali ile)
   
 12. diienayzed

  diienayzed CMNet Üyesi

  Bugün aldınız sanırım sonuçlara göre gene bir sorun gözükmüyorsa tıbb, yöntemlere baş vurun iş yeri hekiminin görüşünü alın v.s
   
 13. ibrahim59

  ibrahim59 CMNet Üyesi

  İş yeri hekimine göre sorun yok. Neden kaynaklandığını defalarca tartıştık ve araştırdık.
   
 14. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Numuneleri hangi noktalardan aldığınız önemli.Bir yerde kaçak da olabilir.Ultraviyole sistemin en son ne zaman bakımını yaptırdınız?
   
 15. ibrahim59

  ibrahim59 CMNet Üyesi

  Sıfır Sebil, Sıfır filtre, Sıfır ultraviyole cihazı kullanıldı. Ayrıca cihazların hepsi problemli olabilir mi? Numuneleri kazan dairesinden ve bölümlerdeki sebillerden ayrı ayrı alıyoruz. (steril olarak) kazan dan ve sebillerden aldığımız numunelerin analiz sonuçları hemen hemen aynı. Psikolojik bir sorun olduğunu da düşünmeye başladık. İnsanlar işletmedeki sebiller deki suyun sağlıksız olduğunu düşünüp şişe ile yemekhanedeki sebillerden su taşıyorlar. Halbuki sebillerin hepsi aynı hatta bağlı:) Anlayacağınız aynı su. Ve aynı sudan yönetimde içiyor ve şikayette bulunan olmadı daha.
   
 16. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Son analiz sonucunuz iyi çıktı,yönetim de kullanıyor ve şikayet yok ise evet başka şeyler düşünmeniz normal. :)
   
 17. Hakan Nizamogullari

  Hakan Nizamogullari CMNet Üyesi

  1.sebil temizliği önemli
  2.arıtma sistemi tek filtreden mi oluşuyor ? 5 aşamalı ters osmoz sistemi öneriyorum.suyu arıtabileceğiniz en iyi sistemdir.
   
 18. Ermira Elshani

  Ermira Elshani CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaslar,
  Her ay su analizi yaptiriyoruz ama arada aerobic mesophylic bacteria in 1 ml, 37 * .. karsilamaktayiz. Acaba bu bakteri neden olabilir? Herhangi bir cozum var mi? Nasil bir kontrol yapmaliyiz?

  Simdiden tesekkur ederim!
   
 19. environ

  environ CMNet Üyesi

  arkadaşlar, işyerinde içme sularının analiz yapılması gerekli mi? bize organize sanayi sağlıyor suyu ve onlar her ay analiz sonuçlarını yayınlıyor. ayrıca işletme için zorunluluk var mı, varsa hangi yönetmeliğe istinaden. bilgisi olan var mı?
   
 20. Mustafa Polatlı

  Mustafa Polatlı CMNet Üyesi

  Evet var , İnsani tüketim amaçlı sular hakkındaki yönetmeliğe istinaden işletmenin kullandığı su debisine bağlı olarak numune sayısı yazıyor (ek-2 B1 tablosuna bakanız) buradan senede kaç defa numune halk sağlığı lab. götürmeniz gerektiği yazıyor. Osb yapsa bile bence şebeke de bir kaç olma sızıntı olma ihtimalini göz önüne almak gerekir.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...