• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Su analizi

environ

CMNet Üyesi
Evet var , İnsani tüketim amaçlı sular hakkındaki yönetmeliğe istinaden işletmenin kullandığı su debisine bağlı olarak numune sayısı yazıyor (ek-2 B1 tablosuna bakanız) buradan senede kaç defa numune halk sağlığı lab. götürmeniz gerektiği yazıyor. Osb yapsa bile bence şebeke de bir kaç olma sızıntı olma ihtimalini göz önüne almak gerekir.
Yani yasal olarak zorunlu olmuyor bu durumda. ihtimal dahilinde analiz yaptırmamız gerekecek.

sdagtekin

CMNet Üyesi
Arkadaşlar merhaba,

Tesisimizde kullanma suyu olarak kuyu suyundan faydalanıyoruz, bu suların analiz yaptırılması gerekli diye biliyorum periyodik olarak ancak hangi sıklıkta yapılmalıdır ?

Birde içme suyu olarak kullanılan damacanaların firması tarafından analizleri mevcut ancak su sebillerinden numune alınıp analiz yaptırılmak gerekli diye düşünüyorum bunun da zorunluluğu var ise periyodik olarak hangi sıklıkla yapılmalıdır?

bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim

Dostlar bilgisi olan yok mu hangi analizleri yaptırmam gerekiyor ?
merhaba diienayzed,

sizin de bahsettiğiniz gibi bizim de faaliyetimizde bulunan DSİ'den izinli bir kuyumuz var, bu kuyu için DSİ kullanma izni verirken analizde istemiş, analiz sonucunda da' içme amaçlı kullanıma uygun değildir' diyor dolayısıyla biz bu suyu kullanma amaçlı su olarak tuvalet ve duşlarda kullanabiliyor muyuz? içme suyuna uygun olmayan su, kullanma suyu olarak kullanılabilir oluyor mu?

cgdm

CMNet Üyesi
Günaydın arkadaşlar,

Damacana suyunun analizini yaptırdık ve toplam koloni (jerm)sayısı (37C), (22C) deki sonuçlar 300 den fazla bu durumda ne yapmalayım.

Etkileri olsaydı şimdiye ortaya çıkardı en başta sindirim sisteminde tifo ya da dizanteriye vs. sebebiyet verir. Bir aydır bir şey olmamışsa kana kana için derim. Gereksiz prosedürlerle zamanınızı harcamayın.

hepaistos

CMNet Üyesi
peki biz suyu 1aydır içiyoruz. ne gibi etkileri olabilir.
etkileri olması bir yana damacana su olduğu için halk sağlığını tehdit eden bir durum. yani sana etkisi yoksa başkasına olabilir hangi ilde isen halk sağlığı ile irtibata geç zaten gereken işlemleri ve cezaları keseceklerdir.

emin2

CMNet Üyesi
Bakalım neler olacak......

---------- Forwarded message ----------
Ülkenin öncelikli araştırma ihtiyacı bu mu? ne kadar öncelikli? kim puanladı?
-----
güzel bir uygulamalı Araştırma konusu değil mi Mesela??
- çeşmeden su doldurmuştum, dolapta unutmuşum, bir ay kadar sonra dibinde Bir santim kadar flok çöktüğünü gördüm,
- her zaman böyle değildir,
- İSKİ’nin internetteki raporlarına bakarsak, çok noktadaki analizler tüm dünya standartlarının üzerinde,
- ama şişe su beklese Flok oluşmuyor herhalde

eğer tespit edilmeyen bir sorun varsa olmaya da devam edecektir. Suyun bu durumda olduğu zamanlarda ilgili kurumu bilgilendirmeniz vatandaş olarak göreviniz sayılır. Birileri bir şey yapsın diye beklemek doğru değildir. Kirli su sorununun kaynağı binbir farklı sebep olabiliyor. Kuyudan barajdan kaynaklanan sudaki bir bulanmadan tutun evinize geldiği noktaya kadar hat üzerindeki herhangi bir kırılma vs. filtrasyon sorunu da olabilir.