Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Su boşa mı akıyor dediniz?

Konu, 'ARŞİV' kısmında sefertunca tarafından paylaşıldı.

 1. sefertunca

  sefertunca CMNet Üyesi

  Mehveş Evin mehves.evin@milliyet.com.tr
  Dersim’e 3 yıl önce gittiğimde Munzur vadisi güzelliğiyle beni büyülemişti. Vadiden akan Munzur deresi, şehrin ve bölgenin hayat damarıydı. İnsanlar bu suların beslediği toprakları ekip biçiyor, hayvanlarını otlatıyordu. Zengin biyoçeşitliliği korumak için bölge, yıllar evvel Milli Park ilan edilmişti.
  Ancak Munzur, Dersimliler için sadece yaşamlarını sürdürebilmek için gördükleri bir “doğa harikası”ndan ibaret değildi... Yüzyıllardır burada yaşayan insanların geleneklerinde, kültüründe, inançlarında yer etmişti. Munzur deresinin aktığı vadide, yerel halk için kutsal sayılan mekanlar, gözeler vardı.
  Geçen üç yılda Munzur deresine planlanan HES ve baraj sayısı, 10’dan 18’e çıktı. Bölge halkı bıkmadan, usanmadan HES’leri protesto etti, mahkemeye başvurdu.

  Diğer HES’lere emsal

  Munzur’dan gelen son haber, bölge halkını müthiş sevindirdi: Vatandaşların şikayetiyle mahkemeye verilen Bozkaya HES projesi, iptal edildi.
  Mahkeme, Bozkaya hidroelektrik santralinin bölgenin ekolojik dengesini bozacağı ve ÇED kararı alınmadan hazırlandığı gerekçesiyle bu kararı aldı. Munzur Koruma Kurulu temsilcisi Hasan Şen’e sordum; kararın çok önemli bir kazanım olduğunu çünkü aynı güzergahta planlanan diğer HES’ler için emsal teşkil ettiğini söyledi. Yani bu karar, sadece bir başlangıç.
  Avukat Özgür Ulaş Kaplan, Tunceli’deki baraj projelerinin çoğunlukla 1993 yılından önce hazırlandığına, o dönem ÇED onayı alınmasına gerek duyulmadığına dikkat çekiyor: “Mahkeme bunun hukuka uygun olmadığını, günümüz kanunlarının geçerli olduğunu belirtti.”
  Anlayacağınız HES projelerinin birçoğu, yeni kanunlara aykırı olarak uygulanmaya çalışılıyor!
  fft16_mf2978425.Jpeg
  2 binden fazla HES

  Munzur’daki karar önemli, ancak HES sorununun sadece Karadeniz ve Dersim bölgesiyle sınırlı olmadığını bilmelisiniz. Anadolu’nun her köşesindeki sular, “boşa aktıkları” gerekçesiyle HES projelerinin kurbanı oluyor.
  [COLOR=#333333][COLOR=#032a7f]DSİ’ye göre günümüzde iki binin üzerinde HES ve baraj projesi var. Bunların kaçı, kanunlara uygun olarak planlandı? Kaçı, [COLOR=#032a7f]Türkiye’nin önemli doğa alanlarının üzerinde? Kaçı için ÇED raporu alındı? Kaçı, tarihi ve kültürel değerlere zarar verecek?
  [COLOR=#333333]Bunların pek azını biliyoruz. Ama bilimin de halkın da emin olduğu bir şey var:
  [COLOR=#333333]Bu sular yüzyıllardır akıyor. Bu topraklara, burada yaşayan canlılara ve biz insanlara hayat veriyor. Suyun kesilmesi, azalması bazıları için para demek. Bizim içinse “son” demek.
  [COLOR=#333333]Alternatif enerji üretimlerinin geliştirildiği bir dünyada, inatla “baraj” deyip kendi ayağımıza kurşun sıkmaktan ne zaman vazgeçeceğiz?
  [COLOR=#333333][B]KEMAH’TA TARİH GÖMÜLÜYOR[/B]
  [COLOR=#333333]Anadolu’nun göçlerle boşalan ve boşaltılan bölgelerinde pek çok HES planı söz konusu. Sadece doğa ve insan yaşamı değil, [COLOR=#032a7f]Hasankeyf’te olduğu gibi önemli kültür ve tarihi varlıklarımız da tehlike altında. Bu mektubu bana, [COLOR=#032a7f]Erzincan Kemah’ta doğmuş, büyümüş, sonra eğitim ve iş için memleketini terk etmiş bir öğretmen yolladı:
  [COLOR=#333333]* Kemah’ın tarihi çok eskidir. Dünyanın en büyük ikinci kalesi ve [COLOR=#032a7f]Selçuklu döneminden kalma birçok [COLOR=#032a7f]tarihi eser mevcuttur. Tarihi yapılardan pek azını koruyabildik.
  [COLOR=#333333]* Evlerin yok edilmesi, tarihi dokunun korunamamasına üzülürken, şimdi başımıza bir de baraj yapımı çıktı: Elektrik üretimi için Kemah’a 4 adet baraj yapılacak.
  [COLOR=#333333]* Baraj yapılınca, tarihi [COLOR=#032a7f]Sultan Melik Türbesi risk altında [COLOR=#032a7f]kalacak. Tarihi Taşdibi kilisesi sular altında kalacak. Karasu’daki en güzide üç mahalle de...
  [COLOR=#333333]* Şehrin girişi değişecek. Eski tren istasyonu kalkacak. Erzincan-Kemah arası uzaklık 50 km iken, 70 km’ye çıkacak. Bu da yok olmaya yüz tutmuş şehrimizde yaşayanlar için ekonomik açıdan yıkım demek.
  [COLOR=#333333]* Kemah’ta yaşayan bir kişinin bireysel müracaatı ile Taşdibi Kilisesi [COLOR=#032a7f]sit alanı ilan edildi. Ben de bir [COLOR=#032a7f]imza kampanyası başlattım. Ama insanlar imza atmaya bile çekiniyor. “Yatırımı engellemeye mi çalışıyorsunuz” diyenler bile var.
  [COLOR=#333333]* Enerji üretmek için alternatif yollar varken, tarihin yok ediliyor olmasına seyirci kalmak[COLOR=#032a7f]istemiyorum. Bana göre, neresinden baksanız bu baraj projesi, bir cinayettir.[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
   
  Hakan Bedel bunu beğendi.
 2. sefertunca

  sefertunca CMNet Üyesi

  İran, komşu ülkelerden su alacak

  23 Ocak 2013 Çarşamba 10:21  TAHRAN - İran'ın, su ihtiyacını karşılamak için komşu ve çevre ülkelerden su alabileceği bildirildi.

  İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'nın (ISNA) haberine göre, Meclis Tarım Komisyonu üyesi Ali İranpur, mevcut su sorununu halletmek için komşu ülkelerden su alımı önerisinin komisyonda görüşüleceğini söyledi.

  İranpur, Enerji ve Tarım Bakanlıklarının, su kaynaklarının geliştirilmesi ve su havzalarının iyileştirilmesi konularında komisyona sunmak üzere bir rapor hazırlamakta olduğunu ifade etti.

  Yer altı ve yer üstü su kaynaklarının tasarruflu ve doğru kullanımına yönelik çalışmalara değinen İranpur, yeni barajların inşası ile Hazar Denizi ve Basra Körfezi'ne dökülen su kaynaklarının değerlendirilmesinin de gündemlerinde olduğunu belirtti.
  Bazı komşu ülkelerden su alımının susuzluğa bir çözüm olacağına dikkati çeken İranpur, ülkenin doğusundaki eyaletler için zengin su kaynakları olan Tacikistan'dan su temin edilebileceğini kaydetti.
  İranpur, susuzluğa çare olarak deniz suyundan faydalanılması, yeni sulama yöntemleri, iklime uygun ürünlerin yetiştirilmesi, bilim odaklı su kullanımı ve özel sektörün su projelerinde yer alması gibi çalışmalar yapılacağını vurguladı.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...