Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Swot analizi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Melih Coşar tarafından paylaşıldı.

?

SWOT Analizini Yararlı buldunuz mu?

 1. Evet

  oy sayısı 8
  100,0%
 2. Hayır

  oy sayısı 0
  0,0%
 1. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats yani; Güçlü yönler, Zayıf yönler, Fırsatlar ve Tehditler olarak sıralayabileceğimiz ve buna dayalı oluşturulan matrise SWOT Analizi denir. Bu analliz; bir projede ya da bir ticari girişimde kurumun, tekniğin, sürecin, durumun veya kişinin güçlü (Strengths) ve zayıf (Weaknesses) yönlerini belirlemekte, iç ve dış çevreden kaynaklanan fırsat (Opportunities) ve tehditleri (Threats) saptamak için kullanılan stratejik bir tekniktir.(*)

  SWOT analizi, çevresel faktörlerin incelenmesini, işletmenin geleceği açısından önemli olan fırsatların saptanmasını, işletmeye tehdit unsuru oluşturabilecek faaliyetlerin (örneğin rakip firmaların atılımları, tüketici tercihlerindeki ani değişikliker) önceden farkedilip önlem alınmasını, işletmenin güçlü yönlerinin ortaya çıkmasını ve bunların hangi durumlarda, koşullarda ve ortamlarda kullanılması gerekebileceğinin saptanmasını, işletmenin zayıf yönlerinin belirlenerek önlem alınmasını, zayıf yönlerin olası tehditler karşısında işletmeyi düşürebileceği zor durumlarını analiz edilmesini vb. stratejik ve planlamacı yaklaşımları kapsamaktadır.(*)

  Şöyle bir şekil oluşturarak kendiniz, amiriniz, çalıştığınız firma için bu analizi yapabilirsiniz. Bu şekilde atmanız gereken adımları daha net olarak görebilir, hedeflerinize giden yolu daha rahat ve pratik şekilde çizebilirsiniz:

  SWOT-Analysis-01-8501.jpg

  Ayrıca aşağıda daha önceden başka bir firma için yapılmış bir örneğini de paylaşıyorum:

  SWOT.jpg


  "Savaş Sanatı" kitabını yazan Sun Tzu'nun da dediği gibi:

  - Eğer düşmanınızı ve kendinizi bilirseniz yüzlerce savaşı en az kayıpla kazanırsınız.
  - Eğer düşmanınızı bilmez, sadece kendinizi bilirseniz ya kazanırsınız ya da kaybedersiniz. Sonuç belirsizdir.
  - Eğer düşmanınızı ve kendinizi de bilmezseniz, her zaman kendinizi tehlikeye sokarsınız.

  Herkese İyi Analizler ;)
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...