• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Talaş geri dönüşümü

merhaba arkadaşlar aradım sitede ama bulamadım konuyu açmaya karar verdim. çalıştığım yerde sürekli mobilya sektörü arıyor ve bu talaşları napabilirim diyor. araştırdım ama nasıl bir başlangıç olur veya nerelere yönlendirebilirim yardımcı olabılır mısınız?bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.
iyi çalışmalar

Toz toplama sistemlerinde biriken ince talaşlarsa sunta yapımında, kalın talaşlar ise tavuk çiftliklerinde kullanıyorlar.

Biz evlerde bursada eskiden talaş yakardık sobada tabi bilmiyorum aynı talaştan mı bahsediyoruz. iyi bir ticaret kapısı olabilir. tabiki sadece bi öneri araştırmak lazım.

keops

CMNet Üyesi
Merve hanım talaşlarınızı alabiliriz üretimimiz dolayısı ile ünitelerimizde kullanabiliriz

Tutkal veya başka bir kimyasal ile karışmış talaşlar tehlikeli atık sınıfına giriyor olması lazım. Eğer bu şekilde ise bertarafı gerekiyor olabilir.

keops

CMNet Üyesi
Evet bahsi geçen talaşların kimyasal bir etkileşim olmaması gerekir ki üretimimizde kullanalım

bertaraftan ziyade yararlı kullanımı saglayan fırma yok mu?
Merve Hanım, bu konu üzerine yıllar geçmiş ama en son nereye varmıştınız öğrenmek isterim.
Bende sunta-mdf talaşı konusunda arayış içindeyim. İstaç' a vs bertarafa göndermek kolay tabi ki yeniden kullanımı daha iyi olacaktır.
İyi çalışmalar..

keops

CMNet Üyesi
Sunta ve mdf talaşı için yardımcı olabilirim? Talaş dediğinizi açabilir misiniz elek altı mı zımparalama sonrası mı v.b.?

SaMeD_34

CMNet Üyesi
Merhabalar,
danışmanlığını yaptığım tesisin sizin firmanızda ki gibi tehlikesiz toz talaşları çıkmaktadır. Bunları lisanssız firmalara vererek para kazanmaktadır. Fakat bu atıklarını da lisanslı firmalara vermesi gerekiyor sanırım. Lisanslı ve üzerine ücret ödeyecek firma varmıdır ?

arkadaşlar benimde talaş konusunda bir sorum olacak...bildiğimiz doğal odu talaşı ve odun kömürü yapımında hammadde olarak kullanılmakta olup bu anlamda lisans almak veya çevre kanunu açısından ne yapmak gerekir acaba?

bilen arkadaşalarım var mı acaba?

Arkadaşlar merhaba elimizde mobilya firmamızdan çıkan toz talaş vardır. Bu talaşı İzmir ve çevresinde alabilecek firma arıyoruz, bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.