• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

TAT Tesisi Kütle Denge Sistemi Hk.

Cansu_

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ALYA ÇEVRE DANIŞMANLIK
Arkadaşlar merhaba,
10 yıla yakın sektördeyim ancak ilk defa bir TAT tesisi ile uğraşmam gerekti. Kütle - denge girmem gerekiyor ve günlerdir uğraşıyorum içinden çıkamadım. Şimdi bir tane TAT tesisi var metal alıyor. Elimde alış ve satış faturaları var. Demir ve Çelik alıp satıyor. Ben ay ay 2016 dan bu yana giriş yapacağım.
1 - Tesise gelen atıkları; atık kabul işlemleri - gelen atık sekmesinden işliyorum . (Bu doğru mudur?)
2 - R12 Prosesinden atıkları işleme tabi tutulmuş gibi gösterip çıkarıyorum . ( karışık metali uygun atık kodlarına ayırıyorum ya da ayırmadan olduğu gibi çıkarıyorum)

Asıl önemli olan ise, satışını yaptığım atıkların girişini nereden yapıyorum. Ürün gönderim işleminden yaptığımda tesisimdeki atıklarda azalma olmuyor gibi görünüyor. Bir de tehlikesiz atıkları firma yurt dışına gönderiyor . Bu kısım ise atık ihracatı kısmından mı yapılacak.

Lütfen bu konuda bilgi sahibi olan biri anlatabilir mi? Tüm forumu, kaynakları uygulama videolarını taradım. İşin içinden çıkamadım.

TABS beyanını yaparken Tat firması iseniz lisansınızda bulunan kodların gönderimini TABS 'ta bildirmenize gerek yok.
Çünkü KDS beyanını yaparken hem aldığınız atığı hem de gönderdiğiniz atığı (sizin ürününüz evet) beyan ediyorsunuz.
Bu nedenle TABS beyanında belirtmeyeceksiniz. Ancak aldığınız atıkların içerisinde kodlarınızın dışında bir atık varsa (almaya yetkili olmadığınız atık ) o atığın çıkışını yapıp TABS ta belirteceksiniz.

teşekkürler fatih bey , bende öyle düşündüm ama oğuzhan bey yıllık beyan sistemine de bildirmemiz gerekli diyor sanırım onunla ilgili video veya pdf bulamadım bunla ilgili bir duyuru varmıdır ileride önümze çıkmasın

1580451727211.png

Oğuzhan Beyin geri kazanım veya bertafa gönderilen dediği atıklar sizin prosesinizde kullanmadığınız ya da prosesiniz sonucu çıkan atıklardır.
Özetle prosesiniz sonucu oluşan atıklar ( hammadeniz veya ürününüz hariç ) TABS ta beyan edilir.
Mesela makina arıza verdi ve yağ çıktı gibi.
Bu konu ile ilgili duyuru var mı bilemiyorum ama dilerseniz bakanlığa bir mail ya da görüş isteyerek emin olabilirsiniz. Veya bulunduğunuz İl Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

Tesiste sisteme gelen telefler basit bir işlemden geçip atık oluşmadan firesiz geri kazanım tesisine sevk ediliyor , kütle denge sisteminde giriş yaptığımız için ayrıca tabs sisteminden beyan edecekmiyiz sorusu kafama takıldı bakanlığa sorayım olmazsa

Tesise gelen telefleri almaya yetkiniz var mı ? Var ise alıp işlemden geçirip geri kazanıma satabilir ve bunun beyanını TABS'ta yapmazsınız.

Gelen telefleri alma yetkiniz yoksa ve siz yine de basit bir işlemden geçirip satıyorsanız bunu TABS a bildireceksiniz.

Tesis tat belgeli tesistir. Gelen telefleri 040222 kodundan alıyoruz geri kazanıma gönderip kütle dengeden de bildiriyoruz , yanlız beyan döneminde bu verileri tabs a bildirileceği konusunu görünce sorma gereği duydum sanırım tesiste bakım onarım kaynaklı atık yağlar , kontamine ambalaj vb. atıklar kastedilmiş onları tabs a beyan edeceğim , tat olarak aldığımız telefleri geri kazanıma gönderdiğimiz için tabs da ayrıca bildirmeye gerek yok o zaman

@ccssuumm giden tehlikesiz atık sekmesine girdiğiniz zaman göndereceğiniz atık kodunu yazın atık kodunu yazdığınız zaman miktar kısmına geldiğinizde hemen sağında stoktaki atık miktarınız kırmızı yazı ile karşınıza çıkacaktır.Stoktaki miktardan gönderdiğiniz miktarı yazarak atık çıkışı yapabilirsiniz birde bu yöntemi deneyin umarım faydalı olur.Stoktaki miktardan fazla çıkışa izin vermez onuda hatırlatmış olayım.

Not:

İşlenebeilir Atık Çıkışı Sebebini Soruyor " Lisansınızda bulunan bir atığı gönderdiğinizden sebebini belirtiniz. Açıklamanız bakanlık tarafından değerlendirilecektir" bilgilendirme penceresi geliyor.

Bu uyarıyı proses yapınca da veriyor. O kısma "geri kazanım amacıyla gönderilmiştir" yazıyorum ben. Bu zmana kadar tatda prosesten daha saçma birşey görmedim?‍♀️

merhaba TAT larda ambalaj atıklarını gönderirken atık taşıma talebi vs oluşturmamıza gerek var mı ?
yoksa giden tehlikesiz atıktan yapsak yeterli mi bilgisi olan var mı ?

Merhabalar,

Bende bir TAT firmasının 2015 Aralık dan bu yana kütle denge sistemini yapmaya çalışıyorum. 2015 Aralık için belediyeden aldığım karışık ambalaj atığını R12 prosesiyle farklı atık gruplarına ayırıyorum. Diyelim 700 ton karışık ambalaj atığını R12 yaptım, Ocak ayına -700 ton devreden olarak gözüküyor. Neyi yanlış yapıyorum bana kalsa eksi gözükmemesi gerekiyor

Tuğçe hanım merhaba, karişik ambalaj atığını kds'de atık cinslerine ayrım yaparak giriniz. Örneğin; 200 ton pp plastik, 200 ton kağıt ve karton, 300 ton pe plastik şeklinde girin. Bir de kds'de her zaman proses işlemleri sekmesinden de giriş ve çıkış beyanlarını yapın.

Bende atık kabul yapmaya dikkat etmeniz gerektiğini belirteyim. Atık kabul yapmadan işlem yaparsanız - çıkması muhtemel.

Atık kabul yapmadan proses yapamıyoruz ki zaten. stokta ne kadar varsa o kadar proses yapabiliyoruz?
Eksiye nasıl düşüyor gerçekten çok merak ediyorum o yüzden