• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

tat tesisleri ile ilgili yardım

f.ztrk

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba arkadaşalr!
benim yardımınızı istediğim konular
*yeni yönetmelikle başlayan ambalaj atığı aktarma merkezlerinde aranan özellikler?
*lisans almak için artık belediyelerle sözleşme yapmaya gerek olmadığını biliyorum ön lisans alınmış firmalar içinde gecerlimidir?
*lisanslı bir firma kendi illeri dışından da ambalaj atığı toplayabilirmi
şimdiden ilgi ve alakanıza teşşekkür ederim

@Merve Esen

Mayıs ayın da belediyeler birliğinin açtığı dava sonucu firmaların bedelli olarak ambalaj atıklarını satmaları engellendi. Bu tarihtn önce firmalar ambalaj atıklarını satabiliyorlardı. Şu an belediyeleri zorlayarak ilgili kararla firmalara bedelsiz almak üzere tebligat yaptırma hakkınız var. Tebligata uymayanlara da tutanak tutulup gerekli cezai işlem başlatılır. Belediyelerin maddi desteği konusu ise sizin anlaşmanıza bağlıdır. Genelde belediye lisanslı firmaya yükler bütün külfeti çok para kazandıklarını zannediyolar.:)

Merve hanım öncelikle yeni işiniz hayırlı olsun. Bazı işletmeler dediğiniz sizin sözleşmeli olduğunuz belediye sınırları içerisinde olan işletmeler mi. ayrıca sanayi mi? bildiğiniz üzere sanayiler ambalaj atıklarını bedelli verebiliyor ( Bedelsiz şartı aranmaksızın ibaresinin kalktığına dair mahkeme kararı çıktı fakat uygulama ne durumda). Diğer atık üreticileri için ise Belediyenin yazı göndermesi gerekir. Maddi destek konusunda benim bildiğim ve çalıştığım belediyeler maddi destek sağlamıyor aksine alıyor.

Çalıştığınız belediyenin Ambalaj Atıklarını Kaynağında Ayrı toplama işine ciddiyetle bakması çok önemli. Bu yaklaşımda iseler siz firmaları tespit edip belediyeye bildirirsiniz belediyede firmalara yazı gönderir. Fakat buna rağmen vermek istemeyen firmaları belediyeler çok zorlamıyor. sizde Çevre ve Şehircilik il müdürlüğüne firmaların ismini belirterek atıklarını yazı gönderebilirsiniz.

Teşekkür ederim Gülşah hanım. Bazı işletmeler dediğim belediye sınırları içinde mesela gofret fabrikası,hazır çorba gıda ürünleri fabrikasının çıkarmış olduğu ambalaj atıkları gibi. Belediyeye gittim fakat bizi ilgilendirmez diyorlar yani firmalara gidip sizin için ben mi uğraşacağım diyor. Yani bu konularda belediyenin,birliklerin daha hassas olması gerekirken çalıştığım şirket sahipleri daha çok önem veriyor.

@Hamza Yıldırım

Teşekkür ederim. Aynen dediğiniz gibi belediye çok para kazandığımızı düşünüyor nasıl bir zihniyet tartışılır. :)

Eğer elinizde bedelsiz şartının kalkması ile ilgili mahkeme kararı varsa işletmenin yetkilileri ile görüşme sağlayabilirsiniz. Bence karşılıklı görüşme daha sağlıklı olur diye düşünüyorum

bizde aynı durumdayız hatta dün bi firmya gittik adam bize bütün atıkları size veririm siz ne yaparsanız yapın bunlar içinde evsel ve tehlikeli atıklarda var adam yeterki bizden çıksın dedi ve bizden uçuk ücret istedi öyle bişi ki kartonları adet başına almamızı istedi. belediyeye gittik ne yapalım diye sonuçta tehlikeli atıklar ve evsel atıklarda var diye belediyedeki arkadaşlar top sizde bizi karıştırmayın dediler ya. o kadar ilgisizler ki.

ambalaj atığı dışındaki atıkları almayın derim. başınız ağrır. adam uyanıkmış tehlikeli atığa ve evsel atığa bertaraf ücreti ödemesi gerekirken karşılığında sizden ücret almış olacak. hiçbirini almayın astarı yüzünden pahalı olmasın ;)

dün bir yazı okudum. sizlere paylaşmak isterim.
Mevcut yönetmeliğimiz bir taraftan da Ambalaj Atıklarının Belediyelerle sözleşme yapmış olan Lisanslı firmalar dışında kalan Lisanslı firmalar tarafından toplanmasını mümkün kılmamaktadır.

Ancak Danıştay kararına dayanarak yönetmeliğin ilgili maddeleri 5 ve 23'te "bedelsiz şartı aranmaksızın” hükmü uygulanmayacağı için, herhangi bir Lisanslı firma işletmenize gelip ayrı biriktirilmiş, istiflenmiş, temiz ve doğrudan geri dönüşüm tesisine gönderilebilecek kalitedeki ambalaj atıklarınızı bedelsiz olarak alma teşebbüsünde bulunabilir. Son kısımda bulunabilir diyor yani bedelli olarakta alabiliriz.