Tehlikeli Atık Beyan Sistemi (TABS)

nilgünn

Daimi üye
Başlık
7
Tepki
8
Tabs sistemine bildirimleri yaparken tehlikesiz atıkta girmemiz gerekiyormuş sanırım ama tehlikesiz atığın atık işleme yöntemi olarak ne gireceğiz?

emelkarakulak

Daimi üye
Başlık
8
Tepki
15
kolay gelsin arkadaşlar tabs girişlerinde tehlikesiz atık girişlerini yapmasak ne gibi cezai işlem uygulanır bilginiz var mı?? çünkü sistemde hala gözükmeyen firmalar var

jn6zo

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
211
Atık beyan sisteminde gözükmeyen toplama ayırma tesisleri ile ilgili bakanlık veya il müdürlüklerine görüş soran var mı arkadaşlar?

Başlık
0
Tepki
14
@jn6zo
Merhaba. İl müdürlüğü ile görüşün sonrasında bakanlığa yönlendirecekler. Aynı gün sorunu çözebilirsiniz.

Demet Akman

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
42
İl müdürlüğünden (sözlü olarak) duyduğum kadarıyla (bakanlıktan da onlara yazı ile bildirmişler) tehlikesiz toplama ayırma tesislerine giden atıkların sisteme girilememesi durumu sebebiyle, beyanda bu atıkların belirtilmemesinde cezai işlem vs. bu sene için uygulanmayacakmış , tehlikesiz atık toplama ayırma tesislerinin dilekçe ile başvurduklarında aynı gün sorunlarını il müdürlükleri hallediyor ama halledilmese bile eksik beyan yaptığımızda(firmanın ismi portalda olmadığından dolayı) bu seneye mahsus işlem yapılmayacakmış.
yani baktınız ki hala atık alıcı firmanın portalda ismi yok , onaylayın gitsin , sonuçta atık gönderici firmanın sorunu değil :) )))

Mahmut Cimşit

Daimi üye
Başlık
42
Tepki
629
il müdürlüğündeki Çevre Yönetimi personellerinin her dediğine inanmayın hepsi kendi çapında uydurma ve saptırma haberlerdir. Konu ile ilgili yazılı metin alın.

peperomya

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
13
Evet tehlikesiz atık toplama tesisinde çalışıyorum boş beyan yaptım ben 2015 yılı için herhangi bir tehlikesiz atık üretimi yapmıyorsanız bu şekilde bir beyan yapabilirsiniz dedi bakanlık.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
398
Mezuniyet
2016—17
Arkadaşlar merhaba,

2018 yılına ait atık beyanını yapacağım. TAP derneği almış olduğu 20 01 33 kodlu pil atık için ve İSTAÇ almış olduğu 18 01 03 kodlu tıbbi atık için hangi atık işleme yöntemlerini kullanıyorlar bilen var mı? (R ve D kodları)

Nihal Ş. Aksoy

Daimi üye
Başlık
16
Tepki
231
TAP artık pilleri 20 01 34 tehlikesiz kodu ile aldığını söylemişti ve D5 yöntemi ile işleme tabi tutuyor
Tıbbi atık ise D10
tıbbi atıklarınızın listesi için ibb ye ulaşabilir ve kullanıcı adı kodunuzu öğrenecek listesine ulaşabilirsiniz.
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.

Ünal Kemal

Daimi üye
Başlık
11
Tepki
20
@Beril Çataltepe

18 01 03 D10 yakma dır büyük bir ihtimalle.
20 01 33 R4 olabilir.
TAP derneğini arayıp yetkili kişiye ulaşabilirsiniz, onlar atık işleme kodu ögrenebilirsiniz.

burak58600

Daimi üye
Başlık
14
Tepki
6
Ünal Bey,180103 D9 olması gerekiyor diye biliyorum.

Önceki cevapları görüntüle…

burak58600

Daimi üye
Başlık
14
Tepki
6
@Okan Türe Sormak
D1;Toprağın altında veya üstünde düzenli depolama (örneğin, düzenli depolama ve
benzeri),

D9: D1 ile D8 ve D10 ile D12 arasında verilen işlemlerden herhangi biri yoluyla atılan nihai
bileşiklerin veya karışımların oluşmasına neden olan fiziksel kimyasal işlemler
(örneğin, buharlaştırma, kurutma, kalsinasyon ve benzeri),

D10; Yakma (Karada)

Bildiğim kadarıyla İstaç Buharlı Sterilzasyon işlemi yapıyor ve daha sonra nihai işlem olarak düzenli depolama sahasına gönderiyor. Bu yüzden D9 olması gerekir diye düşünüyorum.

Okan Türe

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
517
Mezuniyet
2011—12
@burak58600 sizin düşüncenize saygı duyuyorum ancak İSTAÇ kimi zaman D10 olarak işleyebiliyor. O yüzden sormakta fayda var. Seneye sistem otomatik çekerse bilgileri böyle bir derdimiz olmayacak inşallah...

Cem Yılmaz

a.k.a. Cemgineer
Genel yönetici
Başlık
22
Tepki
2.125
Mezuniyet
2013—14
@Ünal Kemal

Pil için ben de aynısını düşünüyorum, geçmiş beyanlarımızda hep R4 istemişler. Tıbbi Atık konusunda değişiklik gösterebilir. Bölgemde D9 olarak işlemekteyim. Ama İSTAÇ'a sormak gerek.

Boranss

Daimi üye
Başlık
16
Tepki
102
@Cem Yılmaz
@Beril Çataltepe
Pil için D5 düşünüyorum

Cem Yılmaz

a.k.a. Cemgineer
Genel yönetici
Başlık
22
Tepki
2.125
Mezuniyet
2013—14
@Boranss

Pil için bertaraf yapılmıyordur, geri dönüştürülüyordur diye düşünüyorum. :rolleyes: Böyle işletmişler geçen sene:
Pil Beyan.JPG

aysun4491

Aktif üye
Başlık
8
Tepki
6
Arkadaşlar peki Toplama Ayırma Tesisi olarak bizler TABS bildirimi yapıcak mıyız zaten ambalaj atıkları beyanlarını her ay düzenli yapıyoruz ve kütle denge hesaplarını sisteme giriyoruz açıkçası TABS gerekli mi bu konuda kafam karıştı

Okan Türe

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
517
Mezuniyet
2011—12
@aysun4491

Atık beyanı işletmenizdeki üretim sırasında çıkan tehlikeli ve tehlikesiz atıklarla ilgilidir. Firmalardan aldığınız atıklarla karıştırmayın. Yani siz toplama-ayırma faaliyeti yaparken işletmenizde eldiven, yağlı bez, üstübü, kontamine olmuş kimyasal ambalajları, yağ varili, flüoresan atığı, kartuş-toner atığı gibi atıklar çıkmıyor mu? Ya da tesisinizde tehlikeli atık sahası yok mu? 6 aylık periyotlarda tehlikeli atık gönderimi yapmıyor musunuz lisanslı tesislere?

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
398
Mezuniyet
2016—17
@Cem Yılmaz

TAP'ın internet sitesinde böyle bir açıklama buldum ama hala emin değilim
ScreenHunter_01 Jan. 17 13.59.jpg

Cem Yılmaz

a.k.a. Cemgineer
Genel yönetici
Başlık
22
Tepki
2.125
Mezuniyet
2013—14
@Beril Çataltepe

Yine en başa dönüyoruz, maalesef en garantisi firmaya sormak :) Bir de, direkt olarak TAP mı aldı yoksa aracı firmaya mı aldırdı? Bende Mutlu Akü almıştı ve TAP adına toplama yetkisi v.s. vardı.

Tuğbaçev.

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
15
@Okan Türe
@aysun4491 hanım gibi bende TAT'nde çalışıyorum. Tehlikeli atıkları senede 2 defa Ekolojik enerjiye gönderiyoruz. Bunun dışında tekrar TABS bildirimi yapmam gerekiyor mu? Bu sektörde yeni olduğum için bir bilgim yok açıkçası.

Yukarı Alt