• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Tehlikeli Kimyasal Depoları fiziksel şartlar hk.

tuba-ak

CMNet Üyesi
Kayıt
23 Kasım 2010
Mesajlar
106
Beğeniler
21
#1
Tesislerde depolanan bahçe kimyasalı, boya-vernik, LNG-mazot-LPG, havuz kimyasalı vb. kimyasaların depolarına örnek olacak görseller elinizde mevcut ise paylaşırsanız çok sevinirim.
Teşekkürler.
 

tuba-ak

CMNet Üyesi
Kayıt
23 Kasım 2010
Mesajlar
106
Beğeniler
21
#2
İş sağlığı ve güvenliği uzmanı arkadaşlar konu ile ilgili bilgilerini paylaşabilirlerse sevinirim.
 

alix

CMNet Üyesi
Kayıt
16 Mayıs 2012
Mesajlar
75
Beğeniler
27
#3
Tuba Hanım konu cok geniş detaylı.Bu nedenle kısa olarak, oncelikle ürünlerin MSDS lerini gözden gecirin Bu tür bilgi formları size gerekli bilgileri verecektir. Bu tür kimyalasalların depolanması ve kullanılan KKD ve yangın södürücüler değişiklik arzetmektedir. Birbirleriyle reaksiyona girebilecek kimyasallar birlikte depolanmamalı, özellike solvent türevlerini içeren boya ve verniklerin güneş ışınlarından ve ates kaynaklarındanuzak tutulmalı statik elektirik önlemi alınmalıdır. Giriş çıkışlar mutlaka kontrollu olmalıdır. Kapalı olması durumunda gerekli havalandırmalar yapılmalı ürüne yönelik olarak CO2 köpüklü ve KKT yangın tüpleri bulundurmanız gerekli. Ayrıca yangın alarım sisteminin olması gereklidir. Bu tür kimyasallar yanıcı parayıcı özelliklete olması nedeniyle kullanılan ekipmanlarda alev tutucular yani exproof, aydınlatmalar etanj olmalıdır. Södürme sistemi olarak sprinkler etkin bir söndürme sistemidir. Bunlarıın haricinde gerekli uyarı ve ikaz tabelaları ile desteklenmelidir. Görsel resim olarak google örnekler mevcuttur.