Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikeli madde atıksu deşarjı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Pınar Özgen tarafından paylaşıldı.

 1. Pınar Özgen

  Pınar Özgen CMNet Üyesi

  Arkadaşlar,
  Tehlikeli madde atıksu deşarj izni almamız gerekiyor. Tesisimiz yönetmelik ek-2 kapsamında. Yönetmelikte belirtilen ve teknik bilgiler listesinde de istenmekte olan kirlilik azaltma programlarıyla ilgili daha geniş bilgiyi nereden alabilirim acaba? Yönetmelik dışında bir bilgiye ulaşamadım.
   
 2. Pınar,
  Beylikova Belediyesi "Atık Su Kirliliğinin Azaltılması" olarak bir proje yapmış. Belediyeyi arayarak tam olarak ne yaptıkları hakkında daha geniş bilgi alabilirsin.
  Belki bu sana yönetmeliklerdeki bilgiler dışında pratikte neler yapıldığına dair fikir sağlar.
   
  Pınar Özgen bunu beğendi.
 3. cevreci_gokhan

  cevreci_gokhan CMNet Üyesi

  Danışmanlığını yeni aldığımız bir tesis Tehlikeli Madde Deşarjı için GFB yi almış EK-2 tesisi olarak. Tehlikeli Madde Deşarj İzin başvurusu için yaptırılan analizlerde Ek-1 de belirtilen maddeler de çıktı. İzin başvurusu için nasıl bir yol izlemeliyiz.
   
 4. Pınar Özgen

  Pınar Özgen CMNet Üyesi

  Ek-2 den farklı olarak özel program planlanması gerekiyor diye hatırlıyorum. Başvuru sırasında başka bir fark olmaması lazım.
   
 5. cevreci_gokhan

  cevreci_gokhan CMNet Üyesi

  Tehlikeli Madde Deşarjı izin başvuru formunda Deşarj edilen madde türü sekmesinde Ek-1 ve k-2 diye seçip madde grubunu seçiyoruz. Bizim atıksuyumuzda civa çıktı civayı ekleyebilmemi için Ek-1 seçmemiz gerekiyor. Ek-1 seçtiğimizde başvurunun Bakanlığa gitme gibi bir duurumu olabilir mi?
   
 6. olabilir.
   
 7. cevreci_gokhan

  cevreci_gokhan CMNet Üyesi

  GFB Ek-2 ye göre alınmış İzin Ek-1 e göre mi olacak işler biraz karıştı galiba.
   
 8. Pınar Özgen

  Pınar Özgen CMNet Üyesi

  GFB'nin alınmış olduğu Ek-2 listesi tesisin yaptığı üretimle ilişkili olarak Çevre Kanununca Alınması Gerekli İzin ve Lisanslar Hk. Yönetmelik kapsamında belirleniyor. Tehlikeli Madde Deşarjı analizlerinde tespit edilen Ek-1 listesi parametreleri Tehlikeli Maddelerin Su ve Çevresinde Neden Olduğu Kirliliğin Kontrolü Yönetmeliğine ait bir liste. İkisi tamamen farklı şeyler. Tesisiniz Ek-2 listesi değişmiyor olması lazım. Veya çıkan civa parametresi ÇKAGİLHY ek kapsamınızda bir değişikliğe yol açıyor mu, yani civa düzeyiyle ilgili sektörünüzü içine alan bir ek-1 maddesi mevcut mu önce onu inceleyin isterseniz? Ben ek kapsamınız değişmez diye düşünüyorum.
   
 9. belif

  belif CMNet Üyesi

  Arkadaşlar,

  Geçtiğimiz aylarda Ek-1 TM Deşarjı konulu çevre izni aldım. Bakanlıkla görüşmenizi öneririm.
   
 10. cevreci_gokhan

  cevreci_gokhan CMNet Üyesi

  ÇKAGİLHY ek-2 sinde yazan ibare Tehlikeli Maddelerin Su ve Çevresinde Neden Olduğu Kirliliğin Kontrrolü Yönetmeliği EK-2 sinde yar alan maddeleri içeren tesisler diye geçiyor. Ek-1 inde de Teh.Mad. Ek-1 indeki maddeleri içeren tesisler diye yazıyor. Yani İzin Lisans daki kapsamını Teh. Mad. Yön. belirliyor. Bizim tesisimiz de emisyon için İl Uygunluk istediğinde analiz yapılmadan Ek-2 10.15 e de tabisiniz denilmiş. Sizin yaptırdığınız analizdeki ölçülen parametreler neye göre belirlendi?
   
 11. hepaistos

  hepaistos CMNet Üyesi

  izin almaya çalıştığınız tesisin faaliyet konusu nedir ?
   
 12. cevreci_gokhan

  cevreci_gokhan CMNet Üyesi

 13. hepaistos

  hepaistos CMNet Üyesi

  - su perdesi kullanıyorsa ve suyu tekrar devir daim suyu olarak kullanır bu su kanala verilmez.

  su perdeleme sistemlerinin kum filtrelerinde bu tehlikeli atıklar tutulur. kum filtresinin tehlikeli atıkla kontamine olduğu için kumu tehlikeli atıktır.

  devir daim suyuda belirli periyotlarda tehlikeli atık olarak çıkışı yapılabilir tehlikeli madde atıksu deşarjına girmez.


  tabi su perdesi kullanarak devir daim yaptırarak sistem içinde kullanıyormusunuz onu bilmiyorum.
   
  Mahmut Cimşit bunu beğendi.
 14. cevreci_gokhan

  cevreci_gokhan CMNet Üyesi

  Normalde yaş boyama işlemlerinde prosesi dediğiniz gibidir. Fakat önceki danışman firma boya kabinlerindeki kullanılamayacak hale gelen suyu deşarj edin demiş ve sonucunda Teh. Madde Deşarjı GFB sini almışlar. Tesis yetkilileri de bu şekilde devam etmek istiyor.
   
 15. Pınar Özgen

  Pınar Özgen CMNet Üyesi

  Bizim tesis kesimhaneydi ve tüm parametreleri çevre il müdürlüğü yetkilisi bize bildirdi bunlara baktırmanız gerekli diyerek. Bu yüzden hiç öyle bir sorunla karşılaşmadık.
   
 16. Cigmed

  Cigmed CMNet Üyesi

  iyi günler arkadaslar tehlıkelı madde desajr ıznı ıcın; tehlıkelı maddelerın desarjına ılıskın desaj ızın basvuru formu hazırlamasında nasıl bır yol ızlememız gereklı yardımcı olur musunuz.
   
 17. Ruhide Kurutan

  Ruhide Kurutan CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar, tehlikeli madde deşarj izni alacağımız bir tesis için tehlikeli madde analizleri konusunda akredite bir laboratuvara ihtiyacımız bulunmaktadır bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?
  - Analiz konusu; atıksu da demir, sülfat , klorürdür.
   
 18. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  http://www.lab-cevreorman.gov.tr/yonetim/sorgu.asp

  yukarıdaki adresten istediğiniz anazlizlere göre laboratuvar bulabilirsiniz. Kolay gelsin
   
  Ruhide Kurutan bunu beğendi.
 19. Esra Tokmak

  Esra Tokmak CMNet Üyesi

  Tehlikeli Madde Deşarj İzni başvuru formunun sistemdeki hatadan dolayı açılmaması nedeniyle başvurumuzu tamamlayamıyoruz.Başvuru süremizin bitmesine de çok az zaman kaldı. Başvuru formundaki bilgileri dosya halinde hazırlayarak sisteme yüklemeyi düşünüyorum. Formda istenilen bilgileri tam olarak bilen var mı? yardımcı olabilir misiniz.
   
 20. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  farklı konuları farklı yönetmelikleri bir birine karıştırmayın. hiç mercedesin tamponu tofaşa olur mu

  kirlilik azaltıcı program olmadan başvurunuz kabul edilmez. Konu ile ilgili 3 firmama izin aldım ancak şirket prosedürleri gereği firma dosyalarının paylaşımı yasak ama nasıl bir yol izleneceği içeriğinin neler olacağı hakkında bilgi paylaşabilirim.
  Öncelikle adı geçen dosyaların başlıklarını iyi anlamak gerek.
  Kirlilik azaltma programı kirliliğin azaltılması için yapılacak iyileştirmeleri içermektedir. Yani sürekli geliştirme prensibi dahilinde olacak. ve taahhüt içermelidir. her prosesin ve her arıtma tipinin farklılık içinde olduğu düşünüldüğünde farklı prosesler için açıklama yapabilirim.
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...