• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikesiz atık beyanı

Mahmut Konukcu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
THY Teknik A.Ş.
Herkese Merhaba,
Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği'nde 8. maddenin birinci fıkrasının (ç) bendi 1/1/2013 itibariyle yürürlüğe girdi. "Tehlikesiz Atık Üreticisi; ç) Tehlikesiz atık beyan formunu, her yıl takip eden yılın en geç Mart ayı sonuna kadar bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde Bakanlıkça hazırlanan internet tabanlı programı kullanarak doldurmak, onaylamak, çıktısını almak ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla yükümlüdür". Tehlikesiz atık beyanının nasıl yapıldığına dair bilgisi olan var mıdır? Tehlikeli atık beyanı ile aynı link üzerinden mi yapacağız?
Şimdiden teşekkürler, kolay gelsin.

Merhabalar beyana şöyle bir bakayım ve yavaştan doldurayım dedim fakat tehlikesiz atıklarımızı verdiğimiz tehlikesiz atık toplama ayırma tesisleri sistemde gözükmüyor. Atık işleme yöntemi olarak R ve D kodları var ancak toplama ayırma diye bir seçenekte göremedim. Beyana başlayıp benzer durumu gören arkadaşlar var mı?

@Seval Çevre

Çevre Özel faaliyeti açtırmak için il müdürlüğünden yardımcı olacaklardır. Zamanı sıkıntı edeceklerini sanmıyorum. En kısa sürede açtırmanız yararınıza olacaktır.

@Tolga Gül Sistemde görünmeyen tesislerin muhtemelen hala duyurudan haberi olmamıştır veya aksaklıklar çıkmış ve sisteme kaydı tamamlanmamıştır. Firmalar il sisteme dahil olduklarında sizde de görünecektir. Atık verdiğiniz firma görünmüyorsa beklemekten başka yapabileceğiniz pek bir şey yok. Firma ile iletişime geçip, sisteme kayıt olmaları ile ilgili ne aşamada oldukları hakkında bilgi alabilirsiniz...

@Özden Feride

bizim sistemimizdede atık kabul işlemleri kısmı görünmüyor.:mad:

anladığım kadarıyla tehlikesiz atıklar için ayrı bir sekme yok hem tehlikeli hem tehlikesiz atıklar aynı sayfadan giriş yapılacak

@Tolga Gül

Bazı TAT lar sistemde çıkmıyor bu yüzden TAT ların İl Müdürlüğü'ne başvurarak sistemi açtırmaları gerekiyor.

@Gülşah Albayrak

Evet Gülşah Hanım, aynı sayfadan girişler yapılıyor. Bazı tehlikesiz atıkların geri kaznım tebliği ekinde tebliğ kapsamında kabul edilmeyen atıkların beyanı ise yapılmayacak.

Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi olan bir işletme çevre danışmanlık hizmeti alması gerekmekte midir?
yardımcı olabilir misiniz?

tehlikeli atık beyanı yaparken bitkisel atık yağ beyanı ile ilgili birşey takıldı kafama. Hastane yemek hizmetini taşeron firmadan alıyor. Yemekler hastanede pişiyor. bu durumda bitkisel atık yağ beyanı yapmak yükümlülüğü kimdedir? Atık yağ alım sözleşmes,n,n kiminle yapıldığı mı baz alınır yoksa atığın oluştuğu kurum mu

@morgul

Yönetmeliğe baktım ama durum ile ilgili bir açıklama göremedim. Bana göre, hastanenin taşerona ücret ödeyerek hizmet satın aldığını ve alınan yağların taşeron adına fatura edildiğini düşünürsek sorumlu firma taşeron olacaktır. Neticede yönetmeliğe göre yemeklik bitkisel yağ üreticileri de (piyasaya sürenler) piyasaya sürülen bitkisel yağ miktarlarını bir önceki yıl verilerini içerecek şekilde takip eden yılın Mart ayı sonuna kadar Bakanlığa bildirmekle yükümlü. Bildirim yaptığında sistem üzerinde faturalarında taşeronun unvanı görünecektir. Mantıken bana, sorumlu taşeron olarak görünüyor.

Allahım karmarışık oldum. Şimdi tebliğe göre beyan edilmeyecek atıklarda 15 li kodlar bulunmakta. Sonuç olarak beyan edilmeyecek mi ?
Ayrıca bir işletmem için plastik ambalajı R12 den beyan ettim. başka bi işletmemden alınan plastik ambalajı beyan edemiyorum. Bu iksini alan firmalar başka başka geri dönüşüm firmaları. O zaman bu 2. firmanın kendini sistemini açtırması veya kaydettirmesi mi gerekiyor ? Yine bu 2. geri dönüşüm firmasından metalleri beyan edebildim ama. Bu nasıl oldu bilemiyorum..
En başa dönecek olursak ben nolur nolmaz diye beyanlarıma ekledim 15 li kodları ama beyan edilecek mi ? Edilecek ise atık işleme yöntemini neye göre belirlemeli ?

@B.koyce

valla yazınızı okuyunca benim de aklım karıştı mart ayına kadar süresi olduğu için şuan pek kafa yoramıyorum açıkçası bildirimler de tam halledilemedi şuan ikisi de ayrı dert

@B.koyce
Benimde aynı konuda kafam karışık. 150101 ve 150102 kodlu atıklar beyan edilmeyecek mi?

Günaydın arkadaşlar, tebliğde tehlikesiz atık tanımına göre atık listesinde "yıldız" görmediğimiz tüm atıkları beyan etmemiz gerektiği anlamı çıkmıyor mu? Ben mi yanlış yorumluyorum...

arkadaşlar tehlikesiz atık ve ambalaj atıkları için bakanlıkla değilde il müdürlükleriyle görüşmenizi tavsiye ederim. sorularınıza daha hızlı yanıt bulabilirsiniz.