Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekstilde yüksek koi giderimi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Tuğba Kaplan tarafından paylaşıldı.

 1. Tuğba Kaplan

  Tuğba Kaplan CMNet Üyesi

  merhabalar,
  örme kumaş boyama yapan bir firmam var organizede .arıtma suyunu organizeye veriyor uzun süredir yüksek koi çıkışı problemi var. herhangi bir arıtma uygulanmıyor sadece bekletme havuzunda bekletiliyor. arıtma tesisi kurmadan birşeyler yapılabilir mi??
   
 2. Muharrem Kılıç

  Muharrem Kılıç CMNet Üyesi

  Kumaş boyama fabrikalarının suları KOI ve renk açısından problemli sular. organizenin arıtması mevcut mudur? eğer varsa belli bir limite kadar mı müsade ediyor? bugüne kadar nasıl çalıştınız?
   
 3. Tuğba Kaplan

  Tuğba Kaplan CMNet Üyesi

  evet organizenin arıtması mevcut. şimdiye kadar organize çok sorun etmemişti aslında. bende bu firmayla yeni çalışıyorum. örnegin 200ü geçmemesi isteniyor bizim su 300 değerlerinde seyrediyor. arıtma mı kurmak gerekicek illaki başka bir yol yok mudur?
   
 4. Funda T. Kurt

  Funda T. Kurt CMNet Üyesi

  Bugüne kadar nasıl çalıştığınızı bende merak ettim.. o_O İllaki Organizedeki arıtmanın bir limit KOİ si vardır ama muhtemelen bunun üzerinde kalıyorsunuzdur. Sizden en azından Önlem tesisi istemiş olmalıydılar.. birde arıtma yaptırmadan bişey yapabiliceğinizi sanmıyorum.. en azından kimyasal çöktürme bile yapsanız buda bir arıtma sonuçta ..
   
 5. Muharrem Kılıç

  Muharrem Kılıç CMNet Üyesi

  başka türlü giderileceğini sanmam. biolojik havalandırma gerekli gibi. belki temizsu ile karıştırarak koı değeri düşürülebilir.
   
 6. Funda T. Kurt

  Funda T. Kurt CMNet Üyesi

  bende çok yüksek bir değer sanmıştım :) bu durumda sizin o bekletme haznenize girmeden önceki KOI değeriniz nedir onu paylaşabilirmisiniz?
   
  Çiğdem Aksoy bunu beğendi.
 7. Funda T. Kurt

  Funda T. Kurt CMNet Üyesi

  Muharrem bey temiz suyu korumaya çalıştığımız dünyamızda atık suyu temiz suyla karıştırıp seyreltmek hem yasak hemde hiç etik değil ...
   
 8. Muharrem Kılıç

  Muharrem Kılıç CMNet Üyesi

  Funda Hanım doğru söylüyorsunuz ancak iş veren açısındanda düşünmek lazım ufak bi fark var fayda maliyet hesaplasın kendi karar versin. ben yanlış ta olsa bi öneride bulundum. hatamın farkındayım
   
  Murat Akyüz bunu beğendi.
 9. Tuğba Kaplan

  Tuğba Kaplan CMNet Üyesi

  funda hanım ve muharrem bey teşekkür ederim yorumlarınız için. bende işveren açısından düşünmeye çalışıyorum bu konularda yeniyim bir deneyimim yok açıkçası. organizeye gittiği için çokda arıtma sorunu olmuyordu. araştırıyorum üretimde mi bir değişiklik oldu diye ama herşey aynı diyorlar. benim söylediğim 300 örnekti tam olarak bilmiyorum değerleri dün öğrendim bu olayıda ilk öğrendiklerimle ilgili araştırma yapmaktayım.
   
 10. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  Böyle bir durumun tespit edilmesi dahilinde cezai uygulaması var ki, adam tesis işletiyorsada yönetmeliklere uymak zorunda. Bu düşünceyle bir yere varamayız. Ozman çevre müh ne iş yapacak? kendi bindiğiniz dalı kesmeyin derim.
   
 11. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  1. önerim bekletme havuzunda bekleme süresi arttıkça KOİ artar bekletmeyi azaltığ değerlere bir bakın.uygun hale gelirse bir sorun teşkil etmez.
  2. ön arıtma sistemi kurarak havalandırma yapın.
   
 12. Funda T. Kurt

  Funda T. Kurt CMNet Üyesi

  Bekletme süresinin uzatılmasımı yoksa kısaltılması mı gerekiği konusunda yorum yapmak için bazı verileri bilmek gerektiğini düşünüyorum. dediğim gibi giriş parametrenizi bilip bu bekletme süresinde nekadar KOI düşüşü olduğunu bilmek ve sonra gerekirse deneme yanılmayla karar vermek doğru olur bence..
   
 13. Funda T. Kurt

  Funda T. Kurt CMNet Üyesi

  Evet işverenlere doğru ve kolay yolu göstermek bizim görevimiz.. ancak size tavsiyem bu tarz yollar önermeyin ;) çünkü hemen onu kullanmaya kalkarlar :)
   
 14. Muharrem Kılıç

  Muharrem Kılıç CMNet Üyesi

 15. Kadir Ünal

  Kadir Ünal CMNet Üyesi

  Arıtma tekniği kullanmadan istenilen değere düşürülebilir mi bilmiyorum. Ama bir arıtma tercihi öne sürülürken kirliliğin kaynağına dikkat edilmeli. KOİ çok yüksek olmayabilir fakat KOİ ye sebep olan kirletici uygulayacağınız yöntemlere karşı direnç gösterebilir. Benzer kirleticiler üzerine çalışılmış metotlar gözden geçirilmeli. Bu yüzden sadece KOİ, BOİ vb. değerlere bakılarak ortaya bir metot koymak çok zor.
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?