• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

TMGD Bulundurma Zorunluluğu

Arkadaşlar Merhaba,
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden aldığım sıcak bir haberi paylaşmak istiyorum sizlerle. TAT firmaları da TMGD hizmeti almak zorunda yada TMGD uzmanı bulundurmak zorundaymış 01.01.2018 itibari ile. Gerekçesi de Taşıma işlemi yapıyor olmamızmış. Hizmet satın alınırsa sözleşme ile birlikte TMGD belgesini , uzman bulundurulursa da sadece belgeyi sisteme yüklememiz gerekiyormuş. (Çevre görevlisi işleminde yaptığımız gibi) BİLGİLERİNİZE...

@cgdm
Merhaba, ben tam zamanlı olarak çalışıyorum fabrikada. tmgd olarak yatıyor sigortam ama çevre yönetim birimindeyim aynı zamanda sıkıntı olur mu? TMGK ya üye değilim

@lizzie

Maalesef bende aynı durumdayım, benim sigortam çevre üzerinden yatıyor. TMGD yapıyorum aynı zamanda. çözüm bulamadım. bu şekilde sorun olur mu onu da bilmiyorum.

seminere göre sigortanın tmgd üzerinden yatması gerekiyor dediler. Ama çevre için sorun olur gibi geliyor. yönetim birimi yok bizde yalnız ben varım.

@cgdm
Nasıl yapacaz peki :( bana da tmgd den yatıralım çevre de sıkıntı olmaz dediler

@lizzie
@cgdm
Merhabalar bende fabrikada tam zamanlı TMGD yim TMGD olarak yatıyor benimde . Fabrikada başka çevre müh. olduğu için beni etkileyen bir durum yok. Ama bildiğim kadarıyla TMGD yapıyosanız meslek kodunuz TMGD olmak zorunda.

@Gökhan B.
Eğer seçim yap derseler tabiki kendi mesleğim olan çevre mühendisliğini seçerim

@Gökhan B.

15 gün tmgd 15 gün çevre üzerinden yatsa nasıl olur? çevre için sıkıntı olur mu?

@cgdm
Hiçbir fikrim yok ben fabrika bünyesinde olduğum için bu işle çok fazla uğraşmıyorum yani TMGD veya Çevre olarak yatmasını ben pek önemsemiyorum.

@Gökhan B.

bende fabrika bünyesinde çalışıyorum. sanırım siz çevre yapmadığınız için sorun olmuyor.

@cgdm
Bana mesaj atabilme şansınız var mı bişeyler sormak istiyorum size

Arkadaşlar yukarıda bir ek paylaştım MSDS, YİNE AYRINTILI BİR ŞEKİLDE YAZAYIM,

Öncelikle eğitim ve sınavı geçen adaylar TMGD yapabiliyor. Bir firmada hem çevre hem tgmd yapılamaz, hem isg hem tmgd 'de yapılamaz. Sigorta girişinin tmgd olması lazım yapılabılmesı için.
Bir ikincisi MSDS'LERDE 14. kısımda transfer veya tasıma kısmında UN: 1974 GİBİ kodlar bulunur ve ambalaj sınıfları bu ibareler yer alıyorsa TMGD'ye giriyor yanlış 50 ton ve üstü giriyor bu yönetmeliğe daha sonrasında dolduran boşaltan alıcı üretici gibi bunları yönetmelikten hangısıne giriyorsunuz bakmanız lazım. mıktarı iste örneğin 2017 yılında depoya ne kadar girmiş 2017 sonunda ne kadar çıkmış olaraktan hesaplayabılırısınız

Çevre Mühendisi TMGD yapamaz demişsiniz ama çevre bakanlığı yayınladığı bir yönetmelikte şimdi hatırlayamadım tehlikeli atık firmalarında görevlendirilecek çevre mühendislerinin aynı zamanda TMGD olması gerekiyor şartı getirmişti. Bahsettiğiniz şekilde tek bir işi yapabilir kısmı en azından şu an için anlamsız görünüyor bence.
TMDK bünyesi işin iş güvenliği ve tmgd aynı anda olamaz diye açıklandı onun dışında da bildiğim kadarıyla RESMİ bir açıklama yok. Açıklama gelene kadar bekleyelim derim.

Geçen seneden bu yana TMG Danışmanları ile görüşüyoruz. Hepsi kapsama girmediğimizi söyledi.Bu sene başında tehlikeli atıklardan dolayı kapsama girdiğimizi öğrendim ve İzmir'de ismi bilinen bir kaç TMGD ile görüştüm. Hepsi sadece TMGD yapabildiğini diğer sıfatlarımızı bir kenara bıraktık şeklinde konuştu. Çevre ve İSG konularını yapamadıklarını anlattı. Sizin de bilginiz olsun.

TMGD'nin görevlerine bakarken, 2017 cilt 1 kitabında şu madde dikkatimi çekti.

1.8.3.4 Danışman, danışmanın görevlerini yerine getirebilecek yeteneğe sahip olması şartıyla, işletme yöneticisi, işletmede başka görevlere sahip bir kimse ya da işletmede doğrudan bir çalışan olarak yer almayan bir kimse olabilir.

Demek ki, tesis bünyesinde çalışan biri bu görevi üstlenebilir. Görevi önemli değil.

Çevre görevlisi ile ilgili mevzuatlarını incelediğimde de başka alanda görev alamaz ibaresi bulunmamaktadır.

TMGD ile ilgili mevzuatları ise uluslararası yasalara aykırı olamaz ki yönetmeliklerde yukarda ki maddeye aykırı bir durum göremedim.

Bakanlık tarafından yapılan duyuru ise TMGDK firmaları kapsıyor. Tesiste çalışanları kapsamadığını düşünüyorum.

Bu konu benim için biraz daha netleşti. sizlerle de paylaşmak istedim.

Netlik kazanması iyi yapabiliyorda deniyor yapılamıyorda denıyor

Arkadaşlar ya Çevre Mühendisliği yapın ya da TMGD yapın. Hem aklınızdaki acaba ikisi de oluyor mu soruları ortadan kalkar hem de iş arayan diğer arkadaşlar için de iyi olur..

Arkadaşlar, Tat firmaları bu kapsama girmez, Atıkların karayolunda taşınması tebliği kapsamında, Tehlikeli atık taşıyan;(tehlikeli atık,akü,atık yağlar, tıbbı atık vs) taşıma lisansı bulunan firmalar, danışmanlık hizmeti aldığı firmanın çevre görevlisinin yada bünyesinde tam zamanlı olarak çalıştırdığı çevre görevlisinin , aynı zamanda tmgd olma zorunluluğu vardı, fakat bu zorunluluk, Ulaştırma bakanlığını yayınladığı tebliğ ve yönetmelikle Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kuruluşlarının (TMGDK) devreye girmesi ile birlikte, atıkların karayolunda taşınması tebliği kapsamındaki zorunluğun bu Kuruluşlardan (TMGDK) , Tmgd hizmeti alınarak sağlanabileceğini belirtmektedir. Diğer bir yandan, Tehlikeli maddelerin karayolu ile taşınması hakkında yönetmelik kapsamında, İşletmesinde yıllık 50 ton ve üzeri tehlikeli madde alan,satan, depolayan firmalar Tehlikeli maddelerin karayolu ile taşınması hakkında yönetmelik kapsamında Tmgd bulundurmak zorundadır, fakat bu zorunluluğun Çevre mevzuatı ile alakası yoktur.

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün hem çevre bakanlığı ile hem de ulaştırma bölge müdürlüğü ile görüştüm.

Ulaştırma bakanlığı TMGD için sgk nın yatması gerektiğini söyledi. Aksi halde sistem tarafından bir süre sonra düşürüleceksiniz dedi.

Çevre Bakanlığı, Çevre görevlisi için sgk zorunluluğu yok yasal olarak bir kısıtlama olmadığını söylediler.

Tesis bünyesinde çalışan arkadaşlar, sgk larını TMGD üzerinden yatırmaları gerekiyor. Çevre görevlisi belgelerini aynı zamanda kullanabilirler.

benim edindiğim bilgiler bu şekilde.