Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Toplama Ayırma Tesisi

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Mustafa Bayaroğulları tarafından paylaşıldı.

 1. Merhaba arkadaşlar kurmak istediğim toplama ayırma tesisinde atık kağıt toplamak istiyorum.toplama ayırma tesisime lisans alsam diğer toplama ayırma tesislerinden atık kağıt alabilirmiyim.
   
 2. Fatih Közen

  Fatih Közen CMNet Üyesi

  sorunun cevabı evet alabilirsin...fakat benim merak ettiğim kağıt fiyatlarının öldüğü şu aylarda fizibilite yapıp kâr edebileceğini düşünmen...
   
 3. Cevabınız için teşekkür ederim Fatih bey ...
   
 4. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  Fatih Beye katılıyorum. Sadece kağıt değil de daha fazla gelir elde edebileceğiz plastik, metal gibi maddeleri ayırmayı düşünseniz bence daha iyi olabilir.
   
 5. holding bünyesinde kağıt fabrikası kuruluyor. KAğıt fabrikasında atık kağıttan kağıt üretimi gerçekleştirilecek.Kağıt fabrikasının inşaatı bitmediği için kapasite raporunu alamıyorum. dolayısıyla geri dönüşüm lisansını da alamıyorum. Fabrika kurulduktan sonra ihtiyacı olacak kağıdı toplamam lazım. Bunun içinde toplama ayırma tesisi kuruyorum. Ama kurulan fabrikanın atık kağıt kapasitesi günlük 2300 ton.
   
 6. Özgür Gülen

  Özgür Gülen CMNet Üyesi

  Artık ambalaja 1000 m2 istiyorlarmış
   
 7. metinaktass

  metinaktass CMNet Üyesi

  Aynen öyle toplama ayırma tesisi için en az 1000 m2 bir yer olması gerekiyor.. kağıt fiyatları yaz aylarında her zaman düşer çünkü ekin biçildikten sonra kalan saplar toplanarak b oluklu karton yapımında kullanılıyor ,ham madde sıkıntısı çekmeyen fabrikalarda fiyatları düşürüyor. rft1319 doğru söylüyor ama muhtemelen sana gelen kağıtların içinden naylon ve plastik ayıklaması da yapacaksın bunları da değerlendirirsin zaten. Yanlış yazmadıysan günlük 2300 ton ihtiyacı olan bir fabrikanın ihtayıcını sen tek basına karsılayamassın cok zor. benim çalıstığım TATvızır vızır çalısıyor ama aylık 600 ton ancak satabiliyoruz.senin soylediğin miktar günlük 2300 ton çok fazla. bu marasta kurulacak olan fabrika mı.?
   
  Merve Yeşildağ bunu beğendi.
 8. evet kağıtlarını biz alalım şimdiden pazarlık edelim :))
   
 9. metinaktass

  metinaktass CMNet Üyesi

  olur neden olmasın :) .. bizim tesis çerkezköyde kendi aracınla gelip alırsan bakarız fiyatta anlasılır :) sen tesisi nereye kuracaksın
   
 10. yunus emre sagirli

  yunus emre sagirli CMNet Üyesi

  Arkadaşlar bu tat lisansı için belediyeyle protokuol zorunluluğu vardı o zorunluluk hala devam ediyor mu biz lisansımızı yenilemek için belediyeyle protokol zorunluluğu var mı
   
 11. mervedidemaksoy

  mervedidemaksoy CMNet Üyesi

  merhaba, diğer toplama ayıma tesislerden kagıt almanız için lisanslı olmanız gerekmıyo.tesıs actıysanız zaten en buyuk getırı sokak toplayıcılarından saglanır.lisanslı olursanın bı beledıye ıle sozlesme yaparsınız kı beledıyeler lısanslı fırmalarla sozlesmeyapmak zorundadır, o bolgenın atıklarını kurumlar konutlar vs sız toplarsınız.ancak bunun getırısı cok fazla deıldır.ben daha once lısanslı tat fırmasında calısıodum ve baska bı tat tan kagıt alıyoduk.zaten bu gıbı durumlarda ucretını odedıgınız surece heryerden alabılırsınız.sadece belırttıgım gıbı lısasnlı bır fırma olarak beledıye ıle calısırsanız,o bolgedekı osb,resmı kurumlar vs sıze bedelsız olarak vermek zorundalar.
   
 12. mervedidemaksoy

  mervedidemaksoy CMNet Üyesi

  tat lısansını yenılemek ıcın oyle ıseye gerek yok dıye bılıyorum.tekrar gfb basvurusu yapıosunuz.oda bakanlıgın sayfasında vs gereklı belgeler yer alıyo.
   
 13. mervedidemaksoy

  mervedidemaksoy CMNet Üyesi

  valla sızın calıstıgnız tat cokta ızır vızır calısmıyo sanırım:)
   
 14. mervedidemaksoy

  mervedidemaksoy CMNet Üyesi

  ya acıklama yapmadınz yada ben goremedım nerde kuruyosunuz bu tesısı? sıze ıyı mıktarlarda kagıt temın edebılecek fırmalar bılıorum ankarada.kagıdıda gercektne temızdır.
   
 15. Birgül Bakanoğlu

  Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

  yeni yönetmeliğe göre tat lisansı için belediye ile hazırlanmış onaylı bir yönetim planına ihtiyaç yoktur. ambalaj sistemi veri giriş onay yazısı yeterlidir.Bir tat firması atıklarını ayırdıktan sonra gdt ve tat lisanslı yerlere satabilir. ambalaj sisteminde 7-c (çıkış) bölümüne bakarsanız orda satılan yerin hangi niteliklerde olması gerektiğini görürsünüz. yani ücretini ödediğiniz sürece her yerden atık alabilirsiniz gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü değişen uygulamalarla girişlerdeki gider pusulasının bildirimi şuanda zor durumda.
   
 16. merve hanım cevaplarınız için teşekkür ederim. Kagıt fabrikamızı maraşta kuruyoruz. Tesis atık kağıttan karotn ve mukavva üretimi yapacak. Üretimde hammadde olarak sadece atık kağıt kullanılacak, selüloz falan kullanılmayacak. fabrikanın günlük kağıt ihtiyacı 2300 ton, ben fabrikam kurulmadan geri dönüşüm lisansımı alamıyorum. Ama fabribrika kurulduğunda 1 aylık bir kağıt stoğum olması lazım bunun içinde toplama ayırma teisi kuruyorum. İhtiyacım olan kağıdın büyük kısmını yurtiçinden tat tesislerinden karşılayacağım.
   
 17. ahmetelkin

  ahmetelkin CMNet Üyesi

  beldesiz olayı kalktı . atyrıca sokak toplayıcılarından da almak için, sokak toplayıcılarını belediye sistemine kayıdı mecburi
   
 18. Mehtap Işık

  Mehtap Işık CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar

  Tat ve gdt lerle ilgili bilgim çok az. Forumu ve yönetmelikleri inceledim ancak kafama takılalan bazı sorular mevcut. Cevap verebilirseniz sevinirim

  Soru 1:Yönetmelikten anladığım kadarıyla tat 'ta tam gün çalışan bir çevre görevlisi bulunmak zorunda. GFB veya çevre izni/lisansı sürecinde de böyle mi? Yani firma GFB alırken sadece çevre danışmanlık firmasıyla çalışabilir mi?
  Soru 2: Çevre görevlisi bulundurma zorunluluğu sadece tat lar için geçerli gdt için geçerli değil, değil mi?
  Soru 3: Tat lar yetkilendirilmiş kuruluşlarla anlama yapma zorunlu değil diye biliyorum doğru mu? Zorunlu değilse yetkilendirilmiş kuruluşlarla anlaşma yapmasının avantajı nedir?
   
 19. -TAT tesisinde mutlaka çevre mühendisi bulunmak zorunda. Danışmalık firması ile çalışsan bile ayrıyeten bir çevre mühendisi bulundurmak zorundasın.
  -Geri Dönüşüm tesisinde Danışmanlık firmasıyla anlaşman yeterli ÇEvre mÜh. bulundurma zorunluluğu yok.
   
 20. ahmetelkin

  ahmetelkin CMNet Üyesi

  ÇEVRE GÖREVLİSİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI
  HAKKINDA YÖNETMELİK
  Çevre görevlisi çalıştırma ve çevre yönetim birimi kurma kriterleri
  MADDE 7 – (1) Tesis veya faaliyetlerden;


  b) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer alan tesisler, en az bir çevre görevlisi istihdam etmek
  ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak
  veya çevre yönetim birimi kurmak,
  zorundadır.


  YUKARIDAKİ YÖNETMELİK MADDESİNE GÖRE: YA ÇEVRE GÖREVLİSİ ALACAKSIN,YA DANIŞMAN FİRMA İLE ANLAŞACAKSIN YADA ÇEVRE YÖNETMİ BİRİMİ KURACAKSIN.
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.