• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ulusal atık taşıma formu

Tuğba Cabi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
Tehlikeli atıkların geri kazanımı için doldurulan ulusal atık taşıma formunun her nüshasını,atık yüklendiği gün araçtaki kişiler verebilir mi?İmza yetkileri var mıdır?Böyle bir durum problem çıkarır mı?
(Taşıma ve geri kazanım işlemini gerçekleştiren firma aynı)

@Şebnem Mahmude Ayzıt

Bahsettiğim sadece tesisinizin üretim faaliyetleri sonuçlarında oluşan/oluşabilecek atıklar. mesela işçiler eldiven kullanıyor bu eldivenlere mutlaka yağ vb atıklar bulaşıyor böylece kontamine oluyor. makinelerın periyodik bakımları için dışardan hizmet alıyorsunuzdur mutlaka ama gün iiçinde de personeliniz tarafından yapılan ufak bakımlar vardır. aslında atık çıkmayan tesis yok. mutlaka mevcut. ofis faaliyetlerinizdden atık pil oluşuyordur az bir miktarda olsa bu açıdan bakarsanız daha kolay olur. Aklınızda soru işareti kalmasını istemiyorsanız il çevreya sorun derim

arkadaşlar merhaba,

uatf düzenlenirken o firmaya ait uatf ile karşı firmanın atığı alınıyor ,kendi uatf mizi karşı firmanın atığı için düzenleyebilir miyiz?atığı bizim firmamıza alıyoruz.....

@DilanCetinkaya

İl çevre müdürlüğüne gidip firmanın vergi numarası ile sisteme tekrardan işletin ve kullanmaya devam edin.
ben bu uatf yi hiç kullanmadım firmanın vergi numarası ile almıştım diyip işin içinden çıkarsınız. Garanti yöntem ;)

@G.Şentürk
Evet değişmiş galiba hiç hoşuma gitmedi açıkçası eskisi daha iyi gibi geldi bana :)

Bugün bir firma ile kimin UATF düzenlemesi gerektiği konusunda sorun yaşadım.Atık üreticisi olarak firma tehlikeli atıkları için formu bertarafçının düzenlemesi gerektiğini söyledi,Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinde 9. ve 12. madde dışında bir prosedür var mı ?

@Nergiz Öztürk

Resmi Gazete Tarihi: 18.01.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28532

ATIKLARIN KARAYOLUNDA TAŞINMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ

Atık üreticisinin yükümlülükleri
MADDE 9 – (1) Atık üreticisinin yükümlülükleri aşağıda belirtilmiştir.
....
d) UATF’leri il müdürlüklerinden temin etmek, ilgili bölümlerini doldurmak ve altıncı bölümde tanımlanan prosedüre uymak.
...
ALTINCI BÖLÜM
Ulusal Atık Taşıma Formu (UATF) Bulundurma Zorunluluğu ve Kullanımı

Ulusal Atık Taşıma Formu
MADDE 24 –
...
(3) UATF’ler atık üreticileri veya yetkilendirilmiş kuruluşlarca il müdürlüklerinden ücreti mukabili temin edilir.

Dış birimimizden postayla gelirken uatflerden birinin d nüshası kaybolmuş. elimizde pembe ve beyaz nüsha var. sizce bunu il müdürlüğüne nasıl bildirmeliyim? :/

Merhabalar Tuğba Hanım;

Ulusal atık taşıma formu doldurma işleminizde doğrulamayı aşağıdaki yöntemler ile gerçekleştirebilirsiniz.

ÖNCELİK : MOTAT SİSTEMİ ÜZERİNDEN ÖN TALEP OLUŞTURARAK, TKN VE DİĞER BİLGİLERİ TAŞIYICI FİRMAYA İLETİRSİNİZ. ATIK KODLARINIZI KENDİNİZ BELİRLEYİNİZ VE UATF FORMUNA GEREKLİ DEĞERLERLE BİRLİKTE İŞLEYİNİZ.

1- Firmaya ait tehlikeli atık taşıma lisans belgesini kontrol ederek, işletmenizde sevkiyatı sağlayacak olan aracın plakasının şirkete ait tehlikeli atık taşıma lisans belgesine tanımlılığını ve lisans süresinin güncelleniği teyid edebilirsiniz.

2- Atık taşıma aracına ayrıca verilmiş lisans belgesini şoförden isteyerek , şoförün adının araç lisansında mevcutmu değil mi kontrol edersiniz.

3- Eğer şoför ismi araç lisansında mevcut ise şoför aracı kullanmaya yetkilidir ve imza yetkisi mevcuttur.

4- Sevk irsaliyesini atık kodlarınız belirtilerek düzenlersiniz.

5- UATF TESİS KISMINA ATIĞIN ULAŞTIRILMASI PLANLANAN TESİS BİLGİLERİNİ GİRMENİZ İCAB ETMEKTEDİR, ATIK TESİSE ULAŞMASI ARDINDAN İLGİLİ NÜSHALAR TESİS YETKİLİSİ TARAFINDAN ONAYLANIR. BU DURUMDA İMZA YETKİSİ OLDUĞUNA DAİR TESİS YETKİLİSİNDEN İMZA SİRKÜSÜ TALEP EDEBİLİRSİNİZ. EĞER TESİS KABUL KISMINA İMZA ATACAK KİŞİ VEKİL İSE NOTER ONAYLI YETKİ BELGESİ TALEP EDEBİLİRSİNİZ.

DOLAYISI İLE VEKALETİ OLMAYAN VEYA ŞİRKET SAHİBİ OLMAYAN KİŞİLER İMZA YETKİSİNE SAHİP DEĞİLDİRLER.

YUKARIDAKİ İŞLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİNİZ TAKTİRDE OLASI HER HUKUKİ SORUMLULUK ÜSTLENİCİ YANİ TAŞIYICI VE GERİDÖNÜŞÜM ŞİRKETİNİ DOĞRUDAN İLGİLENDİRECEKTİR.

Diğer kısımlar şoförün ehliyeti, sigortasının geçerlilik tarihi vs gibi idari durumlar sizin yetkiniz dışında kalmakla beraber, ilgili denetim merciilerini alakadar etmektedir.

Doğan Levent ERSOYTeknik İşler Sorumlusu
0542 737 65 96
info@teknogeridonusum.com.tr

UATF formunda atık üretici tarihi ile bertaraf tesisi kabul tarihi arasında en fazla kaç gün olabilir. Bununla ilgili bir sınırlama var mı ? Şimdiden teşekkürler

@toprak işte onuda il çevreyle konuşursanız alırsınız o bilgiyi zaten

bi aralar Hallk Bankasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü bilmem ne kodlu gelir bilmem neyine 25 tl yatırılıyordu