• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yardım eder misiniz?

hiraaa67

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çalışmıyorum
merhabalar ben daha yeni bölümde olan bir öğrenciyim lakin kafamda çok soru işareti var en iyi 2.üniversitelerden birinde kazandım ki isteyerek değil den geldi,sizce ilerde sever miyim derslere başladıkça yada soğur muyum bilmiyorum suan geçebileceğim bir çok yer var bilirsiniz küçük yaşlarda elinizde çok fırsat olur ve bunları iyi değerlendirebildiğiniz de ilerde ki hayatınızı olumlu yönde etkiler lütfen akıl danışacak birilerine ihtiyacım var ?yada mesleği sevmeye ihtiyacım var.İstanbul veya adanada yaşayıp çalışma ortamını gösterebilecek bir büyük çok iyi olabilirdi.Fikirlerinizi ve düşünceleriniz bir kızın hayatını değiştirecek lütfen yardım edin

bence temel olarak sorulması gereken sen ne istiyorsun? Diyelim bu bölümde devam ettin , en iyi iki üniversite olduğuna göre % 100 eğitim dili English :) so it can be opportunity to go abroad via your university. :)) bu meslek emin ol ileride çok kıymete binecek ama şuandan da eminim bu ülkede değer görmeyecek, bu ülkede bitmeyen 2 sektör var inşaat ve makina .

Zaten su anda yurt disinda baya aktifiz ancak ulkemisde siyaset oldugu icin lanet olsunki yasamak bike somurukuyor durunda kim takar suyu atigi geri donusumu ama farkindayim belediyelerle bir hareketlenme ve bilinc var merak etme seversen oku sevmessen birak genede ben cok sert soyledim seveceksen devam et yik sevmem diyosam sabah 8 aksam 5 bazen nobet derken maasi 3.5 4 u bulacak hemsirwlik yao

Iyi bir üniversite de okuyor olabilirsiniz ama sevmiyorsaniz ilginiz yoksa bırakın geç olmadan. Istemeden yapılan bir isten sizede çevrenize de fayda gelmez.

Ya tamam meslek geleceğin mesleği olabilir nitelikte ona bir sözüm yok gözümde kotu bir meslek de değil (İTÜ) ..lakin yani mesela gecen bi sempozyuma katildim cevre tartışmasıyla alakalı yani adamlar bile ne konuştuklarini kendilerinin ne olduklarını bilmiyorlar..bazıları ekolojiye kayıyor..bazıları ise her fabrikanın bizden bulundurması gerektiğini söylüyor ben anlayamadım belki de bölümü tam olarak anlayamamis olmamdan ya sizce ?

Bide sakin bunlari laf olsun diye konuştuğumu düşünmeyin gerçekten öğrenmek istiyorum hani biri bana cevre mühendisi ne is yapar dediğinde ciddi ciddi iyi bi is yapacagimi göstermek istiyorum hani herkesi geçtim kendi kendime de bunu demek istiyorum ve hırslanmak istiyorum çünkü ilk seneden kalmis bulunmaktayim ama şuan kararsizliktyim sadece sizce yanlış mi düşünüyorum

Zamanında bu tür sorular çok geldiği için aşağıdaki sayfayı hazırlamıştık. İlgili sayfa teorik bilgiler tabi en azından ne iş yaptığımızı anlamanıza yardımcı olur.

Çevre Mühendisi Kimdir?

Gerçekçi olursak, birçok meslektaşımız çevre görevlisi çıktığından beri tam anlamıyla mühendislik yapmıyor. İstihdam kısmıda linkte yazılan kadar geniş değil. İleride önem kazanır mı? Kazanır ama siz emekli olmadan olur u bilemem..

@hiraaa67
merhaba, öncelikle şunu belirtmem gerekir ki özel sektör kesinlikle üniversitene bakıp işe almıyor. İşverenler genel olarak,Senin çalışma hırsına, azmine , bu insan benim işime katkı sağlar mı?, beni iyi temsil eder mi, sonuç odaklı mı,sorunlarımı çözüyor mu, bana para kazandıracak mı gibi soruların cevaplarını arar . Deneme süresinden sonra buna karar verir. Sen işini severek yaparsan bu saydıklarımın hepsini istem dışı zaten yerine getirirsin fakat sevmeden devam edersen sana her gün yataktan kalkıp işe gitmen bile büyük bir zulüm olur. Burada herkes kendinden örnek verse yine de sen tatmin olmazsın. Eğer bu şekilde bilinçli hareket etmek istiyorsan çevre mühendisinin yanında biraz zaman geçirmen gerekir.

Kesinlikle, bende cevre mühendisinin yaninda zaman geçirmek istiyorum lakin öyle bi yakınım yok bu yüzden de aslında bu konuyu açtım buradan biri bana yardımcı olabilir belki diye

merhaba. çok sık karşılaşılan bir sorunu yaşıyorsunuz. mühendislik ve hemşirelik arasında dağlar kadar fark var üstelik. size şöyle birkaç nokta sıralayayım:

- Hemşirelikte atama vs sorunlar var. Özel sektör maaşları çok kötü devlette kadro bu aralar azalmış üstelik öyle diyorlar. Buna karşın çevre müh olarak iş bulmanız daha zor olabilir. Biraz da şans ve tanıdık meselesi

- Çevre mühendisliğinde büyük ihtimal mühendislik yapmayacaksınız (diğer mühendisliklerde olduğu gibi) hemşire olursanız hemşirelik yaparsınız.

- Çevre mühendisi olarak çalıştığınız işler genellikle pis işlerdir. Ancak hemşireliğin de bundan aşağı kalmadığı günleri görürsünüz.

- Mühendislikte işe girerken fizik kimya biyoloji matematik gibi bilimleri kullanmayacak olsanız bile evliya seviyesinde bilmeniz, peygamber sabrına sahip olmanız, bir günde 25 saat çalışabilme kapasitesinde olmanız, yorulmak nedir bilmemeniz (genciz ya sanki nükleer reaktör var sırtımızda) gibi şeyler yeri geldiğinde sizden istenecektir.

- hemşirelikte bol bol sabır, bol bol pratik bilgisi, anatomi, ilaç bilgisi gibi şeyler sizden beklenecektir. (çalışma branşınıza göre ameliyathane becerileri, hastabakıcılık becerileri, akıl hastalıkları hastanesinde dövüş becerileri gibi) (not: dövüş becerileri kısmı şaka değildir haftalık dersler yapılıyor)

biraz dikkat edince zaten bilmeyen biri bile ne kadar alakasız işler olduğunu görür. Üniversiten çok iyi bir üniversite. Ama şunu da unutma, mesleğine giden yolda ve sonrasında seni her zaman ruhsal yıkıma sokacak, "ben ne yapıyorum? neden bunu yapıyorum" dedirtecek şeyler olacaktır. Hangi meslekte olursan ol bu böyledir. Azimli ve istekli olman gerekir. Bu sebeple de istemediğin mesleği değil istediğin mesleği yapmalısın. Geleceğin Florance Nightingale'i olacağım diyorsan şu an yanlış yoldasın ve düzeltebilirsin. 2 yıl kayıp değil. geri kalan yılları hesap etmelisin geçen yılları değil