Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yönetmelikte değişiklik taslağı çevre mühendislerine herhangi bir hak kazandırmayacak gibi..

Konu, 'ARŞİV' kısmında dythrambos tarafından paylaşıldı.

 1. dythrambos

  dythrambos CMNet Üyesi

  "İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE
  EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK TASLAĞI" İsg Genel Müdürlüğü'nden sızdırıldığı haliyle ekte olduğu gibi. Mesleğinde üç yıl görev yapmış olan uzmanlara aynı meslek kollarında 7 yıl boyunca tüm tehlike sınıflarına bakabilme hakkı doğacak.. Maden Müh.leri tüm ocaklarda ve madencilik sektöründe, İnş mÜh. ise İnşaat sektöründe A sınıf uzman olarak görev yapabilecekler taslağa göre.. Bizim ise spesifik olarak Tehlike Sınıfları Tebliğinde bakabileceğimiz Çok Tehlikeli Sınıfa ait iş kolu yok denecek kadar az..
  Uzun zamandan beridir İSG sektöründe çalışan Çevre Müh. lerinin çabaları geri planda kalmış olacak. Taslaklar ile rg'de yayınlananlar farklı olabiliyor tabii, yine de bu şekilde yayınlanabilme ihtimalinin bile olması üzücü.. Tüm zümrelerin ve meslek gruplarının hahhı gözetilmiyor ve her nedense olay her zaman Çevre Müh.lerinin başına geliyor.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Kaynağı olmayan bir taslak bu kamuoyu yoklamak için spekülasyon yapıyorlar nabız ölçme taslakları bunlar...
   
 3. dythrambos

  dythrambos CMNet Üyesi

  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=haber&id=basin565

  Videonun 34:30- 37:20 arası bu taslağı ilgilendiren kısımdır. Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in geçen haftaki söyleşisinde söylediği genel durumlar olayın spekülatif bir olay olmadığıdır.

  Bakan'nın cevapları aşağıdaki gibidir:

  -Özellikle İSG Uzmanı istihdam etme konusundaki sıkıntı bize kadar ulaşmış durumdadır.
  -İSG kanunun önemli bir kısmı yürürlüğe girmiş olup eksikler tamamlanmaktadır.
  -Özellikle madenler, inşaat işleri, patlayıcı ve parlayıcı madde üretimi gibi tesisler çok tehlikeli olup A sınıfı uzman bulundurma zorunluğu vardır.
  -Ancak mevcut durumda A sınıfı uzman sayısı 1500 kadardır.
  -Bu nedenle bu uzmanlar çok tehlikeli iş yerlerine çok yüksek sözleşme bedelleri teklif etmektedir.
  -Bizim amacımız iş yerlerine ilave mali yükler getirmek değil, çağdaş iş ortamları oluşmasını sağlamaktır.
  -İş güvenliği uzmanlarının görevi bu iş yerlerinde riskleri belirlemek ve bu riskleri ortadan kaldırıcı çalışmalar yapmaktır.
  -Bunun da bir bedeli vardır. Ancak bu bedel ocak söndürme bedeli değildir.
  -Pazartesi günü yapacağımız yönetmelik değişikleriyle 1500 olan uzman sayısını 10binlere 15 binlere çıkararak bu konudaki teknik personel eksikliğini gidereceğiz.
  -Bu süreç zarfında tarafların İSG Yasasında gördükleri olumsuz ve eksiklikleri Mart ayında yapacağımız toplantıda görüşüp karara bağlayacağız.
  -İş verenlerimiz acele etmesin, panik yapmasın, kendilerine yük getirecek sözleşmeler imzalamasın.
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Çalışma Bakanlığının sitesinden kaynak gösteremediğin sürece (bu işi bilen biri tarafından ortaya atılmış) spekülatif bir taslaktan ibarettir. Ne zaman ki bakanlığın duyurusu olarak sitede yayınlanır o zaman tamam deriz. Çalışma Bakanının bu yönde talihsiz açıklamalarının olduğunu biliyoruz. Bu konuda bir değişiklik olacağını da tahmin ediyoruz ancak ortada henüz resmi kaynakların doğruladığı bir taslak yokken kuyuya taş atan birine aldanıp; "aha hapı yuttuk şimdi ne yapacaz" demenin, milleti galeyana getirmenin bir anlamı yoktur.
   
 5. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  Bu yıl sonunda sertifika alan mevcut c lerin 3 yıllık süresi zaten dolacak ( sertifika tarihleri 19.01.2011), sınava girip B olabilecekler. Bu taslakta mesleki ayrıma gidilmesi biraz karışık geldi ( endüstri mühendisi nereye bakacak ? çevre mühendisi nereye bakacak ?). mesleki ayrım ne kadar adaletli olur bilemiyorum.
   
 6. dythrambos

  dythrambos CMNet Üyesi

  Keşke galeyana gelsek..
  Çevre Görevlisi taslağına itiraz eden kişi sayısına bakarsanız, spekülatif haber dahi olsa her konunun tartışılması gerekir ki Çevre Mühendisleri ne durumda öğrenelim..

  Ve de ek olarak yönetmelik hakkında madde değişikliklerini genelde taslak olarak değil dayatma olarak sunuyorlar.. Nabız yokluyorlar ise dayatırlar
   

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları