Yurdum insanı :)

Erol DALKILINÇ

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
2 Mayıs 2011
Mesajlar
159
Beğeniler
97
#1
Su aktı, Türk yaptı
Türk mucitten elektrik ve mazot tüketimini ortadan kaldıran buluş
06 Nisan 2012 Cuma, 13:43:49

slide.jpg

Elektrik ve mazot masrafı olmadan sulama imkanı sunan ''Sugücü Pompası'' adlı pompa üreten mucit, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) üretimine destek verdiği ve seri üretimine başladığı pompayı, Malatya'da 6. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine,
Hayvancılık ve Gıda Fuarı'nda tanıtıyor.

Mucit Şahin Bekişoğlu, yaptığı açıklamada, ziraat yüksek mühendisi olduğunu belirterek, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nden 1993 yılında emekli olduğunu söyledi.

Özel bir firmada danışman yüksek mühendis olarak çalıştığını ifade eden Bekişoğlu, 7 yıllık çalışmasının sonunda akarsunun kinetik enerjisinden yararlanarak elektrik enerjisi, mazot gibi yakıtları istemeden suyu yukarı basan bir pompa geliştirdiğini söyledi.

Bu pompanın çiftçinin ödemiş olduğu elektrik ve mazot masrafını ortadan kaldırarak, bedava sulama yapmasını sağlayacağını ifade eden Bekişoğlu, makineyi geliştirmek için 200 bin lira harcadığını belirterek, ürünün ''Su Gücü Pompası'' olarak patentlendiğini kaydetti.

Bu yıl ocak ayında pompanın seri üretimine başladığını kaydeden Bekişoğlu, ''Ümit ediyoruz ki çiftçilerimize faydalı olur'' dedi.

Ankara'daki İvedik Organize Sanayi Bölgesi'nde bir atölye kurduklarını ifade eden Şahin Bekişoğlu, ''Pompanın üretimine atölyede başladık. Bu proje için 2008'de TÜBİTAK'a proje sundum. Projem reddoldu. Geçen yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na sunduğum projem desteklenen 22 proje içine girmedi. Tarıma bu kadar faydalı olan bir projeyi maalesef bakanlık desteklemedi. Kamu kurumlarından sadece bu sene desteği KOSGEB'den gördüm. Geçen yıl KOSGEB 30 Kasım itibarıyla sunduğum bu projenin üretimine destek verdi. Şimdi o destekten yararlanarak bu projemi gerçekleştiriyorum'' diye konuştu.

Kayseri Sarız ilçesi Yaylacı köyünde kurduğu pompayla 54 metre yukarıya saatte 68 ton, günde bin 640 ton su basılabildiğini ifade eden Bekişoğlu, şöyle konuştu:

''Bu su 11 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılar. Orada şu anda 70 dönüm yağmurlama, 20 dönüm damla sulama yapıldı. Toplamda 100 dekar alan sulandı. Bu suyu çiftçi mazotla bassaydı yılda 17 ton mazot kullanacaktı. İki yılda 34 ton mazot veya yılda 80 bin kilovatsaat elektrik enerjisi kullanacaktı. 2 yıldır bedava sulama yaptı. Sulama masrafı olmadı.''
 

metinsengul

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Haziran 2011
Mesajlar
12
Beğeniler
3
Şehir
İstanbul
#2
bu bir pompa çalışması için bir ilk kuvvete ihtiyaç duyuyor buda genelde elektirik kaynağına bağlayarak yapılabilir en basit olarak buna benzer bir adam vardı adam elektrik süpürgesinden 2 3 volt elektrik ürettiğini söylüyordu ama makinenin çalışması için 220 volt elektrik çekiyordu. Eğer dediği gibi yalnızca suyla çalışıyorsa bunu pompada değil taşıt motorlarında denerdi bence.
 

Erol DALKILINÇ

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
2 Mayıs 2011
Mesajlar
159
Beğeniler
97
#3
'akarsunun kinetik enerjisinden yararlanarak elektrik enerjisi, mazot gibi yakıtları istemeden suyu yukarı basan bir pompa geliştirdiğini söyledi.'
 

Selçuk KÜÇÜK

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
31 Ekim 2009
Mesajlar
181
Beğeniler
84
Şehir
Tekirdağ
#4
makinayı bizzat incelemedim ama internette bulunan videolarından birinde pompalama verilerinin bulunduğu bir görüntüden (
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
) olayı çözdüm kısaca fizik ötesi bir olay zaten yok sadece 250 lt/snlik debiyle gelen suyu 10 lt/sn lik debiyle yaklaşık 40 metre yüksekliğe kendi mekanik hareketi ile ekstra bir enerji takviyesi olmadan basabilen bir su pompası gayet yararlı bir buluş aslında ama debinin tümünü akışa çevirmek gibi bir görevi yok...
Kısaca debinin oluşturduğu mekanik enerjiyi dairesel hareket veren parçaları sayesinde boru içi basınca dönüştürüp doğrusal pompalama işlemini görevini gerçekleştiriyor.
yine de çok yararlı bir makina internette bazı videolarda bazı çiftçilerin çok işine yaradığını gösteren videolar var.
 

Yukarı Alt