Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurdum insanı :)

Konu, 'ARŞİV' kısmında Erol DALKILINÇ tarafından paylaşıldı.

 1. Erol DALKILINÇ

  Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

  Su aktı, Türk yaptı
  Türk mucitten elektrik ve mazot tüketimini ortadan kaldıran buluş
  06 Nisan 2012 Cuma, 13:43:49

  slide.jpg

  Elektrik ve mazot masrafı olmadan sulama imkanı sunan ''Sugücü Pompası'' adlı pompa üreten mucit, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) üretimine destek verdiği ve seri üretimine başladığı pompayı, Malatya'da 6. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine,
  Hayvancılık ve Gıda Fuarı'nda tanıtıyor.

  Mucit Şahin Bekişoğlu, yaptığı açıklamada, ziraat yüksek mühendisi olduğunu belirterek, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nden 1993 yılında emekli olduğunu söyledi.

  Özel bir firmada danışman yüksek mühendis olarak çalıştığını ifade eden Bekişoğlu, 7 yıllık çalışmasının sonunda akarsunun kinetik enerjisinden yararlanarak elektrik enerjisi, mazot gibi yakıtları istemeden suyu yukarı basan bir pompa geliştirdiğini söyledi.

  Bu pompanın çiftçinin ödemiş olduğu elektrik ve mazot masrafını ortadan kaldırarak, bedava sulama yapmasını sağlayacağını ifade eden Bekişoğlu, makineyi geliştirmek için 200 bin lira harcadığını belirterek, ürünün ''Su Gücü Pompası'' olarak patentlendiğini kaydetti.

  Bu yıl ocak ayında pompanın seri üretimine başladığını kaydeden Bekişoğlu, ''Ümit ediyoruz ki çiftçilerimize faydalı olur'' dedi.

  Ankara'daki İvedik Organize Sanayi Bölgesi'nde bir atölye kurduklarını ifade eden Şahin Bekişoğlu, ''Pompanın üretimine atölyede başladık. Bu proje için 2008'de TÜBİTAK'a proje sundum. Projem reddoldu. Geçen yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na sunduğum projem desteklenen 22 proje içine girmedi. Tarıma bu kadar faydalı olan bir projeyi maalesef bakanlık desteklemedi. Kamu kurumlarından sadece bu sene desteği KOSGEB'den gördüm. Geçen yıl KOSGEB 30 Kasım itibarıyla sunduğum bu projenin üretimine destek verdi. Şimdi o destekten yararlanarak bu projemi gerçekleştiriyorum'' diye konuştu.

  Kayseri Sarız ilçesi Yaylacı köyünde kurduğu pompayla 54 metre yukarıya saatte 68 ton, günde bin 640 ton su basılabildiğini ifade eden Bekişoğlu, şöyle konuştu:

  ''Bu su 11 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılar. Orada şu anda 70 dönüm yağmurlama, 20 dönüm damla sulama yapıldı. Toplamda 100 dekar alan sulandı. Bu suyu çiftçi mazotla bassaydı yılda 17 ton mazot kullanacaktı. İki yılda 34 ton mazot veya yılda 80 bin kilovatsaat elektrik enerjisi kullanacaktı. 2 yıldır bedava sulama yaptı. Sulama masrafı olmadı.''
   
  Neşe Taştan ve Adige bunu beğendi.
 2. metinsengul

  metinsengul CMNet Üyesi

  bu bir pompa çalışması için bir ilk kuvvete ihtiyaç duyuyor buda genelde elektirik kaynağına bağlayarak yapılabilir en basit olarak buna benzer bir adam vardı adam elektrik süpürgesinden 2 3 volt elektrik ürettiğini söylüyordu ama makinenin çalışması için 220 volt elektrik çekiyordu. Eğer dediği gibi yalnızca suyla çalışıyorsa bunu pompada değil taşıt motorlarında denerdi bence.
   
 3. Erol DALKILINÇ

  Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

  'akarsunun kinetik enerjisinden yararlanarak elektrik enerjisi, mazot gibi yakıtları istemeden suyu yukarı basan bir pompa geliştirdiğini söyledi.'
   
 4. Selçuk Küçük

  Selçuk Küçük CMNet Üyesi

  makinayı bizzat incelemedim ama internette bulunan videolarından birinde pompalama verilerinin bulunduğu bir görüntüden (http://video.mynet.com/umut.erdogan/TARIMDA-BULUS-Su-Gucu-Pompasi/95171/) olayı çözdüm kısaca fizik ötesi bir olay zaten yok sadece 250 lt/snlik debiyle gelen suyu 10 lt/sn lik debiyle yaklaşık 40 metre yüksekliğe kendi mekanik hareketi ile ekstra bir enerji takviyesi olmadan basabilen bir su pompası gayet yararlı bir buluş aslında ama debinin tümünü akışa çevirmek gibi bir görevi yok...
  Kısaca debinin oluşturduğu mekanik enerjiyi dairesel hareket veren parçaları sayesinde boru içi basınca dönüştürüp doğrusal pompalama işlemini görevini gerçekleştiriyor.
  yine de çok yararlı bir makina internette bazı videolarda bazı çiftçilerin çok işine yaradığını gösteren videolar var.
   
  Erol DALKILINÇ bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.