• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık ambalaj sistemi

Mustafa Demir

Kayıtlı Kullanıcı
TAT ve Ambalaj gdt lerinde çalışanlar için yazıyorum.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
den bildirim yapabilen varmı acaba? Ek 7B'yi doldurmaya çalışırken kaynakta ayırma seçtikten sonra kimden alındı kısmına belediyenin adını giriyorum ancak sanırım bulması gerekiyor ve bulamıyor sistemde değişiklik yapılmış. benimle aynı sorunu yaşayan varmı?
TAT'da çalışan arkadaşlardan haber bekliyorum. :)

@dilber
EK7-B BİLDİRİMLERİNDE SANAYİ ALANINA FATURAYI TARATIP YÜKLEMENİZ GEREKMEKTEDİR. DİKKAT ETMENİZ GEREKEN YER FATURADA HURDA KAĞIT YAZMASIN. AMBALAJ BİLGİ SİSTEMİNE YÜKLEME YAPACAKSINIZ BAKANLIK FATURADA AMBALAJ İBARESİNİ GÖRMEK İSTİYORLAR. CEZAİ İŞLEM UYGULANANLAR HURDA KAĞIT FATURASINI AMBALAJ BİLGİ SİSTEMİNE YÜKLENMESİDİR.

İl çevreler bu konuda fikir birliğindemidir bilmiyorum ancak burdaki il çevre danıştay kararını baz alıyor ve ambalaj atıklarının bedelsiz alınması gerekiyor dolayısıyla sisteme fatura konması doğru olmaz 7b ler için. Onun yerine ambalaj atık alındı makbuzu düzenleyebilirsiniz.

AYNEN ÖYLE DANIŞTAY KARARININ OLDUĞUNU BU DURUMDA FATURA YÜKLEYEMEYECEĞİMİZİ SÖYLEDİLER BÜTÜN FİRMALAR İÇİN ŞİMDİ BİRDE AMBALAJ ATIĞI ALINDI BELGESİ DÜZENLE :mad: SİZE TAVSİYEM SİZDE ÖYLE YAPIN BİZİM İÇİN EKSTRA KÜLFET OLACAK BU AMA İLERDE CEZA YEMEKTEN İYİDİR. BN İL ÇEVREYİ ARADIĞIMDA BU KONU HAKKINDA BİLGİLERİ OLMADIĞINI SÖYLEDİLER. BAKANLIKTAN AMBALAJ BEYAN SİSTEMİNDEKİ NUMARALARI ARADIM SORDUM İSTERSENİZ BİRDE SİZ SORUN VE SÖYLENİLENİ BURADA PAYLAŞIN.

Ankara'da yeni sistem içn düzenlenen eğitimde faturaların kesinlikle yüklenmesi gerektiğini söylemişlerdi il çevredende aksi bir talep gelmedi dolayısıyla ben yüklemeye devam ediyorum.

@dilber Evet danıştay kararı var bu kararın uygulanmasını bizde istiyoruz. Kim bedelsiz malzemeyi almak varken para verip almak ister ki ? Bu konu hakkında fatura üzerindeki fiyat ile alakalı bilgilerin kapatılarak sadece ambalaj cinsi ve miktarın görüleceği şekilde taranıp o şekilde yüklenebilir denildi ben o şekilde yapıyorum şahsen tandığım tüm arkadaşlarımda aynı şekilde.

@Serhat Mehmet Kar Zaten fatura düzenlenmesi bedelli olduğunu gösterir miktarı kapatmanız bu konuda bir anlam ifade etmez.Sadece fiyatlarınızı gizli tutmuş olursunuz o kadar. Bedelsiz olanlar için sevk irsaliyesi düzenleniyor sadece

@NurBanu Bahsettiğiniz olayları zaten bende biliyorum. Bedelsiz alımın sağlanmasıda benim görevim değil il çevre görevini yapsın o zaman şimdi ne diyeyim ben. Bakanlıkta, İl Çevrede zaten özellikle organize sanayi firmalarının bu atıkları bedel karşılığı verdiğini biliyor kaldı ki belediye sözleşmeli firmalar dahi satış noktalarından bedelsiz atık alımı yapamıyor hepsi parasını istiyor ne belediye ne il çevre buna karşılık birşey yapmıyorken ben veya biz ne yapabiliriz.

Ayrıca faturadaki fiyatları kapatmak ticari amaçla yapılıyor zaten. 2015 yılı sonunda Bakanlık tüm TAT ve GDT'lerden 2015 yılı içerisinde aldıkları ve sattıkları ambalaj atıklarına dair bildirimi yapılan tüm faturaları istedi bizde gönderdik sadece fiyatları kapatarak. Herhangi bir cezi işlem uygulayacak olsalar tüm Türkiye'de ki firmalara ceza yazmaları gerekirdi. Ben henüz amb. atığını parayla alıyor diye ceza yazılan bir firma duymadım.

Ayrıca bedelsiz alım yaptığımız firmalar bedelsiz faturalar kesiyorlar ne biz ne onlar bir sıkıntı yaşamadık bu zamana kadar.

evet sıkıntı yaşamadık ama yaşanmayacağı anlamına gelmiyor tabiki. Ayrıca yazılı bir karar var ve ben ona istinaden fatura yüklemiyorum makbuz düzenleyip yüklüyorum.

Evet bende İl Çevreden gelen yazı ve Bakanlık toplantısında yetkililerin açıkca fatuların pdf formatında taranarak sisteme yüklenmesi gerekmektedir fatura dışındaki hiç bir belge geçerli değildir(sevk irsaliyeleri dahil) ifadelerine istinaden faturaları tarayıp sisteme yüklüyorum.

elinizde il çevreden gelen yazı varsa çok haklısınız ama bakanlık yetkililerin ifadesi diye bir savunma yapamazsınız yarın denetime geldiklerinde. Fikir ayrılığı var özellikle il çevrelerde.

bedelsiz olarak yükleyebilmeniz için irsaliye yüklemeniz gerekir şahsen ben öyle yapıyorum çünkü fatura zaten bedelli demek. irsaliyede ambalaj atığı olduğu ve ambalaj atığı yönetmeliği gereği bedelsizdir damgası da olmak zorunda.

FATURANIN MİKTAR BİLGİSİNİ KAPATMAK BİRŞEY DEĞİŞTİRMEZ FATURA KESİLMİŞ SONUÇTA VE BEDELSİZ YAZMIYOR. SONRADAN BAŞIMIZ AĞRIMASIN ARKADAŞLAR BNDE İLK 4 AYIN BİLDİRİMLERİNİ YAPTIM VE FATURA YÜKLÜ ARTIK AMBALAJ ATIĞI ALINDI MAKBUZU YÜKLEYECEĞİM GALİBA