• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre bilgi sistemi

Ömer Taşdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar yeni başladığım bir fabrikanın çevre bilgi sistemi kullanıcı adı ve şifresi alınmış. fakat hatırlamıyorlar nasıl öğrenebilirim.

@Hatice Tekcan
Ekran donuk derken nasıl yani?
Şimdi normalde kullanıcı adı ve şifrenizle girdiğinizde "firma bilgilerim" kısmına tıkladığınızda sizin tesisleriniz görünecektir satır halinde. Bu satırların sonunda "ek uygulama başvuru formu" diye bir kısım görünüyor olmalı. Ama eğer ki kullanıcı adınız eski sistemden kalma uzun rakamlı tabs kullanıcı adı ise bu durumda tesisleriniz görünmeyebilir.
Bu durumda da yapacağınız şey bir dilekçe ile atıksu arıtma tesisleri bilgi sistemi uygulamasının .... adlı kullanıcı adımıza tanımlanmasını istiyoruz vs diye ilgili il müdürlüğüne başvurmaktır.
Zaten kullanıcı adınız bilindikten sonra geri kalan işlemler maksimum 5saniye.

@Ekrem.
söylediğiniz şekilde dilekçe yazdım fakat düzce il çevre sistemden ek uygulama olarak seçmediğiniz sürece dilekçeniz işe yaramaz dedi. firmanın sisteminde sorun var seçemedim de sistem üzerinden:/

Merhaba arkadaşlar, daha önce emisyon izni almamış bir tesis ilk defa emisyon konulu çevre izni alacaksa belge bedelinden muaf oluyor mu, böyle bir konu duyan bilen var ise bilgilerini paylaşmalarını rica eder herkese iyi haftalar ve iyi çalışmalar dilerim.

@pnrdkmlk
Belge bedeli derken?Tüm işlemler OK lendikten sonra bankaya belge bedeli yatırılıyor ve dekontu sisteme yükleniyor akabinde de Çevre İzin Belgesi sonuçlanıyor diye biliyorum ama.

evet Hayri Bey, fakat daha önce hiç emisyon izni alınmamış ise emisyon konulu çevre izninde ödeme yapılmıyormuş diye bir şey duydum, doğru mudur acaba diye sormak istedim :)

@pnrdkmlk
Çalıştığım fabrika da ilk defa emisyon konulu Çevre İzni aldı ve bedeli ödeyip dekontu yükledik. :)

@Hatice Tekcan
Bu İl Müdürlüklerinin tavrı beni öldürecek!
Aklı sıra illa ki formatı istiyorlar.
Ya eski sistemden Yani TABSdan kalan kullanıcı adlarının çoğunda sıkıntılar olabiliyor ve bazı TABS kullanıcı adlarında firma kaydının yanısıra tesis kaydı yapılmamış olduğundan "tesislerim" satırı doğal olarak görünmemektedir.
Yani bunu çözememişler mi?
Bu durumda yapacağınız tek şey Çevre Bilgi Sistemi'nden KAYIT BAŞLANGIÇ kısmından sıfırdan kayıt oluşturup bizzat ÇBS şifresi talep etmek olacaktır.
Bu şifrenizde de bütün uygulamaları gerçekleştirebileceğiniz için kayıt sırasında uygulamaları secerken sevesodan atık beyanına vs vs sine varana kadar ihtiyaç duyacağınız tüm uygulamaları seçmeniz yararınıza olacaktır.

Arkadaşlar merhaba
EK 2 kapsamında çalışmakta olduğum firmaya çevre görevlisi olarak atama yapmaya çalışıyorum. Şirketimizin aynı vergi numarası altında Kalker kırma eleme tesisi bulunmakta. Firma adına Kullanıcı kaydı oluşturulmuş. Fakat atama sayfasında Tesis ekle kısmında firmanın diğer tesisleri ekranda çıkmıyor. Tesis kullanıcısı olarak girdiğimde de Yeni Tesis ekle kısmında "Üzgünüz beklenmedik bir hata oluştu" yazıyor.

Arkadaşlar merhaba
Kapsam dışı çalışan bir firmada çevre görevlisiyim 4 aydır çalışıyorum ve kendimi hiçbir yere henüz kaydetmedim çalışmakta olduğum firmada çevre bilgi sistemi kullanıcı adı ve şifre mevcut sisteme girince hata veriyo ne yapmam gerekir? İşverene de elektronik imza aldırdım şimdi benim kendimi nereye ne şekilde atamam gerekir nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olun bana

ecenil öncelikle anlaştığınız tesislerin Çevre Bilgi Sistemi kaydı olması gerekir. Yoksa bunu yapın. Varsa veya yapıldıktan sonra firma adına alınan kullanıcı adıyla giriş yapıp tesis protokol işlemlerinden anlaştığınız tesisi bulun ve protokol yap diyin. Sözleşmeyi ekleyip, imzalayıp protokol yapmış olacaksınız. Hemen ardından danışman atama sekmesinden danışmanı atayın.
Danışman atandıktan sonra kendi sisteminden işlemleri devam ettirebilir.
Kapsamdışı çalışan firmadan kastınızı anlamadım ama.

Ne alakası var tm bilemiyorum arkadaşalar belirtmiş diye söyledim Çed'de kapsam dışıyız ek-1 ve ek-2 ye dahil diiliz firmanın çevre bilgi sistemi kaydı mevcut fakat sistem şifreyi kabul etmiyo bunu ne yapabilirim ben

Bulunduğunuz yerde İl Çevre'yi arayın ve durumu bildirin. Şifre yenileme yapabilirler sanıyorum. Ancak danışman firma olarak orayla protokol yapmanız için onların şifresine ihtiyacınız yok. Kayıtları varsa arama ile görüntüleyebilirsiniz.

@ecenil

İlgili firmanın kullacı adında "çevre bilgi sisteminde görüntülensin" uygulaması ekli olmayabilir. Haliyle firma izin sisteminde görülmez. İlgili çevre ve şehircilik il müdürlüğü'nde çbs yi kontrol eden kimse onla irtibat kurmaya çalışın. sorununuz düşündüğüm şey ise dakika almaz.

Bu arada GENEL BİLGİLENDİRME; Özellikle son zamanlara "ATIKSU ARITMA TESİSLERİ BİLGİ SİSTEMİ" uygulaması talepleri artmakta olup bunla ilgili veya herhangi bir uygulama ekleme talebiyle ilgili olarak "EK UYGULAMA BAŞVURU FORMU"nu oluşturduktan sonra formun alt kısmına veya herhangi uygun bir yerine tanımlama yapılması gereken ilgili aktif kullanıcı adınızı da belirtirseniz işleminiz çok daha kolay ve kısa sürede gerçekleştirilecektir.

1 saat önce il çevreden bir bayanla konuştum sistemde kaydımız olmasına ragmen firmayı tekrar sisteme kayıt ettirdi bana üyeliğimiz eskiymiş bende kullanıcı kodu ve şifre var artık kullanıcı ismi olmuş filan dedi yaptım hem firmanın mail adresini hemde kendi mail adresimi verdim birine hiç mail gelmedi birine de boş mail geldi bayanı tekrar aradım of pof ben sizlemi uğraşıcam buraya gelin dedi bende yanına uğricam bakalım

@ecenil
Yaptığı işlem acaba kaç saniyesini aldı?
Çevre bilgi sistemindeki ilk amaç mevcut bir kullanıcı adı varsa(eski sistem-yeni sistem fark etmez.) onu aktif hale getirmektir. Bunlar böyle sürekli yeni şifre verdikçe hep mükerrer kayıt yapmış oluyorlar hem sistemi berbat ediyorlar. Zaten sistemden anlayan çok az...

ben şifre istedim o yeni kayıt dedi toplamda yarım saat kadar telefon muhabbetimiz oldu dayanamadı bayan şifre filanda yok ortada boş mail nedir sistem çarpık yönetim çarpık ne doğru olsun ki :(