• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik taslağı için son gün!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Murat Gülen

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Taslak bugün yayınlandı.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Taslağa göre artık danışman firmalar 5 kişi olacak.
Şuan mevcut olan danışman firmalara da 01/07/2013 tarihine kadar süre verilmiş.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Çevre danışmanlık firması
Çevre danışmanlık firmalarının nitelikleri
MADDE 11 – (1) Çevre danışmanlık firmaları en az 5 (beş) çevre görevlisi çalıştırmakla ve
bunlardan;
a) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az
beş (5) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
b) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç (3) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
c) En az birisi, çevre mühendisi veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans ve
üzeri eğitim almış ve/veya 6 maddenin 2 nci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi
olması,
ç) Diğer ikisinin çevre görevlisi olması,
zorunludur.
(2) Çevre mevzuatı kapsamında ölçüm ve analizleri yapmak üzere Bakanlıkça
yetkilendirilen özel veya kamu kurum/kuruluş laboratuarına, çevre danışmanlık yeterlik
belgesi verilmez.
(3) Şahıs şirketlerine Çevre Danışmanlık Yeterlik Belgesi verilmez.

Bir farkındalık yaratması ve üst düzey temaslarda yardımcı olması açısından öğrenci arkadaşlarımdan bir ricam var. Konu hakkında görüşlerini almak üzere Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanından ve Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısından randevu talep ettim. Randevu detayı olarak yeni yasa taslağının görüşülmesi olarak ekledim. Ses getirmek için alakalı veya alakasız herkesin bu konu hakkında bilgisi olması gerektiği kanaatindeyim. En azından bu insanların böyle bir problemi vardı diye bir gün (gönül ister bakan ile yüzyüze görüşmeleri esnasında) hatırlamaları hepimizin faydasına olabilir.

@Özlem Oğuzeş
Haklısın konuyla ilgili odamızın bir açıklaması yok ama böyle bir taslağın çıkacağı aylar öncesinden belliydi. Bu konuda tepkisini ortaya koyabilirdi. Umarım ilerleyen zamanlarda bizim odamızda bizi istediğimiz gibi savunur. Şuda bir gerçek oda dediğimiz gerçekte zaten biziz. Bizimde bazı konularda öncü olmamız tepkimizi koymamız lazım. herşeyi odanın üstüne atmamak gerek.

Daha öncede belirttiğim gibi sabahları yayınlanan haber programlarına ve gazetelere ortak bir mail atıp tepkimizi gösterip sesimizi duyurabiliriz. Ayrıca odayla ilgili olarakta görüş talep edip ortak bir metinde hazırlanabilir. Bir gün belirleyip oda yönetimiyle görüş talep edebiliriz.

Dediğim gibi oda zaten biziz. Tepkilerimiz umarım sadece bu sayfayla sınırlı kalmaz. Yukarıda belirttiğim şeylerle bir başlangıç yapabiliriz.

hayırlısı.. A ve B olarak çevre görevlisi 2 sınfta ele alınmakta.. bir ileri ki aşamada daha da ayrım olabilir.

Arkadaşlar taslağı genel olarak inceledim... Bazı ifadeler gerçekten çok sert kullanılmış;

ç) (a), (b) ve (c) bentleri kapsamında çevre görevlisi belgesi alan kişiler, çevre mühendisleri ile aynı hakka sahip olarak kabul edilir.

70 puan alıp çevre görevlisi belgesi alacak her insan bizimle aynı hakka sahip olacaksa biz neden 4 yıl bu meslek yolunda dirsek çürüttük??? Dikkat edelim çevre görevlisi olmasınlar demiyorum ama Çevre Mühendisleri ile yanı hakka sahip olmak gerçekten ağır bir tabir.

Çevre danışmanlık firmaları en az 5(beş) çevre görevlisi çalıştırmakla ve bunlardan;
a) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az beş (5) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
b) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç (3) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,

c) En az birisi, çevre mühendisi veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans ve üzeri eğitim almış ve/veya 6 maddenin 2 nci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması,
ç) Diğer ikisinin çevre görevlisi olması,
zorunludur.
(2) Çevre mevzuatı kapsamında ölçüm ve analizleri yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilen özel veya kamu kurum/kuruluş laboratuarına, çevre danışmanlık yeterlik belgesi verilmez.
(3) Şahıs şirketlerine Çevre Danışmanlık Yeterlik Belgesi verilmez.

Bu maddeyi hazırlayanlar 5 yıllık tecrübeli bir mühendisin Danışmanlık firmasında barındırılması konusundaki zorluklardan haberdar mıdır acaba?

3 yıl konusunda bir şey söylemiyorum tabikide firma kuracak insanlar tecrübe sahibi olmalıdır. Fakat 5 yıllık bir mühendis zorunlu kılınmasıyla olayın boyutu gerçekten değişiyor. Bu taslakla yeni mezun arkadaşların 800-900 tl maaşa talim edip 3-5 yıl el altında çalıştırılması zorunlu olmuş oluyor resmen.

Çevre Mühendisliği Odasından gelen mail. tepkilerimizi duydular anlaşılan

Değerli üyelerimiz;
Bilindiği üzere, "Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik Taslağı", Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünün web sayfasında "Mevzuat" bölümünün "Taslak Yönetmelikler" kısmında yayımlanarak görüşlere açılmış bulunmaktadır.
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu olarak, mesleğimizin uygulama alanları ve meslektaşlarımızın haklarını yakından ilgilendiren Yönetmelik Taslağı hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile en üst düzeyde temaslar sürdürülecek ve konu, oluşturulacak eylem planı nezdinde gündemimizin ön sıralarında yer alacaktır. Bakanlığın web sayfasında görüşlere açılmış bulunan "Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik Taslağı"nın siz değerli üyelerimizce incelenerek, görüş ve değerlendirmelerinizin en geç 17 Aralık 2012 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar gorus@cmo.org.tr adresine gönderilmesi mesleğimizin geleceği ve mesleki haklarımız açısından büyük önem arz etmektedir. İlgili yönetmelik taslağı yazımız ekinde de gönderilmektedir.
Bilgilerinizi ve gereğini rica ederiz.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Trakya Bölge Temsilciliğinden gelen mail. gelen mail. ( En azından odamızı uyandırdık darısı bakanlıkta)

05.12.2012 günü saat 20,00 de Çevre Mühendisleri Odası Trakya Bölge Temsilciliğinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yayınlanmış olan "Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik Taslağı" konusunda Bakanlığa iletilmek üzere taslak hakkında değişmesini talep edeceğimiz maddelerin tartışılacağı bir toplantı düzenlenecektir.

Katılımınız ve görüşleriniz "Çevre Görevlisi Yönetmelik Taslağı" nın revize edilmesinde önem arz etmektedir.

Bu taslakla Çevre Mühendisliğinin nasıl katledileceğini gördük. Yorumları başından beri takip ediyorum ve aynı noktada kesişiyoruz.Özellikle çevre görevlisi belgesine sahip kişilerin Çevre Mühendisleri ile aynı haklara sahip olacağı maddesi için söylenecek söz bulamıyorum.Çevre mühendislerinin geçen 4 yılı bu kadar kolay çöpe atılmamalı.Çevre mühendisliğinin aleyhine bir taslak olmuş.İlgili görüşlerimizi çevre mühendisleri odasına ve bakanlığa gönderdik.Burda arkadaşların paylaştığı görüşlerle aynı konular üzerinde durmuşuz.Farklı bir görüşümüz olduğunda burda da paylaşırım.Umarım taslak bu şekilde çıkmaz.

ÇMO İstanbul Şube de toplantı düzenliyor.

Şubemizde 13.12.2012 Perşembe günü Saat:19.30’da aşağıdaki gündem önerisi ile 1.Genel Üye Toplantısı düzenleyecektir. Şube çalışmalarının değerlendirilip, Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik Taslağını tartışacağımız toplantımıza katılımızı önemle rica ederiz.

@MUSTAFA DEMİRCİLER
800-900 TL ye çevre mühendisi olarak çalışılması zaten bir hata.... Ben danışmanlıkta daha önceden çalışan biri olarak Her önüne gelen çevre danışmanlığı açıyor ve piyasanın anasını ağlatıyor durum böylee olunca bizim değerimizide küçültmüş oluyorlar. Danışman firmalar hadi bulsunlar şimdi 5 yıl tecrübeli birini artık azalacak danışmanlıklar 5 yıl tecrübeli adamda ucuza çalışmaz bi de bu yönden bak. fabrikalar çevre müh. almıyor ucuz danışmanlıklardan faydalanıyor diye danışmanlıkları ne kadar zorlaştırırsak o kadar da işsiz arkadaşlarımızın sayısı azalır diye düşünüyorum. Başka meslek gruplarının bizim mesleği yapması tamamende yanlış birşey ona hiç bir zaman katılmadım.

Mühendislik Fakültelerinde sadece dahil olunan alanla ilgili eğitim verilmez. Öncelikle temel mühendislik eğitimi verilir. Mühendislik Latince’de ‘Hesap yapan kişi.’ anlamına gelir. Ve çevre görevlisi sınavına girip Bakanlığın Çevre Mühendisiyle denk tuttuğu Çevre Görevlisi gibi gereksiz bir grubun belgesini almış olmak, o Çevre Görevlisine, o Biyoloğa, o Kimyagere “Mühendislik Bakışı” kazandırmaz. Bu hiçbir mühendislik grubunda bu yoktur, ve hiçbir mühendislik grubunun bağlı olduğu bakanlık, o mühendislik grubunu bu kadar değersiz hale getirmek için uğraşmaz, Çevre ve Şehircilik bakanlığı dışında. Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği’nde sınava sokarak “Balık Gönüllüleri” diye bir meslek grubu kurmaya çalışmaktır bu yapılan.

Trakya Bölge Temsilciliğinden gelen mail. gelen mail. ( En azından odamızı uyandırdık darısı bakanlıkta)

05.12.2012 günü saat 20,00 de Çevre Mühendisleri Odası Trakya Bölge Temsilciliğinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yayınlanmış olan "Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik Taslağı" konusunda Bakanlığa iletilmek üzere taslak hakkında değişmesini talep edeceğimiz maddelerin tartışılacağı bir toplantı düzenlenecektir. Katılımınız ve görüşleriniz "Çevre Görevlisi Yönetmelik Taslağı" nın revize edilmesinde önem arz etmektedir. 06.12.2012 günü saat 20,00 de Çevre Mühendisleri Odası Trakya Bölge Temsilciliğinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yayınlanmış olan "Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik Taslağı" konusunda Bakanlığa iletilmek üzere taslak hakkında değişmesini talep edeceğimiz maddelerin tartışılacağı bir toplantı düzenlenecektir.

Katılımınız ve görüşleriniz "Çevre Görevlisi Yönetmelik Taslağı" nın revize edilmesinde önem arz etmektedir.

Arkadaşlar burada yapılan yorumlar evet yapılmalı... Fakat yorumla kalmamalı... Görüşlerinizi odalara gönderin... Odalar daha fazla çalışın ne yapalım yapmıyorlar demeyin örgütleyin bizleri... Aksiyon... Gerekirse yürüyüş... Mangalda kül bırakmayan oda yönetimleri işte sizlere fırsat!!! Tüm illerin odaları !!! Şu tl ye eğitim bu tl ye sertifika, şu saatte yemek , şu saatte çay değilde hakkımızla ÇEVRE MÜHENDİSİ DİPLOMAMIZI almamıza yardım edin.

Bu platform sadece yönetmelik mühendislerinin platformu değil !!! Lüften yapıcı algılansın... Şu saatten sonra gereksiz polemikler yerine icraat yapmak gerek!!!

@Fatih Özcan
Fatih Bey,
Odanın bizi örgütlemesi gerekirken biz odayı örgütlemeye çalışıyoruz.
Odaya sunulan yazıda da buna değinirseniz çok seviniriz.
Okan ÖZTÜRK arkadaşımızın dediği gibi; yemek düzenlemeye, çay saatleri ayarlamaya, iş yerine kaynaşma amaçlı yapılan örgütlenme istemiyoruz.

17.02.2006 tarihli ve 26083 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Mevzuat Hazırlama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik 'in Ek-2 'sinde bulunan TASLAKLAR HAKKINDA GÖRÜŞ BİLDİRİLMESİNDE KULLANILACAK FORM formatında olması daha yararlı olacaktır.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

''Öncelikle herkese merhaba, bunun bu noktaya geleceği en başından belli idi ... Çevre Görevlisi olarak size verilen ünvanı en başından kabul etmeyecektiniz. Herkesin sizin mesleğinizi yapmasına izin vermiş oluyorsunuz. Kabul edilebilir hiçbir mantıklı tarafı yok. Başka bir şey söylemek istemiyorum. Herkese iyi çalışmalar ... '' mailime düşen bir mesajdı.
HAK ETTİK biz bunu..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...