• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik taslağı için son gün!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Murat Gülen

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Taslak bugün yayınlandı.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Taslağa göre artık danışman firmalar 5 kişi olacak.
Şuan mevcut olan danışman firmalara da 01/07/2013 tarihine kadar süre verilmiş.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Çevre danışmanlık firması
Çevre danışmanlık firmalarının nitelikleri
MADDE 11 – (1) Çevre danışmanlık firmaları en az 5 (beş) çevre görevlisi çalıştırmakla ve
bunlardan;
a) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az
beş (5) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
b) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç (3) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
c) En az birisi, çevre mühendisi veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans ve
üzeri eğitim almış ve/veya 6 maddenin 2 nci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi
olması,
ç) Diğer ikisinin çevre görevlisi olması,
zorunludur.
(2) Çevre mevzuatı kapsamında ölçüm ve analizleri yapmak üzere Bakanlıkça
yetkilendirilen özel veya kamu kurum/kuruluş laboratuarına, çevre danışmanlık yeterlik
belgesi verilmez.
(3) Şahıs şirketlerine Çevre Danışmanlık Yeterlik Belgesi verilmez.

@funda t. kurt

Valla ben şuan kursu yarıladım. 1 ayım kaldı ondan sonra sınav kalıyor. Bu saatten sonra alırım. Olmadı ben İSG uzmanı olarak iş yapmaya devam ederim.

Merhaba Arkadaşlar

Ben Oda İzmir şube YK üyesiyim.Görüşlerinizi Odaya iletmek istiyorum.Bu yüzden görüşlerini ekleyen meslektaşlarımın iznini almak istedim.Sizler de görüşlerinizi cmoizmir@cmo.org.tr adresine ve odanın diğer birimlerine gönderebilirsiniz.Taslağın kabul edilmesini engellemek üzere ortak hareket etmemiz önemli.Hızlı bir şekilde eylem planı oluşturmalıyız.

Selma hanım merhaba,

Pazar gününe kadar görüş toplamayı ve pazartesi-salı günleri içerisinde tüm görüşleri derleyerek iletmeyi planlıyoruz. Tabi oda genel merkezine de göndereceğiz fakat aklımdan geçen bu görüş iletmenin sanal bir eylem olduğunun anlaşılması yönündedir.

@Fatih Özcan

Fatih bey,(e-imza konusunda teknik bilgim olmadığı için soruyorum) ortak hazırlanacak belgenin elektronik olarak imzalanarak gönderilebileceği bir ortam mevcut mudur? Sonuçta buradaki kişilerin %90 ında elektronik imza vardır diye tahmin ediyorum. Böyle daha etkili olacağına inanıyorum.

Bu konuda derlenmiş olan şikayetlerimizi itirazlarımızı bi başlık altında toplayıp hepimiz ayrı ayrı gönderirsek ciddiye alırlarmı acaba... Umarım bu taslak böle geçmez. Ne çabuk insanların emekleri ile oynuyabiliyolar..

@dythrambos

Kesinlikle katılıyorum size.. Bize size insalnların çalışmalarını sahada değerlendirsinler. İl mMüdürlükleri ile denetlesinler burda danışman firmalarda çalışanların sayısımı yoksa danışmanlık firmasında yapılan işin niteliğimi önemli. Firmaları gezsinler yapılan işleri görsünler. Bu şekilde bi dayatma ile sadece insanları belli firmalara iş aldırmaya zorlamış olacaklar. Bu işin hakkıyla yapıldığı anlamına gelmese gerek. Tecrübe sahada öğreniliyo. Ama bu şekilde hem insanların umutları ile oynuyolar hemde emekleriyle...

Yani şimdi 5 yıllık tecrübeye sahip çevre mühendisini bulduk diyelim, onu Doğu'ya getirmek için ne yapacaz bunu hiç düşünmüşler mi? Buralara gelen arkasına bakmadan kaçıyor. Ne yapalım yani şirketi mi verelim Doğu'da çalışsın diye. Bu nasıl iş arkadaş!!

@vagojeo
Haklısınız. insanlar bölgelerinde belli şartlarda iş olanakları oluşturdu, ki ben eminim yıllardır çevre müdürlüğünün yapmadığı şeyleri yaptı tesislere giderek.. Bunun daha iyi nasıl olacağı ile uğraşmaktansa işyerleini kapattırıyolar insanlara...

Çevre görevlisi belgesi
MADDE 6 – (2) bendin
ç) (a), (b) ve (c) bentleri kapsamında çevre görevlisi belgesi alan kişiler, çevre
mühendisleri ile aynı hakka sahip olarak kabul edilir.

eğer ben bir çevre görevlisi ile aynı hakka sahipsem (böyle birşeyin olması mümkün bile değilken) neden cevre danışmanlık firması için aranan şartlarda çevre mühendisi olan çevre görevlisi şartı koyuyor nerede eşitlik ..

Çevre görevlisi belgesi
MADDE 6 – (1) 5 inci maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde belirtilen özelliklere sahip kişilerden Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda 70 ve üzeri puan alarak başarılı olanlara Bakanlık tarafından çevre görevlisi belgesi verilir.
(2) En az dört (4) yıllık üniversite mezunu olup, Bakanlık veya Mülga Çevre veya Mülga Çevre ve Orman Bakanlıkların merkez ve taşra teşkilatlarının;
a) Çevresel etki değerlendirmesi, çevre yönetimi, izin ve denetim, belgelendirme ile ilgili teknik birimlerinde çevre mevzuatı kapsamında en az 4 (dört) yıl çalışmış olanlarla,
b) Teftiş kurullarında, en az 5 defa çevre mevzuatı kapsamında teftiş yapmış müfettişlere
c) Çevresel etki değerlendirmesi, çevre yönetimi, izin ve denetim ile ilgili teknik birimlerde şube müdürü, il müdürü, il müdür yardımcısı, daire başkanı ve üstü görevlerde görev yapmış olanlara,istekleri hâlinde sınav ve ücret şartı aranmaksızın çevre görevlisi belgesi verilir.
ç) (a), (b) ve (c) bentleri kapsamında çevre görevlisi belgesi alan kişiler, çevre mühendisleri ile aynı hakka sahip olarak kabul edilir.

Şimdi ben Madde 5'de belirtilen kişilerin( Çevre mühendisliği dışındaki mühendislik dallarından mezun olanlar ve fizik,kimya,biyoloji mezunu olupta çevre görevlisi belgesi olan kişiler) yerinde olsam bu taslağı hazırlayan kişiler hakkında dava açarım.
Çevre Mühendisi ile aynı haklara sahip olmak için illa ki Bakanlıkta çalışmak mı gerekiyor? Diğer çevre görevlisi olan kişilerin suçu nedir? Bakanlıkta çalışmıyor olmak mı :) Taslağı hazırlayan kişiler acaba Bakanlıktaki arkadaşlarına, müdürlerine başkanlarına kıyak mı geçmek istedi :) Bide entresan olan şöyle bir durum var a, b ve c bentlerinde belirlenen kişilerden ücret talep edilmeyecekmiş. Oldu olacak belirtilen kişilere birer tane de danışmanlık şirketi açın onları da bu sıkıntıdan kurtarın :)...

Taslakta belirtilen şahıs şirketleri sermaye şirketlerine dönecek ifadesi ileride karışıklığa neden olabilir, şöyleki yeni Türk Ticaret Kanununda sermaye şirketi olan limited şirketleri tek kişi ile kurulabilme yolu zaten açılmıştır. Dolayısıyla şu an bir şahıs firması olan yine tek kişilik bir sermaye şirketi olarak tekrar yapılandığında aslında çok da değişen bir şey olmayacaktır. Şu an mevcut olan uygulamaya göre yeterlilikleri alan firmaların mağdur olmamaları açısından yeni tasarı eğer uygulanırsa geçişleri kademeli olarak sağlanmalıdır.

Arkadaşlar tepkimizin ses getirmesi adına bir önerim olacak. Sabah yayınlanan haber programlarına, gazetelere mesaj atalım. Ortak bir noktada birleşip bütün kanallara ve gazetelere mesaj, mail atalım. En azından ses getirir diye düşünüyorum.

Ayrıca odamızında artık birşeyler yapması gerektiği konusunda tepki maillerinide ÇMO ya atmamız gayet yerinde ve mantıklı olur.

Diğer meslek dalları işletmelerde bu işi yapsın .fakat danışmanlık konusunda diğer meslek dalları bu işin içinde olmamalı. sınav çevre mühendislerine yapılması yanlış. Çevre görevlisi diye bir tanım ve bu iş başından beri yanlış. Bu işi çevre mühendisliği bölümünü kapatıp yapsalar o zaman olurdu. böyle bir dal varken bu iş yalış

Bir de belki herkesin okuduğu üniversitenin çevre mühendisliği bölümü/dekanı/rektörü ile iletişime geçmesi faydalı olabilir. Sonuçta bu eğitimi onlar verdiler bize, onların da boşa harcanan emekleri var demektir bu. Üniversitelerde ki dekanların destekleri alınabilir belki.

@İsmet Arslan

odamızın henüz konuyla ilgili bir açıklaması yok bugün arayıp konuştum ilerleyen günlerde konuyla ilgili açıklama sitemizden yayınlanacaktır denildi. ancak bu konunun oda yetkilileri ile daha detaylı konuşulması gerektiğini düşünüyorum. dediğiniz gibi odaya da konuyla ilgili mail atmamız gerekiyor diye düşünüyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...