• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik taslağı için son gün!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Murat Gülen

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Taslak bugün yayınlandı.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Taslağa göre artık danışman firmalar 5 kişi olacak.
Şuan mevcut olan danışman firmalara da 01/07/2013 tarihine kadar süre verilmiş.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Çevre danışmanlık firması
Çevre danışmanlık firmalarının nitelikleri
MADDE 11 – (1) Çevre danışmanlık firmaları en az 5 (beş) çevre görevlisi çalıştırmakla ve
bunlardan;
a) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az
beş (5) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
b) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç (3) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
c) En az birisi, çevre mühendisi veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans ve
üzeri eğitim almış ve/veya 6 maddenin 2 nci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi
olması,
ç) Diğer ikisinin çevre görevlisi olması,
zorunludur.
(2) Çevre mevzuatı kapsamında ölçüm ve analizleri yapmak üzere Bakanlıkça
yetkilendirilen özel veya kamu kurum/kuruluş laboratuarına, çevre danışmanlık yeterlik
belgesi verilmez.
(3) Şahıs şirketlerine Çevre Danışmanlık Yeterlik Belgesi verilmez.

İlk sayfada yazdığım yorumları toparlayarak tekrar ekliyorum. Çalışma yapacak olursak buradan ekleyebiliriz.

Madde 6
ç) (a), (b) ve (c) bentleri kapsamında çevre görevlisi belgesi alan kişiler, çevre mühendisleri ile aynı hakka sahip olarak kabul edilir.

Bu yönetmelik ilk çıktığı zamanlar “Çevre Görevlisi demek Çevre Mühendisi demek değildir. “ diyen bakanlığın bu yönetmelikte bu tabiri kullanması oldukça ironik olmuş. 4 yıllık fakülte okuyup bir unvan alan bir meslek grubunun, herhangi bir bakanlığın bir sınavından 70 almasıyla aynı haklara sahip olabileceği düşüncesi korkutucu, haksız ve saçmadır. Konuyla ilgili bir arkadaşımız Tıpta Uzmanlık Belgesi ile ilgili güzel bir örnek oluşturmuş, bundan bir farkı yoktur.

Madde 7
(4) Çevre Görevlisi tesis/faaliyette hizmet vermeye başladığı ilk ay içinde;
a) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 listesinde yer alan faaliyetler için ilgili mevzuat hükümlerine göre tesisin genel durumunu kapsayacak şekilde ilk iç tetkik raporunu çevre konusunda en az 5 yıl tecrübeli olan bir çevre görevlisi ile beraber hazırlamak, takip eden her yılda bir defadan az olmamak üzere iç tetkik raporunu çevre konusunda en az 5 yıl tecrübeli olan bir çevre görevlisi ile beraber hazırlamak ve bu raporları tesis veya faaliyet sahibine/sorumlusuna sunmak ve tesis/faaliyet bünyesinde muhafaza edilmesini sağlamakla,
b) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer alan faaliyetler için ilgili mevzuat hükümlerine göre tesisin genel durumunu kapsayacak şekilde ilk iç tetkik raporunu çevre konusunda en az 3 yıl tecrübeli olan bir çevre görevlisi ile beraber hazırlamak, takip eden her yılda bir defadan az olmamak üzere iç tetkik raporunu çevre konusunda en az 3 yıl tecrübeli olan bir çevre görevlisi ile beraber hazırlamak ve bu raporları tesis veya faaliyet sahibine/sorumlusuna sunmak ve tesis/faaliyet bünyesinde muhafaza edilmesini sağlamakla,

Bu durumda ek 1 için 5 yıllık, ek 2 için 3 yıllık tecrübesi olmayan danışmanlık şirketi olmayacak. Bir kaç arkadaş bir araya gelip şirket açan bir çok kişi var, amacın bu tür şirketleri eleyip fiyat kırmanın önüne geçmek olduğu söyleniyor. Fiyat kırmak yanlış bir hareket burada bir sorunumuz yok ancak bunun son derece basit başka bir sistemle önüne geçmek mümkün. Bakanlığın bir Asgari Fiyat Tarifesi çıkartması yeterli olacaktır. İşini iyi yapıyorsa bir firma bence bakanlık bunları sırf tecrübeye dayanarak elememeli. Yeni girişimcilerin önünü kapatıp eskilere yol açmaktan başka bir şeye yaramayacak bir madde bu. Bakanlık yetkilileri ile Çevre konusunda faaliyet gösteren eski patronlar bir araya gelse ancak böyle bir madde oluşturabilirdi. Kaldı ki fiyat kırma konusunda eski firmalar daha acımasız oluyorlar. Eski firmaların da oldukça cüzi tekliflerini bulabilirsiniz.
Bu maddenin bir açığı da şu: Bu madde ayrıca tekil şirketlerdeki Çevre Görevlilerinin de İç Tetkik yapabilmesi için 3 ya da 5 yıllık tecrübeli bir yetkiliye sahip olması gerektiğini söylüyor. Bu durumda 2 yıl tecrübeli birisi olarak A şirketinin Çevre Görevlisi iseniz kendi başınıza iç tetkik yapamazsınız.

(5) Tesis/faaliyette uygunsuzluk tespit edildiğinde tesis/faaliyetin sahibine/sorumlusuna uygunsuzluğun giderilmesi için önerilerde bulunarak uygunsuzluğun giderilmesi için bir yılı aşmamak üzere iş termin planı hazırlamak, hazırlanan iş termin planını tesis/faaliyetin sahibine/sorumlusuna imzalatarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunmak ve uygunsuzluğun giderilip giderilmediğinin takibini yapmakla,

Güzel bir madde olmuş ancak o iş termin plânı içerisinde bahsedilen süre boyunca o konudan yaptırım yapılmayacak diye eklenirse bence oldukça işleyen bir madde olacaktır. Neticede tesis yetkilileri haklı olarak yanlış yaptıkları durumu öyle " Ben bu konuda hatalıyım bunu size bildiriyorum" diye yetkililere beyanda bulunmak istemeyecektir. Belirtilen süre boyunca o konuyla ilgili yaptırım yapılmayacağı garantisi ise ılımlı yaklaşmalarını hatta teşvik edilmelerini sağlayacaktır.

Madde 8
(6) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 ve Ek-2 listelerinde yer alan ve mevsimlik veya dönemsel çalışan tesis veya faaliyetler, çalışma sürelerini bakanlık veya çevre ve şehircilik il müdürlüğüne onaylatmaları durumunda, işletmenin sadece çalıştığı dönem içinde, bir çevre görevlisini istihdam etmek veya çevre yönetim birimini kurmak ya da çevre danışmanlık firmalarından, üyelerinin çevresel faaliyetlerini yürütülmesi hususunda çevre yönetimi hizmeti almak,

Sezonluk çalışan tesislerin tüm yıl boyunca Çevre Yönetimine tabi olmasına rağmen neden sezon sırasında istihdam ya da hizmet alımı gerçekleştirebileceklerini anlamadım. Örnek verelim: Oteller. Nisan - Kasım ayları arasında faal olarak çalışırlar. Ancak kış aylarında Çevre konusunda hiç mi bir şey yapmayacaklar ? Atık bildirimi, izin ve lisans işlemlerinin takibi, atık yönetim plânları, kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkiler …vb bir çok sefer kış aylarında da devam eden uygulamalar. Kışın GFB si onaylanan bir tesis Çevre Danışmanına para vermeyecek ise o Çevre Danışmanı neden o işe devam etsin ? Neden o işletmenin sorumluluğunu kışın da üzerine alsın ?
Bu durum diğer sezonluk tesisler için de aynıdır.

MADDE 11 – (1) Çevre danışmanlık firmaları en az 5(beş) çevre görevlisi çalıştırmakla ve bunlardan;
a) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az beş (5) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
b) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç (3) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
c) En az birisi, çevre mühendisi veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans ve üzeri eğitim almış ve/veya 6 maddenin 2 nci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması,
ç) Diğer ikisinin çevre görevlisi olması,
zorunludur.
(2) Çevre mevzuatı kapsamında ölçüm ve analizleri yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilen özel veya kamu kurum/kuruluş laboratuarına, çevre danışmanlık yeterlik belgesi verilmez.
(3) Şahıs şirketlerine Çevre Danışmanlık Yeterlik Belgesi verilmez.

Yeni kurulan, 3 yıl tecrübesi olmayıp da şirket kuranlara kapatın demektirbu. Bir çoğumuz biliyoruz bu tecrübeyi sağlayamayacak çok firma olduğunu. Bu firmalardan işlerini düzgün yapmayanları da vardır sağlam yapanları da vardır. Bence işini iyi yapmak isteyenlere sırf tecrübe yüzünden bir darbe vurmak olur bu. Bununla kalmayıp girişimcilere izin vermemek, insanları başkalarının yanında çalışmaya mahkum etmektir. Bu neye sebep olacak ? Amaç diyelim ki fiyat kırmanın önüne geçmek olsun ama bu sebeple o 5 yılı tamamlaması gereken yeni mezun veya 5 yıldan az tecrübesi olan kişiler az miktarda maaşa bu firmalarda çalışacak. Fiyat kırmak önlenecek mi ? Hayır. Bu eski büyük firmalar ucuza mâl ettiği insan gücünü fiyatlara da yansıtacaklar. Bakanlık Asgari Fiyat Tarifesi ve Asgari Maaş uygulaması yapsa bundan bin kat daha mantıklı olacağı ortada.
Laboratuvar olup danışmanlık sektöründe faaliyet gösteren bir çok firma var. Bu madde sebebiyle bu şirketler istihdam ettikleri personeli işten çıkartacaklar ve analiz işine devam edecekler. Türkak gibi tarafsız bir kuruluştan onay alan ve güvenilirliği uluslar arası onaylanan, her yıl denetim geçiren laboratuvalara bakanlık “Ben güvenemem” diyorsa o zaman Türkak’ı da kaldıralım. Bu şirketlerin güvenilirliliğinin onayı var neticede. Yine bu laboratuarlar fiyat kırıyor deniyorsa laboratuarların en haşır neşir olduğu ve sevdiği uygulamadır-Asgari Fiyat Tarifesi. Getirin bu uygulamayı bu sorun ortadan zaten kalkar. Ayrıca 5 yıllık mühendis piyasada şıp deyince bulamazsınız bu sektörde çalışabilecek netice itibariyle. Adam o tecrübeden sonra ya kendi işini kurmuş ya da başka sektörlerde daha iyi ücretlere çalışmakta zaten. Önemli bir yararı istihdam sağlamak olan bu yönetmelik bu madde ile bir çok kişiyi açıkta bırakacak. Bence bu madde kesinlikle yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Ben sadece 30 adet laboratuar saydım. 90 kişi demek bu açıkta kalabilecek en az. Bir de buna 5 yıllık şartını sağlayamayan şirketleri ekleyin. Yüzlerce insanı açıkta bırakabilecek bir madde bu gerçekten.

Madde 18
(2) Bir tesiste çevre yönetim biriminin veya çevre görevlisinin yanında, çevre danışmanlık firmasından da çevre yönetimi hizmeti almış olması durumunda her ikisi de aynı derecede bu Yönetmelikte belirtilen yükümlülüklerden sorumludur.

Bir çoğumuz uygulamada tesislerin Çevre konusunda cezalarını danışmanlık firmalarına yıkmak amacıyla sözleşmelere bu tür maddeler koymaya çalıştığını biliyoruz. Bu yönetmelikle birlikte resmen bu işin içine girmiş oluyor. Bir çok zaman olumsuz şeyleri imzalamak istemeyen tesis yetkilileri, sorun çıkartan yerlere bu madde avantaj sağlamış oluyor.

Geçici Madde 1
(3) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce Çevre Yönetim Birimi onaylanmış firmalar ve Çevre Danışmanlık Belgesi almış firmalar bu yönetmelikte belirtilen şartları 1/7/2013 tarihine kadar sağlamakla yükümlüdür. Bu süre içinde için uygun hale gelmeyen çevre yönetim birimlerinin onayları ve çevre danışmanlık firmalarının belgeleri askıya alınır. Askı süresi içinde şartlarını bu yönetmelik hükümlerine uygun hale getiren çevre yönetim birimleri ya da çevre danışmanlık firmalarının belgeleri vize süresi bitimine kadar geçerlidir.

Daha önceden Yeterlilik Belgesi ve bu işi yapma hakkı verilmiş bir firmaya, o konuda yatırım yapmış ve personel istihdam etmişken bu şartlara uyması için 7 ay süre verilmesi yanlış. Sonuçta bu işi yapmak için bir yatırım yapıyor, onbinlerce TL para harcıyor ve belgesini alıyor. Kazanılmış bir hak var ortada. Ama bakanlık bir kararı ile çöpe atın yatırımınızı demiş oluyor bu şekilde.

gunaydın arkadaslar bu taslak hakkında goruslerımı maıl olarak yazdım. Bırlık olup yazalım lütfen ...

Arkadaşlar ,tabiki bende bir çevre mühendisi olarak emek harcayarak kazandığım hakların bu kadar kolay elden gitmesine, çok üzülüyorum ancak birde şu yönden baksak;çevre danışmanlık firmalarının sayısı azalınca danışmanlık firmaları taleplere yetişemeyecek.Bu şekilde piyasada daha fazla çevre görevlisine ihtiyaç olacak.Çevre mühendisi sayısı bu çevre görevlisi sayısını karşılayamayacağı için yine bir denge kurulmuş olacak.Firmalar dnaışmanlık almak yerine kendi bünyelerinde çevre görevlisi çalıştırmak zorunda kalacak.Zaten danışman firmaların mühendisine verdiği rakamda ortada.En azından direk firma bünyesinde çalışan bir mühendis danışman firmdakainden daha fazla değer görüyor .Zaten mühendisler için asgari ücret uygulaması ile ilgilide bir çalışma var bu konuyuda takip edip burada bize sağlanabilecek haklarımızında sonuda kadar almalıyız.yani ben çevre mühendisi istihdamı açısından çok problem olacağını düşünmüyorum.Bunun dışında çevre mühendilserine sınav şartı ve bazı haklarımızın sadece bize özel olması konusundaki tepkilerimizi duyurabilmemiz açısından yazı ile şkayet,talep vb. ek olarak medyayı kullanmak gibi başka yöntemlerde denenmesi kanaatindeyim.

olaylar olaylar..çevre mühendisi şartlarını düşürmüşler.. çevre görevlisi üzerinde durulmuş.. mesleğimizi bir güzel paylaştırmışlar artık bütün mühendisler aynı zamanda çevre mühendisi.. hadi geçmiş olsun hepimize..danışmanlıkta tecrübeye çok ihtiyaç oluyor.. o maddeler güzel olmuş..

sözde yeni mezun bile olsa işini layığıyla yapabilecek arkadaşları düşünmeyen, güya hep şikayet edilen fiyatları bu şekilde düzeltmeye çalışan, bir kısım memurların piyasaya girmesini sağlayan ve en garibi de çevre mühendisi olmayıp diğer meslek guruplarına bizlerle aynı hakları verilmesi kadar saçma sapan bir şey olamaz..yapılacak şeylerin başında tıpkı laboratuvarlarda olduğu gibi bir fiyat tarifesi çıkarmak..hatta fiyat belirlemesinin sadece ek-1 ve ek-2 ye göre değil sektörlere göre yapılması çok daha mantıklı olurdu..

"Yeni kurulan, 3 yıl tecrübesi olmayıp da şirket kuranlara kapatın demektirbu. Bir çoğumuz biliyoruz bu tecrübeyi sağlayamayacak çok firma olduğunu. Bu firmalardan işlerini düzgün yapmayanları da vardır sağlam yapanları da vardır. Bence işini iyi yapmak isteyenlere sırf tecrübe yüzünden bir darbe vurmak olur bu. Bununla kalmayıp girişimcilere izin vermemek, insanları başkalarının yanında çalışmaya mahkum etmektir. Bu neye sebep olacak ? Amaç diyelim ki fiyat kırmanın önüne geçmek olsun ama bu sebeple o 5 yılı tamamlaması gereken yeni mezun veya 5 yıldan az tecrübesi olan kişiler az miktarda maaşa bu firmalarda çalışacak. Fiyat kırmak önlenecek mi ? Hayır. Bu eski büyük firmalar ucuza mâl ettiği insan gücünü fiyatlara da yansıtacaklar. Bakanlık Asgari Fiyat Tarifesi ve Asgari Maaş uygulaması yapsa bundan bin kat daha mantıklı olacağı ortada. "
çok doğru bu açıklamaya katılıyorum. Elinize sağlık

Bu yönetmeliğe eklenmesi gereken ve kesinlikle eksiklik olarak gördüğüm bir durumu anlatayım.

Firma kurma, çevre yönetim sistemi kurma gibi faaliyetler çevre görevlisi puanına bağlanmalıdır. Çevre görevlisi puanı ne demek. Çevre görevlisine ceza uygulanabiliyor aynı mantıkla ödül puanı uygulanabilir. Tek seferde kabul edilen her çevre izin ve lisans başvurusu 1 puan gibi. Bu puanlamaya göre de çevre görevlileri arasında derecelendirme yapılabilir ve firma/çevre yönetim sistemi kurma kriterleri bu puanlara bağlanabilir. Aynı zamanda herhangi bir sebepten alınacak bir ceza durumunda da bu puanlardan silinebilir. 1. cezada 50 puan 2. cezada 100 puan silinir. 3. cezada belge .. süre askıya alınır gibi.

Uzun uzun incelemek için vaktim yok ancak ilk fırsatta inceleyeceğim. Bu taslağa tek tek değil de toplu bir yanıt verilse daha iyi olmaz mı diye düşünüyorum. Daha önce de çevre mühendisleri için çevre görevlisi sınavı bu şekilde kaldırılmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Önerilerinizi bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: KYS
Okudukça daha da moralim bozuluyor diğer mühendisliklere de aynı hakların verilmesi gerçekten bu bölümü toptan kaldırsınlar olsun bitsin zaten zor iş buluyoruz.İyileştirme için yönetmelik çıkar düzeltme için daha çok batırmışlar bence gerçekten çok canım sıkıldı.

Birşey sormak istiyorum tecrübeli arkadaşlara, ben daha çevre görevlisi belgesi almadım.Yeni yapıyorum işlemleri bugün yarın başvurdum diyelim, benim belgemin onaylanmasında problem olur mu sizce, onaylandı diyelim sen yeni almışsın sınava girmen gerek derler mi ?

Birde vize süresi dolana kadar geçerli deniyor ya önceden alınmış olanlar, şimdi alsam vize süresi ne kadar oluyo acaba?

Bir iki sene önce almamakla hata mı ettim :(

Sayın Beyoğlu33, bu yönetmelik ile söylediğiniz gibi firma açmak imkansızlaştı.Birileri danışmanlık işinden en büyük pastayı yerken bizler orda burda asgari ücrete çalışmak zorunda kalacağız ne yazık ki..İşin en kötü yanı da yakın bir arkadaşımın çalıştığı firmanın sahibi eski bir mali müşavir.Yanına 3 tane mühendis almış komik ücretler karşılığında ciddi rakamlar kazanıyor.Bence bakanlık ve yönetmeliği hazırlayan "Saygın Çevre mühendisi" meslektaşlarımız bizlere sekte vurmak yerine önce bunları yoluna soksunlar.Bıraksınlar bizlerle uğraşmayı.

Bakanlık enerjisini edebi alanda değil de, tesis denetimlerini sıklaştırma gibi bir alanda harcamış olsa kaliteli/kalitesiz hizmet veren firmalar zaten belli olacak.. Hizmet alan firmalar kısıtlı olduğu için, şikayet olmadan hizmet satın alımı olmadığı için firmalar fiyatta birbirini kırıyor.

Her konuda ego tatmini yapılmasından ülkenin tamamı sıkıldı bence.. Görüş bildirme olayı pazarlıktan öteye gitmeyecek gibi durmakta.. 5te 1 çevre müh. verecekler, 3 oldu diye sevineceğiz; iç tetkikleri ek1 için tecrübe yılını 5ten 4e indirecekler kazanılmış hak diyeceğiz vs gibi..

Yönetmelik çıktığında kazanılmış hak süreci için alabileceğimiz hukuk danışmanlığı konusunda konuşalım bence.. Dayatmanın karşılığı yargı olmalıdır. Tabii ki bunu derken amacım galeyana getirmek değil; görüşlerimizi ortak bildiri de yayınlayıp "kaale alınmayacağını gördüğümüzde" yargı için hazırlıksız yakalanmamaktır.

@dythrambos

Kaale alsalar da almasalarda biz üzerimize düşen görevi yapıp hakkımızı savunalım.Zaten bu olanların tamamı nasıl olsa bir şey değiştiremeyeceğiz aman niye yoralım kendimizi denildiği için oluyor.Gereken ne ise yapalım.Söylediğiniz gibi yazılı olarak görüş bildirisinde bulunmakta fayda var.Olur da önemsenmez ise yargı yoluna başvurduğumuzda "Hiçbir şey yapmadan nasıl olurda hak talep ediyorsunuz?" cevabını almayız.

@CMNet Okuru
Konulu mesajı dün gece geç saatte yazdığım için, uykunun etkisi ile yapmış olduğum cümle ve anlam katliamlarını düzeltmeye çalıştım. :)
Düzeltilmiş hali ile görüşlerim ektedir.
not hala eksiklikler olabilir.

Ekli dosyalar

• ÇEVRE GÖREVLİSİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI -GÖRÜŞLERİM.pdf
    408.9 KB · Görüntüleme: 56
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...