• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik taslağı için son gün!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Murat Gülen

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar Taslak bugün yayınlandı.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Taslağa göre artık danışman firmalar 5 kişi olacak.
Şuan mevcut olan danışman firmalara da 01/07/2013 tarihine kadar süre verilmiş.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Çevre danışmanlık firması
Çevre danışmanlık firmalarının nitelikleri
MADDE 11 – (1) Çevre danışmanlık firmaları en az 5 (beş) çevre görevlisi çalıştırmakla ve
bunlardan;
a) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az
beş (5) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
b) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç (3) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
c) En az birisi, çevre mühendisi veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans ve
üzeri eğitim almış ve/veya 6 maddenin 2 nci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi
olması,
ç) Diğer ikisinin çevre görevlisi olması,
zorunludur.
(2) Çevre mevzuatı kapsamında ölçüm ve analizleri yapmak üzere Bakanlıkça
yetkilendirilen özel veya kamu kurum/kuruluş laboratuarına, çevre danışmanlık yeterlik
belgesi verilmez.
(3) Şahıs şirketlerine Çevre Danışmanlık Yeterlik Belgesi verilmez.

Bakanlıkta emekliliği gelmiş açıköğretim mezunu insanlar bir araya gelmişler yönetmelik hazırlamışlar gibi görünüyor. emekli olunca ne yapacaklar. aynen çalışma bakanlığında olduğu gibi, onlar da emekli olan kişiler a sınıfı uzman olarak çıktı piyasaya şirketlerini kurdular erkenden c'ler a'ya yükselene kadar onlar piyasayı kaptı. Burada da öyle olacak. Emekli olacaklar şirketlerini kuracaklar, seni beni üç kuruşa çalıştıracaklar. Çevre mühendisini bırakın, çevre kimin umrunda.

Bakanlığa aynen şunu yazım

Merhabalar ;

Öncelikle bir Çevre Mühendisi olarak bu taslağı okuduğumda utandım.
Ayrıca benim gibi bir çok meslektaşımın moralinin de bozulduğunu biliyorum

Birincisi çok açık ve net ;

Eğer bakanlıkta çalışan herhangi bir 4 yıllık mezun bir sınav ile
Çevre Mühendisiyle aynı haklara sahip olacak ise
Çevre Mühendisliği Bölümünü kapatın. Sadece mevzuatı
bilmek nasıl olurda teknik bir dal olan çevre mühendisliğine
Denk olabilir ( bunu yazarken insanların meslek gururu
Hiç düşünülme dimi ? , bu mevzuattaki uygulamaları yapabilir gibi
Bir cümle ile de yapılabilir aslında )

Diğer meslek dalları işletmelerde bu mevzuat uygulama işini yapsın
Fakat danışman firma açma veya danışmanlık işi yapamamalı
Bu iş çevre mühendislerinin işidir.

Bir makine mühendisinin periyodik olarak kontrol ettiği
Forklifte veya kazana verdiği raporu nasıl sadece makine mühendisi yapıyor
Çünkü onun dalı.
( artık ziraat mühendisi de Bu raporu verebilir denilse ne alaka der insan
Çok basit çünkü mantıksız aynı sizin çevre görevlisi ile yaptığınız gibi )

Bir çok arkadaşım bunu söylüyor Çevre Mühendisliği bölümünü kapatın
Yada artık mesleğimizi ayaklar altına almayın

Konuşularak çözülmeyen çifte standart başka nasıl çözülür.
Çok önemli olan çevre konusu uygulamaları, sadece akil insanlarından oluşan bir grubun
Düşünerek bulabileceği bir uygulama olabilir.

arkadaşlar
Afyonda danışmanlık yapan bir firmam var danışmanlık yetki belgesi alırken 3 çevre gçrevlisi istediler. tamam dedik 3 kişi olduk.
mevcut 3 kişiye iş bulamıyorken yeni taslakta ki 5 kişiye nereden iş bulacağız. yeni işe alacağımız 2 adet arkadaşın turşusunumu kuracağız. bu 5 kişi şartını getirenlerin mantığını kavrayan anlayan birisi varsa bana anlatsın lütfen.....

Taslak yönetmelik hakkındaki düzenlenmiş metninizi bekliyorum Fatih Bey. Buraya yorumlarını yazan arkadaşların görüşleri hep aynı doğrultuda ortak metni hem bakanlığa hemde sabah haberlerine Çevre Mühendislerin İsyanı olarak gönderirsek ve Metni gönderen arkadaşlarımızın sayısı azımsanamayacak çoğunlukta olursa belki kamuoyu oluşturarak taslak yönetmeliği revize ettiririz. Yoksa bu taslak revize edilmeden geçer diye korkuyorum Mesleğim adına...

Benim anlamadığım bir konu var'' çevre görevlisi yada çevre izni yönetmeliği çıkalı 5 yıl olmadıki nasıl 5 yıl tecrübe kazancak cevre muhendısi veya cevre görevlisi_?bence yönetmeliğin yuruluge gırme tarihinde bir termin veya cıkma tarihinde bir gecıkme yasanabılır

@keops
Çevre konusunda tecrübe istiyorlar, Çevre Görevlisi olarak değil. İstemezler de zaten, 5 yıllık Çevre Görevlisi yoktur.

@Fatih Özcan

Fatih Bey merhaba,"sanal bir eylem olduğunun anlaşılması" ifadenizi açar mısınız?Bakanlığa internet kanalları üzerinden görüş göndermeyi mi kastettiniz?

Bence de mantıklı, hatta ben kendi adıma bir mail gönderdim, herkes tarafından onay alınarak, düzeltilmesi gereken her madde için yazı yazılarak, aynı maili bakanlığa gönderebiliriz... tabi ayrıca ÇMO da bu konu da aynı yazıyı ya da benzer konular içeren bir yazıyı sunabilir bakanlığa. (Ek olarak), problemler kurum olarak da yansıtılmış olur, bireysel olarak da.

bencede hazırlanan taslağı medyaya yollamamız bızım gıbı magdur cevre muhendıslerının sesı olur dıe dusunuorum ve olayın buyumemesı ıcın belkı taslak daha ıyımser duzenlenebılır yetkılıler tarafından

Açıkçası biraz daha düzenlemek gerekecek, iş arasında bi yandan hızlı hızlı yazıp gönderdim, konularında hepsini ele alamamıştım aten 3 madde üzerinden sitem etmiştim. Daha yazılarını okuduğum arkadaşlarım var daha detaylı yazılmış :) onlardan faydalanmak daha iyi bir fikir olabilir

ARKADAŞAR BURADA YORUM YAPMAK FAYDASIZ HEPİMİZİN TASLAK HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİMİZİ 21 Aralık 2012 tarihi mesai saati bitimine kadar cevregorevlisi@csb.gov.tr e-posta adresine VE ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASININ mo@cmo.org.tr ADRESİNE MAİL ATMALIYIZ
BEN NACİZANE KENDİ GÖRÜŞLERİMİ AŞAĞIYA EKLİYORUM AYNISINIDA HEM ODAYA HEMDE BAKANLIĞA MEAL ATACAĞ.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ÇEVRE GÖREVLİSİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI
HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI
Hakkında Görüşler
TASLAK
GÖRÜŞ
İKİNCİ BÖLÜM
Çevre görevlisi
Çevre görevlisi olacaklarda aranan nitelikler
MADDE 5 – (1) Tesis veya faaliyet ile bunların çevre yönetim birimlerinde veya yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarında çalışacak çevre görevlilerinde aranılacak nitelikler şunlardır:
a) En az dört yıllık üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olmak ve/veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans veya üzeri eğitim almış olmak ve çevre mevzuatı konusunda Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavında başarılı olmak,
b) En az dört yıllık üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen/fen-edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyokimya, biyoloji bölümlerinden veya veteriner fakültelerinden mezun olmak ve temel çevre ve çevre mevzuatı konularında Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda başarılı olmak,
c) Bu yönetmeliğin 6 ncı maddesinin ikinci fıkrası kapsamında çalışmış olmak,
şartlarını sağlamakla yükümlüdür.
Madde 5: de Çevre Mühendisi ile diğer meslek dalları aynı şartlarda sınava girerek Çevre görevlisi olabileceği yazılmıştır. Çevre Mühendisliğinin 4 yıllık ünivertsite okuması göz ardı edilmiştir.
En azından diğer meslek dallarına 3 yıllık tecrübe şartından sonra sınav şartı getirilmelidir.
Birde Çevre Mühendislerine sınavda başarılı olma şartı getirilmiş;
Şuan mevcutta sınava girmeden çevre görevlisi belgesi alan Çevre Mühendisleri de tekrar sınava girecekler mi yada bir önceki yönetmelikten dolayı sınava girerek çevre görevlisi belgesi alan Çevre Mühendislerinin durumu ne olacak netleştirilmelidir. Taslakta tam olarak anlaşılamamaktadır.
Çevre görevlisi belgesi
MADDE 6 – (1) 5 inci maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde belirtilen özelliklere sahip kişilerden Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda 70 ve üzeri puan alarak başarılı olanlara Bakanlık tarafından çevre görevlisi belgesi verilir.
(2) En az dört (4) yıllık üniversite mezunu olup, Bakanlık veya Mülga Çevre veya Mülga Çevre ve Orman Bakanlıkların merkez ve taşra teşkilatlarının;
a) Çevresel etki değerlendirmesi, çevre yönetimi, izin ve denetim, belgelendirme ile ilgili teknik birimlerinde çevre mevzuatı kapsamında en az 4 (dört) yıl çalışmış olanlarla,
b) Teftiş kurullarında, en az 5 defa çevre mevzuatı kapsamında teftiş yapmış müfettişlere
c) Çevresel etki değerlendirmesi, çevre yönetimi, izin ve denetim ile ilgili teknik birimlerde şube müdürü, il müdürü, il müdür yardımcısı, daire başkanı ve üstü görevlerde görev yapmış olanlara,
istekleri hâlinde sınav ve ücret şartı aranmaksızın çevre görevlisi belgesi verilir.
ç) (a), (b) ve (c) bentleri kapsamında çevre görevlisi belgesi alan kişiler, çevre mühendisleri ile aynı hakka sahip olarak kabul edilir.
Madde 6 da: a,b,c bentlerindekiler çevre mühendisleri ile aynı haklara sahip olunacaktır denmektedir. Yene aynı şekilde Çevre Mühendislerinin 4 yıllık üniversite hayatı hiçe sayılmaktadır. Ayrıca bu kişiler de sınava girerek 70 alma şartı aranacak mı belirtilmemiştir.
Çevre görevlisinin yükümlülükleri
MADDE 7 – (13) Çevre görevlileri çalıştığı firma dışında ikinci bir işyerinde çalışamaz. İkinci bir işyerinde çalışmadığına ve gerçek vergi mükellefi olmadığına ilişkin taahhüt belgesini sisteme yüklemekle yükümlüdür.
Çevre görevlileri geçimlerini sağlayabilmek için birçok pozisyonda görev almaktadırlar. Devletin kendilerine verdikleri hakları kullanarak gerekli sınavlar, eğitimler ve şartları sağlayarak LPG sorumlu Müdürlük, İş Güvenliği Uzmanlığı, danışmanlık, ÇED Raporu hazırlama Laboratuar çalışmalarında bulunmaktadırlar. Bu işleri yapabilmek ve istihdamını sağlayabilmek için birçok eğitime gidilmekte birçok belge almakta bunlar için zaman, para ve emek harcamaktadırlar. Taslakta geçen bu madde ile bu kadar harcanan emek para ve zaman hiçe sayılarak bunlardan birini seç ya danışmanlık yap yada diğerlerinden birini seç denilmektedir.
Bu maddeden dolayı birçok kişi madur olacak kazandıkları hakları bırakmak zorunda kalacak maddi manevi birçok zarara uğrayacaklardır.
Zaten ülkemizde mühendise gereken değer verilmemekte vede hakkettiği kazançları alamamaktadır. Bu maddeyle birlikte bırakın hakketiği kazançları almak yerine normalde aldığı kazançları bile terk etmeleri gerekecektir.
Bundan dolayı başka yerde çalışmama şartının tamamen kaldırılması gerekmektedir.
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Çevre danışmanlık firması
Çevre danışmanlık firmalarının nitelikleri
MADDE 11 – (1) Çevre danışmanlık firmaları en az 5(beş) çevre görevlisi çalıştırmakla ve bunlardan;
a) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az beş (5) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
b) En az bir çevre görevlisinin kamu yada özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az üç (3) yıllık mesleki tecrübeye sahip olması,
c) En az birisi, çevre mühendisi veya çevre ile ilgili teknik konularda yüksek lisans ve üzeri eğitim almış ve/veya 6 maddenin 2 nci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması,
ç) Diğer ikisinin çevre görevlisi olması, zorunludur.
(2) Çevre mevzuatı kapsamında ölçüm ve analizleri yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilen özel veya kamu kurum/kuruluş laboratuarına, çevre danışmanlık yeterlik belgesi verilmez.
(3) Şahıs şirketlerine Çevre Danışmanlık Yeterlik Belgesi verilmez.
Madde 11 de: Deneyim şartı ve sayının 5 e yükseltilmesi yararlı bir karar. Zira piyasada işi bilemeyen okuldan yeni mezun olmuş 3 kişi bir araya gelerek firma kurup işlerini bilmeden yarar yerine zarar vermektedirler.
Ancak mevcuttaki yönetmelikte 2/3 sinin Çevre Mühendisi olaması şartı vardı bu taslakda 1/5 i çevre mühendisi olma şartı getiriliyor. Bu adaletsizliğe yol açmaktadır. En azından 3/5 i Çevre Mühendisi olmalıdır.
Ayrıca diğer meslek dallarından çevre görevlisi olacak meslek dallarına da 3 yıl mesleki tecrübe şartı getirilmelidir.
Ayrıca hem danışmalık yapan hemde laboratuar hizmeti veren birçok firma var bu firmalara birinden birini seç denilirse burada istihdam edilen birçok kişi madur olacaktır.
YEDİNCİ BÖLÜM
Çeşitli ve Son Hükümler
Çevre görevlisi sınavı
MADDE 17 –(1) Sınav içeriği Bakanlıkça belirlenen; çevre mevzuatı, uygulamaları ve temel çevre konularını kapsar.
(2) Sınav Bakanlığın belirlediği usul ve esaslar çerçevesinde Bakanlıkça yapılır veya yaptırılır.
(3) Sınavda 70 ve üzeri puan alanlar başarılı olmuş sayılır ve Ek-3’te yer alan çevre görevlisi belgesini almaya hak kazanır.
(4) Çevre Görevlisi Sınav sonuçları bir yıl geçerlidir.
Madde 7 de: sınava kimlerin gireceği net olarak belirtilmemiştir.
Çevre mühendisleri ile diğer meslek dalları aynı sınava tabi tutulmamalıdır. En azından Çevre Mühendisleri sadece mevzuattan sınava tabi tutulmalı diğer dallar ise hem mevzuat hemde Çevre konularından sınava tabi tutulmalıdır.
Şuan için sınava girmeden çevre görevlisi alan Çevre Mühendisleri tekrardan sınava girecekler mi,
Yada bir önceki yönetmelikden dolayı sınava girererk çevre görevlisi belgesini alan çevre mühendislerinin durumu ne olacak net olarak belirtilmelidir.
Ayrıca sınav sonuçları bir yıl geçerlidir denmiş bu maddede daha önce sınava girenlerin geçerliliğimi bir yıl yoksa sınava girip belgesini alabilmek için süremi bir yıl net olarak anlaşılamamaktadır.
Önceden alınan belgelerin geçerliliği
GEÇİCİ MADDE 1 –(1) Bu Yönetmelik yürürlük tarihinden önce elektronik olarak sistemden alınan çevre görevlisi belgeleri vize sürelerinin sonuna kadar geçerlidir.
(2) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce Çevre Yönetim Birimi onaylanmış firmaların onayları ve Çevre Danışmanlık Belgesi almış firmaların belgeleri 1/7/2013 tarihine kadar geçerlidir.
(3) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce Çevre Yönetim Birimi onaylanmış firmalar ve Çevre Danışmanlık Belgesi almış firmalar bu yönetmelikte belirtilen şartları 1/7/2013 tarihine kadar sağlamakla yükümlüdür. Bu süre içinde için uygun hale gelmeyen çevre yönetim birimlerinin onayları ve çevre danışmanlık firmalarının belgeleri askıya alınır. Askı süresi içinde şartlarını bu yönetmelik hükümlerine uygun hale getiren çevre yönetim birimleri ya da çevre danışmanlık firmalarının belgeleri vize süresi bitimine kadar geçerlidir.
Geçici Madde 1 de: çevre görevlilerinin belgeleri vize sonuna kadar geçerlidir denmektedir. Bu belgeye sahip olanlarda mı tekrar sınava girecek yoksa vize sonundamı sınava girecek anlaşılamamaktadır. Vize tarihi olarak kastedilen çevre görevlisi belgesindeki belge geçerlilik tarihimidir anlaşılamamaktadır.
Çevre danışmanlık firmaları 7/2013 tarihine kadar şartları sağlanmalıdır denmektedir. Ama bu şartları çalışan mevcuttaki çevre görevlileri de yeniden uygulayacak mı yoksa onların hakları korunacak mı açıklık getirilmelidir.
Önceden belgelerini almış Çevre Görevlileri, Çevre Yönetim Birimi ve danışmanlık firmalarının yükümlülüğü
GEÇİCİ MADDE 2 –(1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce Çevre Yönetim Birimi onaylanmış veya Çevre Danışmanlık Belgesi almış firmalar, bu yönetmeliğin 9 uncu ve 11 inci maddelerinde belirtilen şartları sağlayana kadar bu yönetmeliğin diğer hükümlerine de tabidirler.
Geçici Madde 2 de: önceden belgelerini almış çevre görevlileri, çevre yönetim birimleri ve danışmanlık firmaları başlığ verilmiş ama madde içerisinde sadece çevre yönetim birimi ve danışmanlık firmalarından bahsedilmiştir.
Önceden alınan çevre görevlilerinin belgelerinin durumu hakkında bilgi verilmemiştir.
Ayrıca bu yönetmeliğin 9 uncu ve 11 inci maddelerini sağlayıncaya kadar bu yönetmeliğin diğer hükümlerine tabidir denmektedir. Bu madde tam olarak anlaşılamamaktadır.
Ayrıca önceden alınan çevre görevlisi belgeleri geçerliliği ne olacak onlarda 7/2013 tarihine kadar tekrar sınava girecek mi yada sınava girip çevre görevlisi belgesini alanların hakları ne olacak net olarak belirtilmelidir.

Meslektaşlarımızın haklarını yakından ilgilendiren Yönetmelik Taslağı hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile en üst düzeyde temaslar sürdürülecek ve konu, oluşturulacak eylem planı nezdinde gündemimizin ön sıralarında yer alacaktır. Bilindiği üzere, "Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik Taslağı", Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünün web sayfasında "Mevzuat" bölümünün "Taslak Yönetmelikler" kısmında yayımlanarak görüşlere açılmış bulunmaktadır.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası olarak, mesleğimizin uygulama alanları ve meslektaşlarımızın haklarını yakından ilgilendiren Yönetmelik Taslağı hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile en üst düzeyde temaslar sürdürülmekte ve konu, oluşturulan eylem planı nezdinde gündemimizin en ön sırasında yer almaktadır. Mesleki haklarımızın gasp edilmesine neden olacak her türlü değişikliğe karşı meslektaşlarımız ile birlikte bilim-teknik ekseninde tüm idari ve hukuki süreçleri yürüteceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Meslektaşlarımızdan gelecek gücümüze güç katan her türlü desteğe Odamızın bugün daha fazla ihtiyacı vardır.

Bakanlığın web sayfasında görüşlere açılmış bulunan "Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik Taslağı"nın siz değerli üyelerimizce incelenerek, görüş ve değerlendirmelerinizin en geç 10 Aralık 2012 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar gorus@cmo.org.tr adresine gönderilmesi mesleğimizin geleceği ve mesleki haklarımız açısından büyük önem arz etmektedir.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

@Mehmet Keskin
mehmet bey görüşlerinize büyük oranda katılıyorum. Sadece neden herkezi 3 kişinin 3 çevre mühendisnin birleşerek büro açması ve tecrübesizce işi yapması konusunda insanlar hemfikir oluyor. İnsanlar tecrübeyi üç kuruşa başkalarını yanındamı edinsinler, yoksa kendi işyerlerini sürdürebilmek için daha iyi hizmet vererek kendilerini geliştirerekte edinebilirler bu tecrübeyi. Keza il müdürlüklerinde yeni mezun ama sadece kpssden yüksek puan alarak işe başlamış tecrübesiz bir sürü meslekdaşımız var. Bence bu oldukça haksızlık. Ben 15 senedir kendi mesleğimi yani çevre mühendisliğini yapmaya çalışıyorum. Ama şunu görüyorumki en büyük zararı meslekdaşlarımız birbirine veriyor. Herkezin ağzında 3 yeni mezun birleşti firma kurdu piyasayı bozdu söylemi var. Neden zaman tanımıyoruz insanlara çed sektörüde bundan yıllar önce böle idi daha sonra insanlar tecrübe edindiki bu alan insanların kendilerini geliştirebilecekleri oldukça uygun bir alan. Bence işyerlerin kapatmak için kişi sayılarıyla uğraşmaktansa bakanlık insanları yaptıkları işle değerlendirsin. Firmaları denetlesin yaptıkları işe baksın bu konuda bir puanlama sistemi koysun.

Bu arada yazarken yapmış olduğum hatalr konusunda şimdiden özür dilerim Sadece oldukça üzüntü içindeyim Mesleğimiz üzerinde oynanan bu oyunların son bulmasını ve mesleğimizin hakklı olduğu değeri görmesini dilerim...

@dutoprak

Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Tecrübe şartı zaten özel sektörde sıkça aranır olmuş bir şart. Bir de devlet bu dayatmayı yaparsa yeni mezunlar iş bulmasın demek oluyor bu. Bugün her sektörde tecrübe şartı olsa hiç bir sektör yürümez. Çok genel bir örnek olacak bu biraz ama Şeye benziyor bu biraz, " Ya çok fazla internet cafe açıldı artık bir şarta bağlayalım yeni açılanları da kapattıralım"
Ancak düşünülmüyor ki insanlar bu işe girmek için, kendi firmalarını açmak için, yatırım yapıyorlar. Bugün 3 kişi birleşti şirket kurdu diye beğenilmeyen o firmalar o şirketi kurabilmek için araç, vergi, belge, fatura bir dünya masraf ediyor. Siz bir yönetmelikle buna yapabilirsiniz diyip sonradan başka bir yönetmelik çıkartıp vazgeçtim kapatın açtığınız şirketleri diyemezsiniz. Doğru değildir. Hak yersiniz. İnsanlarla oynamış olursunuz.
Yeni kurulacak şirketlerin de önünün tıkanması bence adaletsiz olmuş. Ben bugün firma kurmak istesem sırf 5 yıl tecrübeli değilim diye kuramayacağım ve birilerinin yanında çalışmak durumunda kalacağım uzunca bir süre. Bırakınız anlaşma yapacak olan firmalar kendileri versinler kiminle anlaşacaklarını. Adamın önüne 10 tane teklif geliyor. Tekliflerin bir kısmı 1000-1500 TL iken diğer kısmı 200-300 TL ise zaten ucuzu seçen faaliyet sahibi az çok aklı kesiyordur ne olduğunu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...