• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisi - maaş

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Bu bölümün açılmasını istediğimden dolayı bir konum bulunsun istedim.
Arkadaşlar şüphesiz özellikle yeni mezun arkadaşlar "ne kadar maaşla başlayacaklarını, maaş beklentisinin ne derece önemli olduğunu, sorarlarsa ne isteyim" sorularını kafalarında barındırıyorlardır. Burada eminim bu konuda çok tecrübeli arkadaşlarımız da vardır, işini kurmuş ve maaşı veren konumunda olanlar da. Tabi ki aldığı maaşınız maaşı söylemek istemeyebilirsiniz ancak bu konuda ipucuna ihtiyacı olan arkadaşlar için meslekteki branş ve istenilmesi gereken maaşlar ile ilgili bir konu bulunmalı bence. Yararı olabileceğini düşündüğüm bir konu.

sözleşmeli olarak başlıcaksan kpss puanı gerekmiyor yasal olarak..fakat çoğu başkan yakını da olsa kpss den belli bi puan üzeri almış olma şartı koyabiliyor.

kpss 85 puan kpds 70 puan olup başka yerleri tercih etmeyen ve belediyeye sözleşmeli olarak girenler de var.bunlara madalya vermemiz gerekiyor sanırım.

Sevgili meslektaşlarım, burada yazılanları ancak okuma fırsatım oluyor. Bir çok arkadaşımın yazılarında belirttiği gibi önce tecrübe demek lazım,çünkü okul yıllarında teorik olarak ne kadar bilgi edinirseniz edinin, bunlara pratiğe dökmek hop diye olmuyor maalesef, diğer bir deyişle pişmek gerekiyor. Ben de 2012 mezunuyum ilk işim 1200 tl idi.Burada kararlı olmak gerçekten önemli,karşınızdakine değersiz olduğunuzu hissettirmeyeceksiniz. Ben mühendislik okudum ...tl nin altında işe başlamak istemiyorum diyebileceksiniz. Ama işe girdiğiniz firmaya dikkat edin derim, ben araştırmadan atladığım için çok sıkıntı çektim ve çıkmak zorunda kaldım. Şimdi başka bir işe başladım 3 aylık deneyimim ardından 1400 tl talep ediyorum dedim ve kabul edildi, tabi ki benim daha önceden o firmayı araştırmış olmanın verdiği bir cüretti bu :) İş görüşmelerinde kendinize güvenin , asla ezik hissetmeyin, henüz yeni mezun olduğunuzu önünüze fırsatlar çıktıkça kendinizi geliştirebilme imkanınız olduğunu belirtin..Etkili bir iletişim karşınızdakini ikna edecektir. ;)

Son olarak iki işim de danışmanlık firması. Açıkçası bu konuda benimde soru işaretlerim var, bende yeni mezun sayılırım, hayat beni nereye sürükler, danışmanlık sektöründe nereye kadar devam edebilirim bir fikrim yok :) Gerçi patronum seni buradan emekli edeceğiz diye pek bir hevesliydi ama bilemedim :) Hayırlısı diyelim:)

@çiğdem aksoy

2010 dan bu yana çok da değişen birşey olmamış.... Hala 750!

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Yeni mezun arkadaşların ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Kriterleri sağlasaydım düşünebilirdim!

@çiğdem aksoy

Çiğdem hanım alt limitler için, ÇMO nun belirlemiş olduğu limitler belirlendi. Yani SGK , o şekilde söyledi, odanın belirlemiş olduğu limitler diye. Ama şu anda SGK tarafındna yapılan kontrol yok. Şunu biliyorum, işverenin alt limit kavramına uyması için, Çevre Mühendisliği meslek koduyla SGK sını yaptırması gerekiyor. Ve Çevre Mühendisi olarak çalışıp da belirlenen limitlere göre az maaş alınıyorsa o zaman SGK inceliyor. Ama SGK nın incelemeye başlamasına daha çok var. Eşim Muhasebeci, bunlar kontrol edildiğinde çok büyük para cezaları verilecek işyerlerine ama şu an daha kontrol edilmiyor dedi.

@MustafaKaptan

Evet kota koyuldu Mustafa Bey, ama ÇMO artık SGK dökümanı istemiyor. Çünkü kontrol işini imzalanan protokol ile SGK ya bıraktı. Zaten AAT sicil belgesi de istenmiyor artık arıtma tesisi projelerinde. Şu anda da SGK dan herhangi bir kontrol yok. Muhtemelen 2, ya da 3 yılı bulur onların kontrole başlaması.

@nskathome

şaka gibi istanbul üniversitesi mezunuyum ve bizim okulun her tarafında türkiyede dünyadaki en iyi ilk 500 üniversitesi içine giren tek üniversite tabelaları asılı ama bu 21'in içinde yok nedense

Arkadaslar yenilenebilir enerji sektorunde basladim. Aslen insaatciyim ikinci diplomam cevre. Mulakatlarin son gununde beni ozellikle cevre muhendisi de oldugum icin almak istediklerini soylediler. 2500 tl maas 650 tl yemek ceki sadece benim kullanimima bir araba bilgisayar akilli telefon ozel saglik sigortasi is icin ihtiyac duyacagim tum yazilimlarin lisanslarini verdiler ve anlastik. Oncelikle bu ocak ayinda olmak uzere 6 ayda bir zam yapacaklar ayni zamanda isg falan gibi ihtiyacini duygugum belgelerin tum giderleri karsilanacak. Cumartesi pazar tatil 8 30 16 30 calisma saatleri. Ilk isim olarak sartlar gayet guzel oldu. Daha iyileri sizlerin olsun...