• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisi - maaş

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Bu bölümün açılmasını istediğimden dolayı bir konum bulunsun istedim.
Arkadaşlar şüphesiz özellikle yeni mezun arkadaşlar "ne kadar maaşla başlayacaklarını, maaş beklentisinin ne derece önemli olduğunu, sorarlarsa ne isteyim" sorularını kafalarında barındırıyorlardır. Burada eminim bu konuda çok tecrübeli arkadaşlarımız da vardır, işini kurmuş ve maaşı veren konumunda olanlar da. Tabi ki aldığı maaşınız maaşı söylemek istemeyebilirsiniz ancak bu konuda ipucuna ihtiyacı olan arkadaşlar için meslekteki branş ve istenilmesi gereken maaşlar ile ilgili bir konu bulunmalı bence. Yararı olabileceğini düşündüğüm bir konu.

ya adamlar iş kur üzerinden gösterip stajer olarak çalıştırıyolar drum içler acısı danışman firmalardaki yöneticiler sanki hiç yeni mezun olmamışlar gibi ve burdan yeni mezun arkadaşlara tavsiyem kendinizi mühendis hissetiren davranışlarda bulunun ve ona göre ayağınız sağlam basın işten atılma korkusuyla patrona yalakalık yaparsanız maaş da düşük olur size gösterilen saygıda özel sektörde yüksek maaş almanın tek bi kuralı var oda çalıştığınız yerin sizin bilginize muhtaç olması ve ilteşiminizi gerçekten ön plana çıkarmanız gerek özellikle danışman firmada çalışan arkadaşlar yoksa normal bir sekreterden muhasabeciden asistandan farkınız kalmaz...

Ortalama duyduğum maaş minimum 1800 TL ve arkadaş çevremin geneli 2000 TL civarında. Benim en son 2 yerden aldığım teklifler ise birisi 2150 TL diğeri 2650 TL . Biraz şanslı iyi yerlere denk geldim maaş olarak ama sektörün durumu genel olarak içler acısı.

Ambalaj Atıkları Toplama ve Ayırma Tesislerinde 2.000 üzeri maaş (asgari ücret 1.300'den sonra) alıyorsanız şükredin.

Kendinizi kendinize kanıtladıktan sonra 2000 altında çalışan arkadaşlar iş görüşmelerini kaçırmamalı bilen insan görüşmelerde kendini belli eder. Görüşmelere Çalışıyorum ama mülakata gittim gibi kaygılarla gitmeyin bu kaygıyı size işçiden bile az maaş ve az saygınlık gösteren kişiler yaşasın. 1300-2000 arası başlayıp bu şekilde devam edildikçe gerçekten zamanla kurumunuz içinde size olan saygıda azalıyor biz mühendisiz bunu hissedin ve işten ayrılacağım korkusuyla isteklerinizden vazgeçmeyin.Daha iyisini arayın Kendinizi geliştirdikçe imkanlarda karşınıza çıkacak.

Herkes bu düşüncede olursa taban maaş yükselecektir. Mühendis olduğumuzu unutmayalım.. Tecrübe olmasa bile büyük yatırımlarla açılan işyerleri senin belgen olmadan çalışamaz bu kadar basit.. Ama alacağın maaş basit olmamalı..

@Volkan SEZER
Bu dediğiniz rakamlar tecrübesiz mi yoksa tecrübeli bir çevre mühendisi için mi? Çünkü 1 yıldan az tecrübeli bir mühendisin bu rakamlara çalışması çok zor bi ihtimal bence.

900 tl ile başlamıştım 2012 de :tskler: asgari ücretten 100 tl fazlaydı sanırım, 1500 tl ilk giriş için tolere edilebilir diye düşünüyorum, zamanla artışa gitmiyorsa, tecrübe kazanıp hemen uzaklaşın oradan.
En iyi işler genelde çalışırken gelir arkadaşlar o yüzden aldığınız ücreti masraflarınızı karşılamak, tecrübe sahibi olmak, sektörü görmek... için belli bir süre kabul edilebilir görün, ben bu paralara çalışmam diyerek aylarca işsiz kalmayın derim kendi fikrim.

@Gülay Kudret Birdal bende kesinlikle katılıyorum. işsiz kalıp parasız kalıp en önemlisi de tecrübesiz kalmaktansa biraz az maaş ile daha iyi yerlere zamanla gelebilirsiniz. en azından biraz sektörü tanıma ve tecrübesizlikten kurtulursunuz. çünkü okulda öğretilen bir bilgi ne yazık ki gerçek hayata kullanılmıyor. ben 6 yıldır katı atık alanında çalışıyorum. okulda öğrendiğim bilgiler işime yaramadı:)

@Evrem Yeşil ben ilk işe girdiğimde mühendis bu kadar maaş alır mı diye dalga konusu çok oldu, işten çıkmayı düşündüm, biraz demoralize de oldum.
Ama ilk işyerimde çalışırken daha büyük fırsatlar önüme geldi, evde oturarak sadece ilanlara başvurur olurdum büyük ihtimal.
Tabii herkesin beklentisi farklı ben ücret olarak bakmadım olaya, mühendise yakışacak maaş da değildi stajdaymışım gibi düşündüm egomu kontrol altında tutmak için :naslyany:

@Gülay Kudret Birdal aynı durumu bende yaşadım. asgari ücret ile başladım. resmen çalışıyordum ama dolmuş parama falan anca yetiyordu. ama o iş yerini kullanabildiğim kadar kullandım. muhasebe olsun resmi muhasebe olsun belediyeler olsun personel takibi olsun her şeyi öğrendim hırs yaptım. şimdi çevreyi , ambalaj sistemlerini doğru ve kontrollü şekilde yapmamın en temel özellikleri en alt basamakları bilmemdir. tecrübe edindikçe işveren sizi bırakmamak için maaşı zaten artıracaktır. hiç bir işverende yetiştirdiği elemanı başkasına kaptırmak istemez. yeterki biraz sabırlı olunsun. birde ben mühendisim deyip havalanmadan her seye hakim olmak en güzeli. zamanla parada sizi bulacaktır. Ne yazık ki çoğu durum her meslek için geçerlidir. burada yazılan sorunlar çevre mühendislerine has bir durum değildir. tabi ki buda benım fıkırlerım:)

maalesef çoğu işveren çalıştırdığı mühendisi asgari ücret üzerinden gösterip kalanı elden vermekte. sözde mühendis odalarının sgk ile protokolü var ayrıca meslek kodu olarak ta mühendis olarak görünmekte. fakat bunu kim denetler nasıl denetler tüm olay mühendisin kendi hakkını aramasında mı biter belli değil

Merhaba arkadaşlar. Bende maaş olarak bu sektöre şanslı başladım. Nasip işi de diyebiliriz. 1800 tl ile sıfır deneyimle başladım. Ama çalıştığım yerde düzenli maaş alamama sıkıntısı yaşıyorum. 2 buçuk yılın içerisindeyim . Maden sektörü çevre mühendislerinin her alanda fazlaca deneyim kazanacağı bir sektör. Kocaeli üniversitesi çevre klubünün çıkardığı ilk dergide bu alanla ilgili bir yazı yazmıştım. Ben stajımın bir tanesinide maden de yapmış oldum çokta keyifli geldi. Gümüşhane ' de yaşıyorum. Sadece 3 maden ile sektör dönüyor burda. İlk zam oranım 300 tl ikinci zaman oranım 500 tl oldu. Diğer arkadaşların dediği gibi gittiğiniz yerde sizden deneyimli kişilerden ne alırsanız kardır. Biz 2 kişiyiz ve çevre yönetim birimini kurmuş olduk. Endüstriyel atıksu, evsel atıksu, katı atık yönetimi, tehlikeli atık yönetimi, bitkisel ve atık yağlar, çed hazırlama, ek-1 listesinin zor izleme ve raporlamaları, çevre izin ve lisans aşamasında alınan izinler, yaptırılan emisyon ölçümleri ötl, tıbbi atık, geri dönüşüm atıkları, sayamayacağım bir çok dal ile ilgili sürekli çalışma halinde olmak iş ile ilgili donanımlanmanın en güzel yanı. Maaş sıkıntısı yol sıkıntısı ve yine 08.00-18.000 arası çalışma temposu ile devam ediyorum. Ama çalışırken gelen iş fırsatları daha çok oluyor. Ve kendinizden emin olmanız mühendis olduğunuzu hissettirmeniz lazım.