• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisi - maaş

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Bu bölümün açılmasını istediğimden dolayı bir konum bulunsun istedim.
Arkadaşlar şüphesiz özellikle yeni mezun arkadaşlar "ne kadar maaşla başlayacaklarını, maaş beklentisinin ne derece önemli olduğunu, sorarlarsa ne isteyim" sorularını kafalarında barındırıyorlardır. Burada eminim bu konuda çok tecrübeli arkadaşlarımız da vardır, işini kurmuş ve maaşı veren konumunda olanlar da. Tabi ki aldığı maaşınız maaşı söylemek istemeyebilirsiniz ancak bu konuda ipucuna ihtiyacı olan arkadaşlar için meslekteki branş ve istenilmesi gereken maaşlar ile ilgili bir konu bulunmalı bence. Yararı olabileceğini düşündüğüm bir konu.

Elbette bu anlattıklarınız çevre mühendislerinin genel sorunları fakat şöyle bir sorunumuz var. benim gibi çok arkadaş vardır. bir çok firmayla görüşen fakat doğum yeri olur ya cv de oraya baktıktan sonra biz sizi ararız kelimelerini duymaktan bıktım gerçekten. insanlık kalmamış burada kimse kusura bakmasın sonra bir bakıyorsun asgari ücretle çalışmak zorunda kalmışsın. aç kalmamak için hayatını devam ettirebilmek için yaşamak için. yani insanlardaki ön yargılar tabular kırılmadan bir yere varabileceğimizi sanmıyorum. insanlığımızı sorgulamadan ne kadar insanım ne kadar birleştiriciyim diye ama öyle değil ne yazık ki. insanlar doğduğu yeri kendileri seçemiyor bunu anlamayanlar çok var. ama herkes hakettiği adaleti elbet bulacak.

Merhaba, size başımdan geçen iş görüşmesini ve insanın boş vaktinin bile nasıl çalınabildiğini anlatmak istiyorum. Daha 1 saat oldu hatta görüşeli. Bir danışmanlık firması bu. Bölgede ki büyük firmalarla çalışan bir firma bu ve gayet güzel bir şekilde konuşmaya başladık. Benim 3 yıl danışmanlık sektöründe tecrübem var hatta kendi şirketimiz di sonrasında katı atık depolama alınında 2 yıl. CV önünde konuşuyoruz işte güzel tecrübeniz de varmış zaten çok güzel diye. neyse çalışma saatleri 8.30-18.30 ve 18 firma vereceklermiş ve daha neler neler. Konu maaş konusuna gelince 2 ay deneme sürecinde 1400 TL evet yanlış duymadınız 1400 TL sonrasında 1550 TL dediler. Dedim kamera nerede bu şakadan başka birşey olamaz çünkü. Asgari ücretin 1300 TL olduğu ülkede yani geçiyorum lise mezununu ilkokul mezunu hatta eğitim almış herhangi birisinin 1300 TL maaş aldığı bir ülkede Çevre mühendisi ve 5 yıl deneyimli birisine 1400 TL maaş nasıl teklif edilebilir? yazık yazık ben zaten işsizlik maaşı 1000 TL alıyorum. Vallahi ayıp. Geçmiş olsun hepimize çevre mühendisliği ölmüş Allah rahmet eylesin!!!

arkadaşlar herkese merhaba,

Bu platformda yapılan yorumları inceleme fırsatım oldu, öncelikle tüm fikrini beyan edenler teşekkur etmek istiyorum.
  • Bende çevre muhendisliği yapmayan kişi olarak bazı konulara deyinmek istiyorum. Bu arada aynı zamanda isg uzmanıyım.
  • çevre mühendisliği ve iş gücenliği uzmanlığı yapmamamın sebebi tabiki ekonomik, şuanda hem tesis müdürlüğü hemde istanbul satın alma mudurluğu yapıyorum.
  • 8-9-10 şubat tarihlerinde Ankarada yapılan çevre görevlisi vize eğitiminde de bahsettiğim konuyu burayada taşımak istiyorum. Katılanlar belkide hatırlayacaklardır.
  1. Bakanlık çevre mühendislerinden firmalarını denetlemelerini istiyorlarsa, hiç kimse maaş aldığı kurumu denetleyemez ancak üstüne örtücek fikir beyan edebilir. bu nedenle çevre mühendislerinin bakanlık veya tucev bünyesinde kayıt olmaları ve bu organizasyona çevre mühendisi çalıştıracak olan sektör ve firmaların çevre mühendisi talabinde bulunacağı bir organizasyon geliştirilmelidir.
  2. Ne yazık ki çevre görevlisi belgesi gerçeği var bizler kabul etmesekte bu belge altında çalışan diğer meslek gruplarından arkadaşlar var. Bakanlık ve tucev (organizasyon); firmaların bulunduğu sektöre ve yıllık cirolarına bakarak bir kaç kalemde fiyatlandırıp fon oluşturarak çevre mühendisi talebinde bulunan firmalara kriterlerine göre aylık ödemesi gereken tutarı bildirebilir. firmalardan gelecek bu paralarda fon da toplanabilir.
  3. organizasyon firmaya gönderilecek çevre mühendisinin hangi konuda tecrübe, yetkinliği var ise o sektöre atamalıdır. maaşlarda sektörlere ve yetkinliklere göre sabit hale gelmelidir. çevre mühendisi (görevlisi)' ne verilecek maaşlar bu organizasyonun kontrolunde olmalıdır.
Bu şekilde olursa ne olur?
  1. Çevre mühendisi veya görevlisi Bakanlığın istediği gibi yaptırımda bulunabilir, firmayı denetleyebilir.
  2. Çevre mühendisi veya görevlisi ekonomik anlamda da daha iyi duruma gelebilir.
  3. Çevre mühendisi veya görevlisi meslek olarakta daha anlaşılabilir, saygın bir hale gelebilir.
maddeleri sizlerde doldurabilirsiniz.

Bu konun aynısını birebir paralellik taşıyan İŞ GÜVENLİĞİ içinde İSTANBUL SANAYİ ODASININ düzenlediği işgüvenliği sempozyumuna da firma temsilcisi olarak katıldığımda değindim.

arkadaşlar,

mesleğimiz ne yazık ki yeni ve işveren tarafından sadece para harcatan birim olarak görülüyor, zorunluluktan yapıldıgı için belkide bir çoğu olmasa da olur diyor. öncelikle mesleğe saygınlık kazandırılmalı benim düşüncem budur.

bir diğer özeleştiriyide kendimize yapalım.

herkes ücretlerden yakınıyor fakat ne yazık ki bunun sebebi yine bizleriz. kimse 1300 veya ne bilim 2000 TL'ye çalışmasa otomatik olarak fiyatlar yükselir. işveren A kişisi çalışmasada nası olsa B kişisi çalışır gözüyle gördüğü için ve gerçektende böyle olduğu için ne yazık ki maaşlar bu şekilde.

herkese iş hayatında Bol Şans.

@Hilmi.K bey öncelikle fikirleriniz ve yazılarınız için teşekkür ederim. Fakat danışmanlıkla ilgili olarak firmalar danışmanlık firmalarından destek alma sebepleri yapılacak denetimlerde çevre mevzuatlarına uygun olabilmek, ceza ödememek için destek alıyorlar. Dolayısıyla bakanlıklar tarafından yönlendirilecek danışmanlar denetim yapacaklar ve ceza keseceklerdir ve firmalar bu durumda destek alabileceği bir kuruluş kalmayacaktır. Bu sebeple bu düşüncede bu tarz yanlışlıklar var benim düşünceme göre. Maaşlar konusunda bakanlık tarafından veya oda ile bağlantılı olarak azami bir fiyat tarifesi bulunmalı ve denetlenmelidir. Aksi halde yine normal işçi ile farkımız kalmayacaktır.

@Gürkan Güslü

Arkadaşlar,

çevre ve isg danışmanlık firmaları yüzünden maaşlar bu duruma düşmedi mi? kolaycılık olmadı mı? Şuan bana gelen İSG danışmanı var (bende işgüvenliği uzmanıyım) boş gülüp geçiyorum.

benim önerim danışmanlık firmalarının kaldırılarak yerine bakanlık denetiminde hatta bu TUCEV olabilir, kuruluşların kurulması. Maaşların denetimi yıllara göre çalışma saatine göre tecrübe ve sektörün zorluğuna göre belirlenebilir.

ayrıca CMO ile sgk arasında asgari maaş protokolu var ama maliye ne zaman o şirkete gelecekte denetim yapacak. :)

Arkadaşlar maaştan ayrı nacizane bir tavsiyem olacak yeni mezun arkadaşlara
Görüşmeye geldiğinizde beklentiniz olan maaşın altında bir maaş teklif edildiğinde 'bem bir yerden daha haber bekliyorum, size haftaya haber versem...' gibi cümleleri sarfetmemeye özen gösterelim.
2000 istiyoruz ama teklif 1500 görüşmeye gelmeden önce ben hangi rakamlara kadar kabul edebilirimi bir tartışalım içimizde.
2 gün sonra zaten kaç aydır işşizim gideyim diye geri dönüş yaptığımızda kollarını açıp bizi bekleyenler olmuyor genelde.
Hatta sarf edilen o cümlelerden sonra cv lerimiz başvurular arasından çıkarılıyor.
Çevre mühendisi çalışma arkadaşı aradığımız bu dönemde birkaç defa yeni mezun arkadaşlarımdan şahit olduğum cümlelerdi.
Kararlı olun, tamam çalışmak istiyorum, hayır bu şartlar bana uygun degil.

@oozan

siz haklısınız izmirde de piyasa yüksek herhalde 1 yıllık hatta 6 aylık mühendis bişey bilmeyen diyorum. 1500 TL diyorsun çalışmam diyor.

Çok sıkıntılı bir durum yoksa ekonomik olarak, asgari ücret altına kesinlikle çalışmayın. Sektörü 2000 2500 civarına çekmeye çalışırken daha da aşağıya düşürmeyelim. İşverenlerin nasılsa bu paraya birini bulurum düşüncesini bitirmeliyiz. Aldığımız eğitime, çalışırken verdiğimiz emeğe yazık.

Garsonluk yapsak 2000 lira çıkartırız her ay bunlar dalga mı geçiyor bizimle.... 1500 lirayı az bulup girmeyenleri tebrik ediyorum ne kadarlık mezun olursa olsun.. sizinde beyninize işlemiş yeni mühendis 1500 altı çalışabilir diye.... ne olursa olsun bakanlığın belirlediği asgari mühendis ücreti var ilk giren onu almalı ki 3-5 yıllık mühendis 3000 lira alması bile az bu şartlar altında.... Çevre danışmanlık firmaları danışmanlık ücretini düşürmesin o zaman yeni mezuna da istediği maaşı verir.