• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre mühendisi - maaş

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Bu bölümün açılmasını istediğimden dolayı bir konum bulunsun istedim.
Arkadaşlar şüphesiz özellikle yeni mezun arkadaşlar "ne kadar maaşla başlayacaklarını, maaş beklentisinin ne derece önemli olduğunu, sorarlarsa ne isteyim" sorularını kafalarında barındırıyorlardır. Burada eminim bu konuda çok tecrübeli arkadaşlarımız da vardır, işini kurmuş ve maaşı veren konumunda olanlar da. Tabi ki aldığı maaşınız maaşı söylemek istemeyebilirsiniz ancak bu konuda ipucuna ihtiyacı olan arkadaşlar için meslekteki branş ve istenilmesi gereken maaşlar ile ilgili bir konu bulunmalı bence. Yararı olabileceğini düşündüğüm bir konu.

Yapılan yorumlar ve mesleğimizin gidişatı gerçekten beni üzüyor. Mesleğe ilk başladığımda aldığım maaş gerçekten oldukça gülünçtü fakat öğrenmeye odaklı olarak her şeye saldırdım. Kendimi bilmediğim konu ve programlarda zorladım. Şimdi bir şirkette proje yönetici olarak 3650 tl net ve 300 tl yemek parası alıyorum. Demem o ki ümidinizi kaybetmeyin elinizden geleni yapın. Eminim kıymet bilenler olacaktır.

Aslında odamız tabip odası gibi çalışsa asgari ücretin altında ücret verende alanda denetlenebilir diye düşünüyorum.

Tabipler odası hekime poliklinik hizmeti için her yıl yetki belgesi düzenliyor. Eğer bodroda asgari ücretin üzerinde gözükmüyorsa yetki vermiyor.

İşyeri hekimimiz söylemişti asgari ücret tarifesini hekimler uygulamıyor oda uygulatıyor. Yoksa ilaç yazamaya yetki vermiyolar demişti.

Çevre mühendisleri odasınında elinde böyle bir koz olsa her şey değişir.

çevre görevlisi hizmeti vermek için oda kaydı ve odanın vereceği yetki onayı vs gibi bir şeyler yönetmelikte yer alsa:( işte ozaman ücretler oda denetiminde olurdu.

Geçen sene odaya kayıt oldum. Bir sene aramadılar sormadılar sonra seçim zamanı aradılar yok pembe liste yok mor listeyi destekleyin vs diye. Derken yıl sonu bir adet ajanda gönderdiler ki yarısı reklam dolu. Sonra bir kez daha aradılar bu sefer aldığım maaşı sordular sonrasında odanın belirlediği fiyatı söylediler ve bunun altında çalışmamam gerektiğini bildirdiler. Ben de söyledikleri fiyattan bir iş buldukları taktirde hemen yanlarına gelerek işe başlayacağımı söyledim o günden sonra bir daha aramadılar. Kısaca diyeceğim odamızın daha doğrusu benim kayıtlı olduğum şubenin bana bir faydasını görmedim kaldı ki maaş konusunda bir faydasını görelim. Hepınıze sevgiler selamlar meslektaşlarım...

@ibrahim59
Aslında odamızın elinde bir koz var. En azından danışmanlık firmalarında çalışan arkadaşları kurtaracak bir koz ellerinde. Nedir bu koz diyecek olursanız : Büro Tescil Belgesi.
  • Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi Ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik Belgelerin vize edilmesi başlığı altında "Madde 15 (3) Çevre yönetim birimi ve çevre danışmanlık firmaları tarafından yapılacak vize başvurularında Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi ile güncel büro tescil belgesi sunulur." diyor.
Ben meslektaşlarımın arkasında duran bir oda olsam mevcut danışmanlık firmalarına bir yazı geçer ve bundan sonra çalışanlarının maaşını asgari ücret tarifesi altında yatıran işverenlerin büro tescil belgesini iptal edeceğimi ve iptal ettiğim büro tescil belgelerini bakanlığa bildireceğimi söylerim. Ben bakanlığa yazdım, bakanlık büro tescil belgesi bana vize zamanında lazım iptal ettiysen banane mi dedi, hiç önemli değil vize zamanı o firma tıpış tıpış benim ayağıma gelecek. İşte o zaman bende o firmayı afedersiniz ama kanırtırım. Bu zamana kadar ödemediği farkları ödemeden belgesini yenilemeyeceğimi bildiririm.
Yukarıda anlattıklarım hiç bir işe yaramasa bile en azından patronları rahatsız eder ve bu bile kardır. Adamlar bu haksızlığı bu adaletsizliği yaparken en azından önlerinde bir taş olur onu aşmak zorunda kalırlar, tedirgin olurlar. Hiç bir şey olmasa bile bunu gören ben derim ki ya benim odam birşey yapmaya çalışıyor ancak bakanlık, diğer mevzuatlar vs. buna engel oluyor derim. Aidatımı da o zaman gönül rahatlığı ile veririm hem de şimdiki kadar az değil çok daha ciddi rakamları seve seve veririm.
Bunu oda neden yapmıyor inanın anlamış değilim. Oda, yönetimindeki firma sahiplerini mi düşünüyor? yoksa buna hiç dikkat edemeyecek kadar bilgisizler veya dikkatsizler tarafından mı yönetiliyor? Ya da bu konuda yaptıklarım işe yaramaz diye kendini mi aciz görüyor? En azından patronların önüne bir taş koysam kardır diyebilecek mücadele ruhuna mı sahip değil?. Sorular... Sorular.. Sorular..

Arkadaşlar bu konuda eleştiri yapalım tamam fakat aynı zamanda herkesin bu konuda bir şeyler yapıp bu duruma el atabileceğimiz fikirler üretsek daha yararlı olacağını düşünüyorum. Burada bulunan herkes çevre mühendisi ve belkide herkes bu konuda mağdur. Eğer çoğumuz ortak hareket edebilirsek başarılı olabiliriz. ÇMO konusunda eleştiriler doğru olduğunu düşünüyorum fakat bu odayı bizlerden başka temsil edecekte yer yok maalesef.

şu anda işte yeni mezunların işe giriş maaşı istanbulda 1500 civarları. asgari ücret zaten 1300 diyorum sen beğenmezsen beğeneni buluruz tarzı bir cevap geliyor. piyasanın ihtiyacı 100 mühendisse sırf insanlar üniye girmiş olsun diye açılan kontenjanlarla üniye girip bitiren 500 mühendis. en başta sırf tecrübeye çalışıyorsun gibi bişey oluyor haliyle

değiştirelim hadi oda yönetimini desek yönetime talip olacak en fazla 2 grup çıkar oda bir tanesi vazgeçer yine yapamayacakların elinde kalır oda. bir süre sonra işi savsaklayıp kendi işine bakar. bir bakmışsın oda devletin tekerine nasıl çomak sokarım davasına döner. bırakın bunları artık hepimiz biliyoruz ki bu iş böyle düzelmez umut ediyoruz sadece. kaçımız istediğimiz maaşı alıyoruz ki, kaçımız şuan istifasını sunabilir, kaçımız greve gidebilir, kaçımız çalışmadan bir kaç ay yaşayabileceğini düşünebilir, 1 en fazla bilemedin onun samimi bir dostu vardı 2 olsun ne etkisi olur %0,00003 ne anlamı oldu bu işin, gelelim asgari ücret konusuna kaçımız çalıştığımız yeri SGK ya şikayet edebilir, hadi edin edin bakıyım nasıl kapı önündesiniz, suriyelilerin bile bizden daha değerli olduğu vatanımızda küçümsemek için söylemiyorum onlarda insan. fakat benim kardeşim üniversitesinde 400 lira burs alırken suriyeli 1500 tl alıyorsa, benim kardeşim sınava girip zorla bir bölüm kazanıyorsa, suriyeliler sınavsız giriyorsa, ülkeyi yönetenler herkesi suriyeliler ile tehdit edebilecek bir hale geliyorsa kimse kusura bakmasın patronlar haklı, hatta bize çok bile maaş veriyorlar 1500 tl başlangıç çok bile, komisyon 4000tl belirlemiş kimin şeyinde afedersiniz. kimse tınlamaz sorun bakıyım patronunuzun haberi bile var mı böyle birşeyden benim patronumun yok. Benimde sigortam asgariden yatıyor. bende aynı sorunları yaşıyorum şikayet de edemiyorum işi de bırakamıyorum hadi daha iyi bir iş bulun bana madem bırakayım. oda imiş asgari ücret imiş bıktım bu muhabbetlerden gerçekten insan artık ne yapsa yeridir diyip vaz geçecem. sonumuz antalya komün hayat gibi olacak herşeyi bırakıp dagda bağ evinde doğal hayat içinde yaşamak en güzeli.

@aldemir072 :harika::harika: eminim benim olduğu gibi bir çok arkadaşın düşüncelerine tercüman olmuşsunuzdur,hepimiz aynı sorunları yaşıyoruz ama çözüm noktasında tıkanıyoruz :kötü: bu şekil daha nereye kadar gidebiliriz bilmiyorum,tek temennimiz bu saçma sistemin düzelmesi artık,o da çok zor hatta imkansız görünüyor...

sistemin düzelmesini istiyorsak eğer. bütün çevre mühendisleri toplanıp birlik olmamız lazım oda koordinasyondan geçer. bu işi yapabilmek için bölgesel yada şehir olarak çevre mühendisleri toplanarak bu iş için neler yapılabilir toplantılar yapmak ortak bir görüş kararlaştırıp bunu herkese duyurmak başka çaresi yok. fakat bunu şuan yapsanız bile bir işe yarayacağını sanmıyorum çünkü hali hazırda devlet olarak sıkıntıdayız. bazı arkadaşlar odanın siyaset yaptığını söyleyerek kınamakta fakat herkes biliyor ki ülkemizde her şey siyasetle oluyor ne yzaık ki. toplumsal kuruluşların hiç bir değeri yok. ne yazık ki.

herkes haklı :) ama siyasete bulaşması çok çirkin.beni temsil eden bir grubun benim olmayan görüşün taraftarlarından taraf boy göstermesi sinirlerimi bozuyor.siyaset yapmayı da bilseler içim yanmaz.bu memlekette muhalefet hükümete karşı sağlıklı siyaset yürütemiyorken senin neyine arkadaşım siyaset.defolup gidiniz.kendinizi partizanı ilanı ettiğiniz partilere üye olarak siyaset yapınız.

Selamlar. 2 sorum olacak:
1. Sizce henüz 4 aylık tecrübeli, çevre görevlisi belgeli, upper intermediate ingilizceye sahip bir çevre mühendisi ortalama ne kadar maaşla işe başlar?
2. Diger koşullar aynı kalmak üzere bunlara ek olarak isg, tmgd sertifikaları, ISO egitimleri alsa ve iyi bir almancaya sahip olsa ortalama ne kadar maaşla işe başlar?

Benim şirkete gelsen ben aldıgın belgeler işime yaramaz bana parada kazandırmaz ,yeteneklerine bakarım ne kadar iş yaptıgına ne kadar iş bitirdiğine ,işimi ne ölçüde yaparsın ona bakarım.
İngilizcemi biliyorsun ne yapayım bildiğin için ekstra paramı vereyim,
isg belgenmi var ne yapayım bizim şirkette isg uzmanı olarak iş yok,
tmgm var ne yapayım bezim iş yeriden onu kullanan yok aldıysan kendin için aldın
ISO eğitimi var ne yapayım aldıysan kendine aldın ,almanca ne yapayım ne yapayım

demek istediğim neye sahip olursan ol alacagın para gireceğin iş yeri ve ücret skalası ile ilğilidir. hiç bir özelliği olmayan sadece diploması olupta 6 7 bin tl maaş alanlar olabildiği gibi sınırsız belge sertifika sahibi olupta 2000 tl civarında çalışan çok insan var.
Tecrüben varsa işi biliyorsan yabancı dilinde varsa( derece merece bilmem karısı insanla konusup anlaşıyormsun o önemli) bir gün muhakkak iyi bir iş bulursun. Bulamazsanda kader diyip geçiceksin