• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kütle-denge tablosu

Gülseren Boyacı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
...
Geçici faaliyet belgesi alan ,tehlikesiz ve tehlikeli atık geri dönüşümü yapan firmalar her ay kütle-denge tablosu yapmak zorundadır.Bu kapsamda tehlikeli atıklar için olan kütle-denge tablosunu bulabildim ancak tehlikesiz atıklar için ayrı bir tablo var mı? varsa nerden bulabilir e-izin sayfasında bulamadım.Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum:)

arkadaşlar kütle denge tablosunu açık olarak ifade edebilecek bir arkadaş varmı yani kütle denge tablosunu ne diye hazırlayacas biraz karmaşıktı anlayamadım detaylı olarak anlatacak arkadaş varmı şimdiden teşekkürler

yav yokmu şu kütle dengeyi açıklayacak biri illa sertmi konuşmak lazım kimse yazmıyor

@arnot54

Kütle denge tablosu; tesisinize giren malzeme miktarları, üretimde kullanılan malzeme miktarları, satış miktarları ve stok miktar tablosudur. Eğer işletme deneyiminiz var ise tesisinizin verim(% hurda-fire) tablosudur. Biz danışmanları ilgilendiren kısmı; tesisimize tanımlamış olduğumuz atık kodlarında malzemelerin girmesi ve bu firmalardan yapılan alımların faturalı olması, üretim firesi (işletme kayıtlarınızdan çıkartabilir veya üretim sorumlusundan talep edebilirsiniz), satışların lisanslı firmalara yapılması ve son olarak dönem sonu stok miktarı. Böylece tesisinizin üretim-fire tablosunu yönetmelikler çerçevesinde tanımlamış oluyorsunuz. Diğer önemli husus; belirlene fireye göre çıkan atığın tanımlanması ve ilgili bertaraf tesislerine gönderildiğinin beyan edilmesidir.
Umarım açıklamam yeterli olmuştur.

tşk ederim bu cmnette sadece siz yazdıgınız için peki toplam yıllık olarak mı yani belli bir tarih aralıgı şartı varmı

sisteme girilmesi için atıkların

Arkadaşlar, lisans almış olduğumuz tesis için artık kütle denge tablolarını girmemize gerek kalmıyor değil mi?

@Büşra Mülayim
senin tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi veya geri kazanım lisansı var ise çevre bilgi sisteminden aldığın malzemeleri ve sattığın malzeme ve ürünleri beyan yapmalısın. Kütle denge sistemi kapanmıştı ve motat açılmıştı ona yapacaksın.

Ben tehlikesiz atıkları bu excel tablosuna giriyorum. Ne olur ne olmaz. Tavsiyem siz de bu tabloyu kullanarak giriş çıkışlarınızı yapmanız. Sistem bu ne olacağı bilinmez.

Ekli dosyalar

• Tehlikesiz Atık Alışlar.xls
    27.5 KB · Görüntüleme: 117
  • Tehlikesiz Atık Satışlar.xls
    18.5 KB · Görüntüleme: 87
Danışmanlığını yaptığım tesisin GFB sini de tat lisasını da aldım ancak ÇBS de kütle-denge sistemi görünmüyor. Sadece atık beyanı ve atık gönderim işlemleri var

Ama tebliğde ve yukarıda da arkadaşların bahsettiği gibi kütle denge sistemine tabi olduğu yazıyor. Bunun kütle dengesini nasıl girecem

atık beyanı gireceeksin kütle dengede giren kısmı yoksa girilmeyecek senin tesisindeki işleyişe göre sistem sana ordan zaten yönlendiriyor

herkesin işleyiş tesisi farklı sonuçta geri dönüşüm geri kazanım tehlikesiz tık toplama ayırma bunların işleyiş ama cına göre faaliyetine göre sistemde ona göre oluyor

@irfan dallı
Kolay gelsin. ÇBS'de gelen tehlikesiz atık var eğer tehlikesiz atık alıyorsan oraya girerek beyan yapacaksın.