• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli atık beyanları

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Sistem Eylül ayında yeniden açılacak deniyordu ancak henüz bir haber yok. Bilgisi olan var mı ?

@Yasemin Aslantürk
Çevre Bilgi Sisteminde şifre silme işlemi asla yapılmaz ve yapılmamalıdır. Tüm beyanlarınız da gider aksi takdirde. Mevcut kullanıcı adı ve şifreleriniz durmaya devam edecektir. Ama siz bir tesisiniz bir bir kullanıcı adı ve şifre ile seveso olsun atık beyanı olsun kütle denge olsun vs vs tüm uygulamaları açtırıp kullanabilirsiniz.
Zaten il müdürlükleri olabildiğince yeni şifre vermemeye, eski kullanıcı adı ve şifreleri(yani tabs sistemi ile alınan kullanıc adları özellikle) aktif etmeye çalışmalıdır.

@Ekrem.
Çevre Bilgi Sisteminde şifre silme işlemi asla yapılmaz ve yapılmamalıdır.Yapılıyor ben yapıyorum bir sorunda olmadı, mesela bir tesis il müd.
3 tane şifre almış tehlikeli atık beyanı için ben 2 sini sildim birini kullanıyoruz şuan.
Tüm beyanlarınız da gider aksi takdirde. Tüm beyanlar giderse o kul. adı ve şifreleri kullanmaya devam etmeliyim.
Ama siz bir tesisiniz bir bir kullanıcı adı ve şifre ile seveso olsun atık beyanı olsun kütle denge olsun vs vs tüm uygulamaları açtırıp kullanabilirsiniz.bu uygulmalar için kull. adı ve şifresi mevcut ise böyle yapılsa il müd. aklı karışır kesin.

Tehlikeli atık beyan sistemine atık yağları stok olarak gireceğim ama kategorileri belli değil. Kategori olmadan beyan tamamlanmıyor. Ne yapmam gerekiyor.
Teşekkür ederim arkadaşlar.

Teşekkür ederim Yasemin Hanım. Atık yağları verirken yaptıracağımız analizde kategorinin farklı çıkması durumunda sıkıntı yaşarmıyız?
Çok soru sordum kusura bakmayın.

@Yasemin Aslantürk
Burda belli ki herşey iç içe girmiş. Şunu belirteyim ki il müdürlüğü sizin kullanmadığınız veya kullanmıyorum dediğiniz şifreyi silmemelidir. Bunu ancak firma kullanıcısı başvurusunda bulunup bu şifreyi alan firma yetkilileleri kendileri yapabilir.
Tekrar belirteyim, aslolan her tesisin sadece bir tane kullanıcı adı ve şifresine sahip olmasıdır. Bu kullanıc adı ve şifresi ile talep ettiği tüm uygulamaları "ek uygulama başvuru formu" ile il müdürlüklerine başvurup ekletebilirler.

@Ekrem.
Burada programda hata var bence. Vergi nosu ile bi şifre alınmadan kontrol edilebilir bir sistem getirilmelidir. Kullanıcı başvuru yaptığında mevcutta diğerlerinin olduğunu söylenebilir. Zannediyorum o kadar da zor değil.

@CMNet Okuru

Burda Ahmet'inden Mehmet'ine, il müdürlüğünden tesis yetkilisine, danışmanından sistem özelliğine kısaca A'dan Z'ye herkesin bir miktar hatası var.
Kısaca şu sorumluluklar olabildiğince yerine getiriirse hiç bir sıkıntı olmaz:
1-Danışmanlar/tesis yetkilileri/çevre sorumluları kendilerinden sonra yerine geçecek olan kişileri düşünerek kod-şifre vs gibi şeyleri mutlaka düzenli şekilde kayıtta tutmalı ve değişim zamanlarında kendilerinden sonra gelen kişiye bunlar teslim edilmeli. Bu çok önemli ki bunu olabildiğince uygulamaya çalışın
2-İl müdürlüklerinde çalışanlar, firmanın şifre talebine ilişkin başvuru formunu eline alır almaz onaylamamalı. Önce, sistemde firmayı gerek isim gerek vergi no vs vs gibi değerleri kullanarak sorgulamalı.(aşağı yukarı 4-5tane sorgulama yeri var.)
3-Bakanlık yetkilileri sistemi olabildiğince fonksiyonel hale getirmeli ki 2013 yılında bu konuda iyi bir sıçrama yaptığını söylemek ve kendilerine teşekkür etmek gerekir.

@Ekrem.
zaten il müdürlüğü silmedi ben sildim zaten amacımda "Tekrar belirteyim, aslolan her tesisin sadece bir tane kullanıcı adı ve şifresine sahip olmasıdır." yapmaktı yalnız bazılarını yapamadım çünkü önceki yıllardan beyanları var neyse kafaları karıştırmıyayım ben, sizinden pek bilginiz yok sanırım bu konuda saolun yinede. iyi çalışmalar

@Ekrem.
Yanlış anlaşılmasın sadece fikirdi. Elbette herkes takibi iyi yapmalı ve ben şimdiye kadar böyle bir sorun yaşamadım. Ama çok fazla sirkülasyon olan bir dönemde her an her şey değişiyorken bazı önlemler baştan alınabilirdi. Hatalar gözle görülen boyutta ama tutumlar da bu yüzden sert değil. Teşekkürler yorumlar için iyi çalışmalar.

@Yasemin Aslantürk

Bakın şunu belirteyim tekrar; aslolan bir tesisin bir şifresinin olması dedim ama bunu yanlış yorumlamamak gerekir. 10 tane şifresi de olabilir. Almıştır önceden bir şekilde ve buna yapacak bişey yok. Sonuçta hepsi ile işlem yapabilirsiniz. Benzetme yapmak gerekirse sizin 10 tane hattınız var, o 10 hatla da arama yapabilirsiniz sorun oluşturmaz çünkü hepsi size ait. Ama ne olur? Arkadaşlarınız hangi hatta durduğunuzu bilemez ve sürekli size ulaşmaya çalışır veya kapalı hatlarınızı arar, telefonu kapalı der vs vs. İşte bu yüzden en kullanılabilir kullanıcı adı ve şifrede devam etmek en sağlıklısıdır.

@Arzu Doğan
Beyanların için son günler yaklaşıyor, bu tarz durumlar olacaktır. Gün içinde denemeye devam edin. Misal sabah açılıyordu.