• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli atık beyanları

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Sistem Eylül ayında yeniden açılacak deniyordu ancak henüz bir haber yok. Bilgisi olan var mı ?

merak ettiğim bir şey var. gece yapacak olursam bildirimi, onayı da göndersem şirket yetkilisi mailine, o maildeki onay kodu geçerliliğini korur mu sonuna kadar yoksa belli bir süre için midir ?

Tesislerinden az miktarda tıbbi atık çıkan arkadaşlar, tıbbi atıklarınızı muhtemelen hastanelere veriyorsunuz. Buradan çıkan tıbbi atıklarla ilgili atık alındı makbuzu kesiliyor. Tıbbi atıkları beyan ediyor musunuz ? Sistemde hastaneler bildiğim kadarıyla beyan yapacak ancak hastane dışı işletmeler beyan yapacaksa hangi kod ile beyan edecek ? Atık alındı fişlerinde kod geçmiyor çünkü.

TABStan yapılacak beyanda tıbbi atıkları da gireceksiniz ancak eğer tıbbi atıklarınızı hastaneye veriyorsanız bu durumda atığı nereye gönderdiğinizi seçmede sıkıntı yaşayabilirsiniz, siz de Belediye seçeneğini işaretleyin diyeceğim (burda da alındı makbuzundaki imza kaşe durumu sıkıntı yaratır) ancak bu durumda da hastanenin sizden aldığı atıkları beyan etmemiş olması gerekiyor. Belediye ile görüşüp tıbbi atıklarınızı direkt Belediyenin toplama sistemine katmaya çalışmanız daha faydalı olur sanırım. Bu arada beyan yapacaksanız tıbbi atıklar için 18 01 03 kodunu kullanabilirsiniz.

tesisten çıkan tıbbi atıkları hastanelere verebileceğimiz nerede yazıyor ?
Belediyelerin tıbbi atık sözleşmesi yaptığı firmaya verme zorunluluğumuz yok muydu?

@Dilan Seycan
Hastanelere verilemiyor zaten, belediye ile sözleşme gerekliliği var ancak birçok yerde firmalar belediyeler ile anlaşmada çaresiz kaldığından çözüm yolu olarak bunu bulmuşlardır.

Arkadaşlar Beyan Sistemlerinde ki en anlamsız sorun ( nedenini bilmiyorum) şirketlere ait info@xxx , ahmet@xxx ,
gibi maillerde oluşmaktadır. Mümkünse kullanılan mail adresi olarak kişisel maillerin kullanılması daha yararlıdır.

Sistem çökmüş durumda, atık beyanı yapılamıyor. Bu süre içerisinde beyan yapılamaz ise sürenin uzaması gibi bir durum söz konusu mu? Yoksa Mart 31 de sistem otomatik kapanıyor mu? Atık beyanında NACE kodu çift ise fiili kapasite kısmında hangisine miktarları yazıyoruz? Misal : Hem geri dönüşüm yapıyor hem dış ticaret. İki side aynı ürünü içeriyor. Kapasite kısmını boş bırakamadığımız için nasıl bir yol izleyeceğiz çift NACE kodun da?

Arkadaşlar ben de beyan yapamıyorum.

Kullanıcı adı ve şifremi giriyorum firma adım karşıma çıkıyor firma adına tıkladığımda bir sayfa yüklenir gibi oluyor ama sonrasında hiç bir şeye tıklamamışım gibi bir hal alıyor. Benimle aynı sorunu yaşayan var mı?

Bir Arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla, Atık Beyan Sistemindeki Sorun nedeniyle Bakanlık tarafından İl Müdürlüklerine 'herhangi bir cezai işlem uygulanmaması' için yazı gönderileceği belirtilmiş. Sürenin uzamasıyla ilgili herhangi bir konu yok şimdilik.

@Rıfat Yıldırım

ATIK BEYAN FORMU uygulaması aşılmadığı için firmalar ufak da olsa bir önlem icabı "Sistem açılmadığı için beyanlarımızı gerçekleştiremiyoruz/gerçekleştiremedik." gibisinden bir dilekçe yazabilirler İl Müdürlüklerine.

@Fecriati

Atık beyan formu uygulaması görünmüyor mu?(gerçi görünse de açılmıyor o ayrı:) )

@Yasemin Aslantürk
Firmalara farklı saatlerde deneyin dememize rağmen sistem 5te kapanıyormuş gibi bir algı var sanırım. Sonuçta bu beyanları yapmakla yükümlüler. Ben bile gece 12de hatalı beyanların onay kaldırma işlemini yapıyorum misal. Napayım sistem açılmıyor, ee imkan dahilinde kimse de mağdur olmasın istiyorum:)