• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli atık beyanları

E. Cihan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
N/A Environment
Sistem Eylül ayında yeniden açılacak deniyordu ancak henüz bir haber yok. Bilgisi olan var mı ?

@Yasemin Aslantürk

Anladığım kadarıyla; 2013 yılı şubat ayında atık verdiğimde bunu 2013 yılı mart ayında yaptığım 2012 yılı beyanında göstermem gerekiyor. Bundan emin misiniz?

01.01.2013 ile 31.03.2013 tarihleri arasında 2012 yılına ait atık beyanlarının girişi yapılıyor. Yani bir önceki seneye ait atık miktarlarının beyanı. benim buradan anladığım şudur: 01.01.2012 ile 31.12.2012 tarihleri arasında ne verilmişse ve 31.12.2012 tarihinde stokta ne varsa o yazılabilir. 2013 yılında oluşan atık 2013 yılına aittir ve 2014 bildirimlerinde girişi yapılır.
Farklı uygulamalar var. Ancak burada amaç atıkları bildirmekse yanlış girilmişse bile İl Müdürlükleri yanlışlığı düzeltmek için isteğe bağlı olarak ek süre verebiliyor. Sanıyorum biraz iyi niyet önemli burada.

@ECK
Sistem dediğiniz gibi işlemektedir.
2012 Tehlikeli Atık Beyanı=01/01/2012-31/12.2012 tarihleri içinde tesisten çıkan tehlikeli atıkların beyanıdır. 01/01/2013-31/03/2013 tarihleri ise bu 2012 yılında çıkan atıkların beyanı için sistemden girişe izin verilen tarih aralığıdır. Bir de şu var; atığınızın oluşum yani çıkış tarihi 2012 gönderilme tarihi 2013 ise siz yukarıda altı çizili şekilde belirttiğim gibi çıktığı tarihi baz alarak beyanı yapacaksınız.

GENEL BİLGİLENDİRME;
Bildiğiniz üzere Çevre Bilgi Sistemindeki yoğunluk vs. sebepleriyle birlikte sistem aksaklığı ve kullanıcı hataları gibi nedenlerin de katılımıyla bir çok firma TEHLİKELİ ATIK BEYANLARInı yapamadı. Beklediğimiz gibi Bakanlığımız bunla ilgili bir yazı yazdı:
Özet geçiyorum;
-Tehlikeli atık beyanlarını yapamayanlara ceza kesilmeyecek
-Sistem onarım-bakım çalışmaları devam edecek
-Sistem bu yıl içersinde daha sonra belirtilecek bir tarihte yeniden açılacak.
Not: Bilgi teyitlemesini il müdürlüklerinizden yapın. Açıklamam bağlayıcı değildir.

Arkadaşlar Merhaba, tehlikeli atık beyanı ile ilgili bir sorum olacak..Bu bildirimler de; tesiste çıkan tüm tehlikeli atıkların bildirimini yapmamız gerekiyor mu? Sadece çevre izni kapsamında ki atıklarımızın bildiriminin yapılması yeterli midir ?

bir önceki yıl gönderdiğiniz tüm tehlikeli atıkları gireceksiniz çevre izniyle bir ilgisi yok, tehlikeli atık yönetim planı ile ilgisi var yani plan güncel olmalı

Kasım 2013, hala atık beyanı giremiyorum"sistem hazırlık aşamasındadır" diyor. Muğla il müdürlüğü "bekleyin açılacak" diyor. Hiçbir girişimde bulunmadan beklemek sonradan sorun yaratmaz mı?

muğla il müdürlüğüyle ben de görüşüyorum açılacağına dair bana birşey demediler. muğlada mı çalışıyor sunuz.

Atık Beyanları zaten Ocak ve Mart ayları arasında bir önceki sene için yapılıyor. Bunun dışında özel olarak bir işletme için açılmasını talep ettiyseniz bilmiyorum.

arkadaşlar şöyle bir durum var,
şirkette yemekleri dış hizmet olarak almaktayız, ama yemekler bizim firmada yapılmakta,
aldığımız firmanın bitkisel atık yağ sözleşmesi var,
bu durumda bizde UATF doldurmak zorundamıyız?
uygulama nedir? nasıl olmalıdır?

Bitkisel atık yağ çıkışınız var ise yani bitkisel atık yağ üreticisi iseniz UATF doldurarak lisanslı tesise gönderme yükümlülüğü vardır.

Yemeğinizi fabrikanızda yapan firma asıl yükümlülük sahibidir, bu nedenle UATF'leri onların doldurması gerekmektedir. Siz de işveren pozisyonunda olduğunuz için onu denetleme yetkisine sahipsiniz ve UATF fotokopilerinden bir nüsha alarak denetimler için saklamalısınız.

@Şenay Kırhan Sesler

Şenay hanım,
bu konu ile ilgili yönetmelik maddesi nedir?
yani hangi maddeye istinaden istemem gerekli?
madde 10 da göremedim ben, ama başka kısımlarda varmıdır?
yoksa genel yorum bu yöndemidir???