• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

13 02 08* ve pet der?

yusufok

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Güral
Arkadaşlar merhaba.
13 02 08* Diğer motor, şanzıman ve yağlama yağları, gönderimi yapmak istiyorum artık bu atık yalnızca PETDER tarafından alınıyor diye biliyorum.. ancak telefonla arandığında mail attıysanız biz döneriz diyip kestirip attılar.. Mail'e de 1 haftadır dönmediler..

Başka bir kuruma veremiyoruz PETDER de dönmüyor.. Yardımı dokunabilecek bir önerisi olan var mıdır ?

Bizde 10 küsür tesis hepsinde de jeneratör desteklemesi var, atık yağ birim fiyatı (kg/TL) ne kadar? Uğraşmama analize falan gerek var mı şimdi geri dönüşümcülere verip geçiyorum onlar da bana 1 inci kategori analiz raporu tanzim ediyorlar. Kafam rahat lakin vicdanım değil, yoksa 2 küsür bin TL laboratuvarcılara bayılmak pek te akıllıca değil.

Resmi Gazete Tarihi: 30.07.2008 Resmi Gazete Sayısı: 26952

ATIK YAĞLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ

Atık yağ analizi
MADDE 15 – (1) Kullanılan yağ türünde değişiklik yapılmaması durumunda atık yağ kategori analizleri atık üreticisi tarafından bir kez yaptırılarak EK-2’de yer alan Atık Yağ Beyan Formuyla Bakanlığa beyanda bulunulur.

gizem sunar hanım atık yağ tehlikeli atık bedeli kg fiyatı 5-6 tl ne yaptınız siz?Böyle birşey olmaz.Bilgi kirliliği ; işin içerisindeyim ben.

Firma Böyle bir fiyat verimişse size , hepimiz işlerimizi bırakalım bu işi yapalım.Geri kazandıktan sonraki fiyatı bile ötv + kdv dahil 5 tl değil.

önceki yazımda da belirttiğim gibi atık yağlarınızı atık yağ geri kazanımı yapan lisanslı firmalara verme durumunuz söz konusu.Bazıları nakliye ücreti alıyor (atık yağ miktarı düşük olduğu için) Bazıları bedelsiz alıyor (su oranı ,verimlilik,tortu vb.) , bazıları da üzerine para verip alıyor.

Böyle durumlarda size en yakın olan atık yağ geri kazanım yapan firmalar ile çalışmanız en doğrusu diye düşünüyorum.

Hürricane bey sakın öyle bir şey yapmayın lütfen sonuçta çevre kirliliği ve insan sağlığı üzerinde duruyoruz hepimiz.

Çünkü atık yağ içerisinde ağır metaller , PCB , Toplam halojenler,toplam klor gibi parametreler var insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen spekler.Bu değerler sınır değerin üzerine çıktığında problem lütfen yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlar tarafından analiz yaptırırsanız daha iyi olur. 2000 tl 'nin insan sağlığı açısından hiçbir değeri yok.Lütfen bu çok önemli bir detay .

@Hüseyin Deniz Akıncı bilgi kirliliği demeseydiniz iyiydi. Tehlikeli atık firmalarının kg başı ücretleri genelde bu civarda ve atık yağ için de alırsak aynı birim fiyat geçerli deniyor. Yalan mı söyleyeceğim, olanı söylüyorum.

Arkadaşlar Petder Omsan'a devretti ve şuan da Omsan'da lisanslı araç yok. İsterseniz bizim aracımızda 130208 atık kodu taşıma lisansı bulunmaktadır. Yardımcı olabilirim.

Şimdi taşımaya yetkili diğer firmalar nakliye ücreti alacak mı peki? PETDER hem ücretsiz alıyor hem de kategori analizi istemiyordu.

@Hurricane

Merhaba Jenerator desteklemesinden cikan Atik yaglari hangi kodla veriyorsunuz. Jeneratorden cikan yaglar Motor.sanzuman....vs yani 13.02.....degil mi? Mesela analizi yaptirdiniz 1.kategori cikti. Atik kodunu kategoriye gore mi belirlediniz?

@Hurricane

-Uğraşmama gerek varmı derken ? Bu sizin işiniz...
-Geri dönüşümcülere verip geçiyorum !!! mühendis olduğunuza emin misiniz çünkü sorgulama yetiniz gitmiş...
-1. Katagori analiz raporu tanzim etmeye yetkisi yok ki sizin adınıza sahte bir analiz koyuyor ki bu suç sizde suça ortak oluyorsunuz.
-2. bin küsür bayılmak tabiri nasıl bir tabir inanın mühendisliğimden yaptığım meslekten okurken soğudum. Akıllıca olup olmadığı yönetmelikler de çok açık net.

En azından vicdanınız rahat değilmiş. O da rahat olsa inanın tıbbi vakasınız kusura bakmayın belki eleştiriler ağır oldu.... Bakarsanız da bakın canım bunca yanlışınız varken :)

@surmene1967

Arkadaşim Öncelikle Tüm Türkiye'nin 13 02 08'ini tek bir firmaya verip sonra o firmaya bizleri mahkum edip planlama yapamiyorlar.
Sıkıntıyı biz çekiyoruz. Bildiğim kadarıyla daha önce 13 02 ... kodundaki atık yağları almaya yetkili birçok geri dönüşüm tesisi vardı.
PETDER bizden ücretsiz aldığı atık yağları geri kazanım firmalarına satıyor.Ayrıca tek yetkili firma olduğu için yağları toplarken kendilerine göre proğram yapıyorlar.
Neden tek bir kuruluşa böyle bi yetki verdiler anlamış değilim.

@B.Arkuz Danışmanlığını yaptığımız tesislerimizde (Ç.kale) yaklaşık 5 ton atık motor yağı bulunmakta. Bu konuda taşıma ve bertaraf konusunda yardımcı olabilir misiniz?

@Aydın Demirel
düzeltme yapmak isterim;
1. kategori : geri dönüşüm
2. kategori : geri dönüşüm / bertaraf
3. kategori : bertaraf

saygılarımla :)

@Celal Mahmut Kurt

Evet bu konuda haklı olmak ayrı benim eleştirdiğim noktalar ayrı. Mühendis hurdacı zihniyetinde olmaz, olamaz. İnş. yönetmelik bir an evvel bu noktada değişir mesela petdere mail atarsın bir süre koyarsın gelmediği zaman başka bir lisanslı firmaya verebilirsin gibi. Ama analiz vs. bunlar ne gerekli ise yapılmalı...

@seçil erdem secil hanım her tesiste mı 5 ton yoksa toplamda 5 ton mu özelden numaranızı yazarmisiniz veya mail adresinizi?

@Celal Mahmut Kurt Celal bey şuanda Petder devretme aşamasında ve atık alımına gitmiyorlar şuanda Petder aranıyor aradan 2-3 hafta geçiyor ve atık alımına yapılmıyor.

@seçil erdem Merhaba,
PETDER 'in il/bölge bazında anlaşma yaptığı firmalara var. Mesela Tekirdağ için 2017 itibariyle 5 yıl süreyle TAYSPED Lojistik ile anlaştılar. Çevre ve Şehircilik İl Md. veya PETDER ile görüşerek sizin bölgenizdeki yetkili firmayı öğrenebilirsiniz. Direkt PETDER kendisi gelmiyor, anlaşmalı olduğu firma geliyor. Geçtiğimiz yıl Tekirdağ'da da sıkıntılar yaşanmıştı bu konuda.