• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

13 02 08* ve pet der?

yusufok

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Güral
Arkadaşlar merhaba.
13 02 08* Diğer motor, şanzıman ve yağlama yağları, gönderimi yapmak istiyorum artık bu atık yalnızca PETDER tarafından alınıyor diye biliyorum.. ancak telefonla arandığında mail attıysanız biz döneriz diyip kestirip attılar.. Mail'e de 1 haftadır dönmediler..

Başka bir kuruma veremiyoruz PETDER de dönmüyor.. Yardımı dokunabilecek bir önerisi olan var mıdır ?

Merhaba Değerli Meslektaşlarım;

Atık yağları sadece Pet-Der' mi verebiliyorum ? Yada Pet-Der üyesi kuruluşlarada verebilir miyim ? Ayrıca Pet-Der atık yağ analizi istemiyor diye biliyordum ? Kafamdaki soru işaretleri ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

İyi Günler Dilerim

Merhaba;
Atık madeni yağınızın türü MOTOR yağı ise PETDER ile görüşmeniz gerekiyor. Diğer farklı atık madeni yağlardan oluşuyor ise (hidrolik, kompresör vs) bölgendeki atık madeni yağ alıcılarına verebilirsin. PETDER analiz istemiyor, anlaşmalı olduğu taşıyıcı bölgeye gelince alıyor. ücret vs ödenmiyor. Diğer türlü , bölgedeki alıcınız ile çalışırsanız yağın içindeki su katkı vs oranına göre bedel isteyebilir yada sana ödeme yapabilir. Onlar analiz raporu istiyor (mevzuat gereği istemesi şart ama bazen işine geldiği için analizsiz alabilir de :) )

Teşekkür ederim demet hanım;

Atık kodum
13 02 05*Mineral esaslı klor içermeyen motor, şanzıman ve yağlama yağları

önce eçbs üzerinden istek yapıp sonra pet-der ile iletişime geçmeyi düşünüyorum herhangi bir sorun olmaz sanırım pet-der ile bazı sıkıntılar olduğu aşikar gibi duruyor yorumlara bakılırsa :)

@Gülay arayınca firma adınıza göre tesisi söylüyorlar. bu zamana kadar farketmemişlerse birşey olmaz :) ben de bir defa öyle beyan etmiştim :)

@deryanil hiç bir zaman tam bilememek herşeyi, sürekli yeni birşey öğrenmek, hata yapmak güzel. Heyecanı kalmazdı bu işin :)

Son düzenleme:
Merhaba Arkadaşlar,
13 02 08 atık koduna sahip atık yağların sadece PETDER 'e verileceğine dair resmi bir belge var mıdır?

Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği'nde aşağıdaki madde yer almaktadır:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
Dolayısı ile tüzel ya da gerçek kişiler firma açıp bu atığı alamıyorlar. Devlet tarafından yetkilendirilmiş olması gerekiyor. Geçtiğimiz sene aşağıdaki yazı ile katılımcı firmaları paylaşmışlardı, bu sene güncel hâlini PETDER'den talep edebilirsiniz. Ya da en olmadı, Bakanlık tarafından verilen 2008 tarihli yazıyı da isteyebilirsiniz. Web sitelerinde de ilgili yazı yer almaktadır.

Link:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Ekli dosyalar

• petder-lisansli-nakliyeciler-araclar-ve-katilimci-firmalar.pdf
    645.2 KB · Görüntüleme: 34
Arkdaşlar merhaba,
Atık yağ beyanında yanlışlıkla 2019 da gönderdiğimiz atık yağ miktarını da yazmışız. her hangi bir sorun ile karşılaşır mıyız?

sorun olur mu bilmem ama ben olsam sehven hata yapılmıştır, bu beyanın dikkate alınmasını talep ediyorum şeklinde bir dilekçeyle beyanın doğru şekliyle tekrar verilmesinden yanayım.

Il müdürlüğü ile görüşün ve eğer atık yağ beyan formlarını bakanlığa göndermediler ise tekrardan dilekçe yazın

@Boranss sorununuz çözüldü mü bilmiyorum ama il müdürlüğünüzde atıklarla ilgilenen personel ile görüşün, sistem üzerinden 2018 beyanınızı iade ederek yanlışlığı düzeltmeniz sağlanabilir. EÇBS ile bir değişiklik gelmedi ise

Merhaba,
Petder'e 13 02 08 kodlu atık yağımızı teslim edeceğiz ama tankerleri sadece varilden alabiliyormuş. (hortumla çekiyorlar sanırım) Bu atığı teslim eden herkesin varili var mı?
(yönetmelikte kırmızı varil diyor)
Yakın zamanda Petder'e atık yağ teslim eden varsa tecrübesine ihtiyacım var.. :rolleyes:

Sizin atıklarınız ufak bidonlarda mı? Petder için olmasa da, başka bir firmaya atık yağ verirken benzer sorun yaşadım. Ama hak verdim kendilerine. 30'luk, 60'lık bidonlarda biriktirilenleri çalışanın manuel olarak dökmesi gerekiyor. Etrafa sıçrayınca da hem İSG açısından kaza riski artıyor, hem de yangın riski oluşuyor. Özellikle 180'lik SAC varil istemişlerdi. Araçlarında bulunan sistem sayesinde, oradan çekim yapabiliyorlarmış.

Gizem Hanım Merhaba,

Ben 2 hafta önce atık motor yağı vermiştim. Dediğiniz gibi kırmızı sac varillerde biriktiriyorum ve PETDER'in aracı tanker şeklinde gelerek hortum yardımıyla çekiyorlar. Varillerle birlikte maalesef almıyorlar.

Kırmızı varilimiz bizde kalıyor o halde : ) içinden sadece hortumla çekip gidiyorlar diye anlıyorum. İki yıl önce hastanemize gelemedikleri için biz bir noktaya götürmüştük varile boşaltıp ordan almışlardı. Epey güvenliksiz ve kirli ortam kabul ediyorum. Şöyle ki; hastanemiz Anıtkabir'in karşısında olduğu için tanker giriş yasağı var, biz de bu şekilde mecbur çözüm üretiyorduk ama artık MOTAT var ve konum girişi gerekiyor malum.
Öncesinde tenekelerde biriktiriyordum taşıması kolay olsun zaten bize taşıtıyorlar diye, şimdi 60 lt'lik bidon teklif ettim olmaz dediler. Hastanenin neresine koyayım kırmızı varili diye düşünüyorum şu an :utan:

Sorunumu çözdüm gibi, Anıtkabir çevresi ve şehiriçi hastane olduğumuz için daha küçük bir tanker geliyor. Hastanelerde bu jeneratör yağı miktarı nispeten az olduğu için mavi bidonlardan çekmeyi kabul ettiler. (hortumlarının ucunda pompa varmış haliyle geniş ağızlı şeyler işlerini görüyormuş aslında) Hastanenin bahçesi, çevresine yönetmelikte geçen kırmızı büyük sabit varili koymaktansa bu durum daha çok uygulanabilir oldu bizim için. Tehlikeli atık firmasına da bu yağ bulaşmış bidonlarımı geri vereceğim. :rolleyes: Çok da absürd bir durum olmayacak formaldehit koyabiliyorsam bu bidonlara atık yağ da koyabilirim diye düşünüyorum. : )

@Gizem Sunar Dikkat edin hastaneden çıkan atığa dair ne varsa atık geçici depolama alanında muhafaza etmeye çalışın, yağı geçirimsiz bidonda veya varilde biriktirmeniz güzel ama gelişi güzel bu varilleri veya bidonları bahçeye(özellikle toprak zemine) veya çevreye koymamaya çalışın mazallah bundan dolayı sıkıntı çekebilirsiniz.