• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

13 02 08* ve pet der?

yusufok

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Güral
Arkadaşlar merhaba.
13 02 08* Diğer motor, şanzıman ve yağlama yağları, gönderimi yapmak istiyorum artık bu atık yalnızca PETDER tarafından alınıyor diye biliyorum.. ancak telefonla arandığında mail attıysanız biz döneriz diyip kestirip attılar.. Mail'e de 1 haftadır dönmediler..

Başka bir kuruma veremiyoruz PETDER de dönmüyor.. Yardımı dokunabilecek bir önerisi olan var mıdır ?

ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Atık Listesi, Atığın Listede Tanımlanması ve Geçici Depolama
Atık listesi ve atığın listede tanımlanması
MADDE 11

(6) Atıkların tehlikelilik özelliklerinin belirlenmesi için yapılan analiz çalışmalarının sonuçları üretim prosesi, hammadde veya katkı maddelerinde bir değişiklik olmaması halinde 5 yıl süre ile geçerlidir. Ancak, Bakanlığın gerekli gördüğü hallerde analiz çalışması yenilenir. Üretim prosesi, hammadde veya katkı maddelerinde bir değişiklik olması halinde analiz, değişiklikten itibaren 3 ay içerisinde yenilenir.

@Hüseyin Deniz Akıncı Hüseyin Bey Merhaba, bu bir atığın tehlikeli olup olmadığına dair yapılan analizler için geçerlidir. Atık yağlar için yapılan analizlerde eğer alınan yağ cinsinde değişme olmazsa Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliğine göre belirli bir süre bulunmamaktadır. Ancak bazı İl Çevre Müdürlükleri atık yağ analiz raporlarının 5 sene sonunda yenilenmesini istiyor.

sizin firma?
bu kodu sadece petderin araçları topluyor bizim araçlar da da nu kod vardı fakat bakanlık hepsini iptal etti sadece petder toplamaya yetkili kuruluştur düşüncesi ile maalesef bu motor yağ kodlarını 130206 - 130208 kodlarını petder taşıyabiliyor.
yanlışım var ise lütfen doğrusunu yazınız.

hocam tek yetkili değil normalde fakat bakanlık öyle birşey yaptı ki diğer atık yağ geri kazanım yapan firmaların araçlarını ve diğer taşıma yapan araçların lisans kodlarında ki 130206-130208 kodlarını iptal etti onun için sadece petderin araçların da bu kodlar mevcut buna göre motor yağlarını sadece ve sadece petder taşımaya yetkili kuruluş fakat bu motor yağlarını almaya yetkili olanlarda atık geri kazanım çevre lisansı olan bütün geri dönüşümcüler alabilir.işleyebilir.(garip bir durum :)

@Demet Akman Merhabalar;
Tesisimde üretim makinelerinden çıkan yağlar mevcuttur. Hidrolik yağ, gres yağı ve kompresör yağı kullanmaktayız. Bunları hangi atık kodu ile göndermeliyim ?

@kubraeren Üstadım, 19 08'in başlığı "başka bir şekilde tanımlanmamış atıksu arıtma tesisleri atıkları" şeklinde geçiyor. Bu kodla vermek uygun olmayabilir ama ben yine de bir araştırma yapacağım. Yanlışımız varsa düzeltiriz :)

@Olgaç Sürmelihindi Şöyle firmamda gres yağı çıktığı için atıkları alan yetkili firmaya sorduğumda gres yağını o koddan alıyoruz dedi (ben bana söyleneni söyledim :koptum: )
[automerge]1578902484[/automerge]
Eğer atığımız 13 02 08 ise Pet-Der dışında birine vermek yasak değil mi?