• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

13 02 08* ve pet der?

yusufok

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Güral
Arkadaşlar merhaba.
13 02 08* Diğer motor, şanzıman ve yağlama yağları, gönderimi yapmak istiyorum artık bu atık yalnızca PETDER tarafından alınıyor diye biliyorum.. ancak telefonla arandığında mail attıysanız biz döneriz diyip kestirip attılar.. Mail'e de 1 haftadır dönmediler..

Başka bir kuruma veremiyoruz PETDER de dönmüyor.. Yardımı dokunabilecek bir önerisi olan var mıdır ?

Aynı sıkıntıyı yaşadım bende. 4 firma yazdım 3 üne gidildi diğeri hakkında da niye gelmediler bilgim yok. İletişim kurulamıyor. İl müdürlüğüne sorunu ilettiğimde de yazı yazın yazdığınız yazıyı da Bakanlığa gönderin dediler. Bende onu yapıyorum şimdi.

Bildiğim kadarıyla 13 02 08 kodundaki atık yağlar analiz raporunda 1.kategoriyse geri dönüşüm firmalarına verilebiliyor,2.kategori sınıfında ise PETDER e veriliyor sadece diye biliyorum...Atık yağ geri dönüşüm firmalarına bir sorun derim kendi atık kodlarında varsa sıkıntı olmaz sanırım. ;) @yusufok

ben 13 02 kodlu atığın sadece pet der aldığına dair bir şeye denk gelemedim.Geri dönüşüm firmalarına da verebiliyorsun ayrıca 2. kategori atık yağ PETDER alıyor. PETDER TEK YETKİLİ DEĞİLDİR.Ben yanlış biliyorsam düzeltsin birileri beni @Yasemin Kocabey

3.Kategori: lisanslı yakma tesisleri.

@burak çifçi Ben de ilk öyle sanıyordum zaten firmaları ararsanız bazıları yetkileri olduğunu söylüyor belgeleri o şekilde düzenlenmiş ama sadece petder alabiliyor. Bazı firmalar da beni bu konuda uyarmıştı 1 , 1 buçuk sene önce değişmiş sanırım çünkü öncesinde bende herhangi bir atık yağ geri kazanım firmasına gönderim yapmıştım. İl müdürlüğü de aynı şekilde belirtti ama resmi yazı vs. birşey isterseniz bende yok bu şekilde uyguluyorum sadece.

200 kg atık olmasına rağmen gelmediler.. il çevre sözleşme istiyordu.. Eayp dr bir cümleyle durumu anlatın kabul ederiz dediler ( istanbul )

130208 ve 130206 kodlarını bizim gibi madeni atık yağ geri kazanımı yapan firmalar alıyor.(Çevre ve şehircilik bakanlığının belirlemiş olduğu tesise kabul edilecek atıklar ve kodları eki var oradan inceleyebilirsiniz) Fakat atık yağ üreticisi olan firma kategori analizi yaptırmak zorundadır.Bu kategori analizi geçen yıl KDV dahil 2000 tl gibi idi. Bu yıl bakanlığın belirlemiş olduğu fiyatı bilmiyorum.

Bu kodda olan yada diğer kodlarda (20 kod) olan atık yağlarınızı geri dönüşüm yapan lisanslı firmalara verebilirsiniz.Örneğin siz atık yağlarınızı petdere verdiğinizde petder bizim gibi geri dönüşüm yapan firmalara satıyor.Tabi sizin de tesiste çıkarmış olduğunuz atık yağ miktarı çok önemli (atık yağımı ben satarım derseniz)

Yani özetlemek gerekirse 50,100,200 yada 2000 kg a kadar olan atık yağlarınız da özel olarak özel bir tarihte araç gelmez sadece ne zaman gelir biliyormusunuz

Atık yağ alan lisanslı firma aranır ( A firması) 100 kg atık yağ olduğu söylenir firmadaki arkadaşta sizi programa dahil eder .

Örneğin atık yağları aldığımız zaman dilimi en geç aldığımız 2 hafta oluyor .Tabi firmayı bilgilendiriyoruz en geç 2 hafta diye.

Bu konuda detaylı bilgi isteseniz her zaman yardımcı olurum.

Dip Not : Mesela 1 haftaya kadar aracım istanbul anadolu yakasında olacak araçta 4 tonluk yerim boş . (Çekme alacak yani vidanjör tipinde bir araç gelecek)

PETDER 13 02 08 kodlu motor yağını analiz olmadan direkt 2. kategori olarak alıyor. Diğer firmalar hangi kod olursa olsun analiz istiyor. Bu kategori analizleriyle ilgili değişiklik olacaktı. Ne oldu son durum ne bilmiyorum.

Merhaba arkadaşlar, Petder yağ alımları konusunda 2017 yılında raç lisanslarıyla ilgili problemler yaşadı ve için OMSAN ile anlaşmış diye biliyorum. PETDER cevap vermiyorsa OMSAN ile iletişime geçip daha net bilgi ve yardım talep edebilirsiniz.

Geçen yıl güç bela petder'e atık yağlarımı vermeyi başarmıştım. 1. kategori yağlarımız ve analiz raporumuzu istemişlerdi. Bu sene hiç bi şekilde iletişim kuramadık kendileriyle bir türlü araç işini organize edemediler ve ben de tehlikeli atıklarımı verdiğim firmaya vermek zorunda kaldım. Yine onlar da kategori analizi raporumu istediler. Tek sıkıntı petder sizden ücretsiz alıyor ancak firmalar tehlikeli atık ücretlendirmesiyle alıyorlar.

@Gizem Sunar
Tonaj yüksekse; örneğin 1 tondan fazlaysa atık yağ geri kazanım firmaları firmaya ödeme yapabiliyor. Genelde atık yağ geri kazanım firmaları nakliye ücreti istiyor. Siz başka firmaları araştırın bence. 1. kategori atık yağ için bertaraf ücreti ödemeyin.

Arkadaşlar Şuanda PETDER sorumluları ile Antalya Rixosdaki Atık Günlerinde yüz yüze konuştum.. Araçları ile ilgili problemler yaşıyorlar dediler.. Bir çok atık yağ firması da vardı onlar da biz alamıyoruz dediler.. İl çevre de aynı şekilde yalnızca 13 02 08'in PETDER tarafından alınacağını söylediler.. Mail atın diyor petder ama geri dönmüyorlar çünkü araçları için yeterlilik bekliyorlar.. Anlayacağınız Türkiyedeki kısır döngülerden biri.. Tüm Türkiye'nin 13 02 08'ini tek bir firmaya verip sonra o firmaya bizleri mahkum edip planlama yapamiyorlar.. Planlama müdürü ile görüştüm bilhassa ve hiç bir çözüm üretmedi malesef..

@oknt

300-400 kg çıkıyor ona da kimse ücret ödemiyor malesef.

@yusufok

Şehir içinden örneğin hastanelerden 400 kg atık yağ almak için dev tankerleriyle gelemiyorlar haliyle. Yasal olmamasına rağmen sizden daha uygun bir yere taşımanızı oradan alacaklarını söylüyorlar. Keşke şehir içi için daha dinamik araçlar edinseler. Görüş bildirebileceğimiz bir yer var mıdır ki?

@Gizem Sunar bertaraf bedeli çok ödüyor musunuz peki atık yağlar için?
@Gizem Sunar

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Atık yağ üreticisinin yükümlülükleri
MADDE 9 – (1) Atık yağ üreticileri,
f) (Değişik:RG-5/11/2013-28812) Atık yağların taşınmasında üretici ile işleme veya bertaraf tesisi işletmecisi arasında uyuşmazlık çıkması halinde, bu uyuşmazlık giderilemezse on beş gün içinde uyuşmazlığı çevre ve şehircilik il müdürlüğüne bildirmekle, bu süre içinde uyuşmazlığa konu olan atık yağları kendi depolarında muhafaza altına almakla,
yükümlüdür.

@oknt normalde tehlikeli atık bedeli üzerinden alıyorlar yani kg'ı 5-6 TL civarında oluyor genelde. Ben rica minnet tek seferlik bedelsiz aldırmıştım. Petder nedeniyle mağdur olduğumu söyleyip, bundan sonra bedelli alacaklarını söylediler.

Yetkilendirilmiş kuruluş olunca açıkçası şikayet etmek pek aklıma gelmedi, nasıl olsa onlar haklı olur diye. Bundan sonrası için bu maddeyi dikkate alacağım. Teşekkürler.