Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

7 saniyede işi nasıl kaparsınız?

Konu, 'ARŞİV' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Eki Görüntüle 11647

  7 saniye içinde işi kapabilir misiniz? Eğer iyi bir etki bırakırsanız daha da çabuk yapabilirsiniz. İlk izlenim 7 saniye içinde gerçekleşir. İlk izleniminiz iyi değilse, ikinci bir şansınızın olması çok zor. Ancak iyi bir izlenim bıraktıysanız, karşınızdaki sizi ve deneyimlerinizi ciddiye alacaktır.
  İnsanların nasıl ilk izlenim edindiğini öğrenin
  Araştırmalar gösteriyor ki biriyle tanıştığınızda, izlenimin % 93'ü görünüş, beden dili gibi sözlü olmayan veriler üzerine kurulur. Kullandığınız kelimelerse izlenimin sadece % 7'sini oluşturur. İlk karşılaşma telefonda gerçekleşse de nasıl algılandığınızın % 70'i sesinizin tonuna, % 30'u kelimelerinize göre değerlendirilir. Yani, ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz önemli.
  İlk 12 kelimenizi dikkatli seçin
  Araştırmalar her ne kadar birebir görüşmelerde kelimelerinizin, insanların sizin hakkınızdaki düşünceleri üzerinde % 7 etkisi olduğunu gösterse de siz yine de işi şansa bırakmayın. Görüşmeciyle tanıştığınızda bir kaç teşekkür cümlesi kurun. "Bana vakit ayırdığınız için teşekkürler" gibi... Siz takdir ettiğinizde insanlar da sizi takdir eder.
  Karşınızdakinin ismini kullanın
  Kendi isminizden kulağa daha hoş gelen başka bir şey yoktur. İlk 12 kelimenizde ve ilk 7 saniye içinde görüşmecinin ismini kullanmanız, ona değer verdiğiniz ve odaklandığınız mesajını verecektir. İsmiyle çağrılmak kadar hiçbir şey insanların dikkatini çekmez.
  Saçınıza dikkat edin
  Çünkü görüşmeci de edecektir. Biriyle tanıştığınızda dış görünüşünüzle ilgili olarak, ilk etapta saçınız ve yüzünüz dikkat çekecektir. Hiç kimse saçı stili profesyonel olmayan, dağınık saçlı biriyle çalışmak istemez.
  Ayakkabılarınızın temiz olmasına özen gösterin
  İnsanlar yüzünüzden hemen sonra ayaklarınıza bakar. Ayakkabılarınız temiz değilse, görüşmeci detaylara önem vermediğinizi düşünecektir. Ayakkabılarınız boyanmış ve iş ortamına uygun olmalı. Ayakkabınız kapıdan çıkarken giydiğiniz son şey olabilir ama insanların ilk dikkat ettikleri şeylerden biridir.
  Hızlı yürüyün
  Araştırmalar gösteriyor ki diğerlerinden % 10-20 daha hızlı yürüyen insanlar, önemli ve enerjik olarak görülüyor. Bu tam da potansiyel işvereninizin aradığı bir tip. Etkilemek istiyorsanız, temponuzu arttırın ve sanki bir yere yetişiyormuşsunuz gibi hızlı yürüyün.
  İyi el sıkmayı öğrenin
  Potansiyel işvereninizle tanıştığınızda, ilk yaptığınız elinizi uzatmaktır. Her iş adamı bilir ki iyi bir tokalaşma kendinden emin olmalıdır. Ancak görüşmelerde genelde, insanlar gevşek bir tokalaşma yaparlar. Eğer iyi bir başlangıç yapmak istiyorsanız, karşınızdakinin elini tam olarak kavramalı ve kendinden emin bir şekilde ama hafifçe tokalaşmalısınız. Böylece iyi bir iş ilişkisinin başlangıcını gerçekleştirmiş olursunuz.
  Beden dilinizle sözlü mesajlarınızı uyumlu hale getirin
  Tebessüm ya da memnun bir ifade, görüştüğünüz kişiye orada bulunmaktan memnun olduğunuz mesajını verir. Göz kontağı kurmak, söylenenlere dikkat ettiğinizi ve ilgilendiğinizi gösterir. Görüşmeciye doğru eğilmeniz, konuşmaya dahil olduğunuzu gösterir. İlgili ve ilginç görünmek için mümkün olduğunca çok işaret kullanın.
  Görüşme sürecinde, her hareketinizi planlayabilirsiniz. Görüşmeyi ayarlar, hazırlanır ve sunumunuzu yaparsınız. Ancak potansiyel işverenler her an her yerde karşınıza çıkabilir. Bu nedenle her an iyi bir izlenim yaratmak için hazır olun.
   
 2. Gül Can

  Gül Can Çaykur Sevdalısı CMNet Üyesi

  hele bir okul bitsin bunlara dikkat edeceğim:) paylaşım için teşekkürler kulağımıza küpe kalsın:)
   
 3. Hilal Çetin

  Hilal Çetin CMNet Üyesi

  Paylaşım için teşekkürler.
   
 4. qrafiqer

  qrafiqer CMNet Üyesi

  bazen bunlar da işe yaramıyor :)
   
 5. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  bütün bu verileri derleyip sonrasında da kendinize uygun bi uslup yarattığınızda mutlaka işe yarayacaktır...

  Birde devlete girerken bile kpss, atama süresi vs derken en az 1 yıla yakın beklenmekte... özelde ise bu sabır hernedense gösterilmemekte... lütfen sabırlı olalım arkadaşlar zamanla taşlar yerine oturacaktır ;)
   
 6. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  bunlar her iş görüşmesine giderken dikkat edilmesi gereken konular ve gerçekten doğru ama tabi bunlar sadece ilk izlenim için sonrası konuşmalarınıza ve kendinizi nasıl anlattığınıza bağlı. CV ise hepsinin başında yer alıyor işverenin sizi çağırma aşaması.

  Not: arkadaşlar CV leriniz mutlaka resimli olsun ama öyle gece gezmesinde çekilmiş bir resim değil, formal bir vesikalık resim :)
   
 7. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  kesinlikle... iş görüşmelerine çağrılmada fotoğrafın önemi büyük ;)
   
 8. nesliy

  nesliy CMNet Üyesi

  katılıyorum. bi iş görüşmemde genel müdür tamam mesaj alınmıştır deyip yolladı. ne iyi günler dedi ne de teşekkür etti. ki ben bu görüşmeye farklı ile gitmiştim..
   
 9. gerçekten dikate alınacak şeyler bunlar paylaşımınız için teşekürlerimi sunarım saygılarımla
   
 10. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  rica ederim..
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...