• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Ağı ve Teh. İşler Periyodik Sağlık Muayeneleri

Pınar Esin

CMNet Üyesi
Kayıt
1 Nisan 2009
Mesajlar
90
Beğeniler
7
#1
İSG konusunda da çalışan meslektaşlarım olduğunu bildiğim için Periyodik sağlık muayeneleri ile ilgili öğrenmek istediğim bir konu var.

Ağır ve Tehlikeli işlerde çalışanların periyodik sağlık muayeneleri neleri içermelidir (odio, akçiğer, tam kan sayımı vb.)? Kimyasallarla çalışılan bölümlerde tam kan sayımı ve kanda ağır metal testleri sadece o bölümdeki personellere mi yapılmalıdır?

Konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler..
 
Kayıt
24 Şubat 2009
Mesajlar
151
Beğeniler
42
Şehir
Çorlu, Tekirdağ
#2
Merhaba;

Bu konularda en sağlıklı kararı İşyeri Hekiminiz verebilir bence. Ama önerebileceğim birkaç yönetmelik var onları incelerseniz bir fikir oluşabilir. Ancak yine de hem o sorumluluğu üzerinize almamak hem de yetkiniz olmayan bir konuda hata yapılmasına sebep olmamak için işi bir bilene bırakmalısınız. (Akciğer grafileri -herkese en az yılda bir- ve odyo testleri-gürültülü ortamda çalışanlara en az yılda bir- periyodik olarak yapılmalıdır.)

Kanserojen ve Mutajen Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik
Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Güvenlik ve Sağlık Önlemleri Hakkında Yönetmelik
Biyolojik Etkenlere Maruziyet Risklerinin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik
Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik
Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği

İyi Çalışmalar...