Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Akan sudaki çamuru tutma?

Konu, 'ARŞİV' kısmında oseflek tarafından paylaşıldı.

 1. oseflek

  oseflek Misafir

  Merhabalar. Yeni sorunlarımız var...
  bir hes projemizde su cebri borudaya çok bulanık gelior ve çok bulanık çıkıyor. burada bir çöktürme havuzu tasarlanmış ama pek iş yaptığı söylenemez. yer küçük olduğudnan büyütülmesi söz konusu deil. kimyasal arıtma da var. ancak 4m3/h lik bir debi var ve arıtmanında kapasitesi yetersiz.
  buraya doğal arıtma yolları ile bir çalışma yapıp suyun çamuurunu tutmak mümkün olurmu? suda başka bir kirlilik söz konusu deil. tek derdimiz suyu biraz berrklaştırabilmek. 4m3/h lik kum filtrelerinin boyutu ne kadardır mesela?
  Ayrıca DSİ nin her köye bir arıtma tesisi gibi bir kampanyası varmış. doğal arıtma yapılacakmış. onunla ilgili bir bilgisi olan varmıdır?
  son olarak dere ayatğında yapılan çalışmalarda iş makinaları falan suyun içine indiğin uyulması gereken bir prosedür varmış suya tamponlar yaparak bulanması önleniormu? o sistem nasıl yapılıyor??
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Kum filtresi yaptırabilirsiniz. Oldukça işinizi görecektir. Ama yedekli yaptırmanızda fayda var..
   
 3. Merve Özkan

  Merve Özkan CMNet Üyesi

  arıtmanızda çamur presi olarak ne kullanıyorsunuz beltpres,filtrepres?
  beltpres için herhangi bir çalışma yapmadım ama filtrepres ise katyonik poli kullanmanızı tavsiye ederim.
  ya da çöktürme havuzunuzda bir problem olabilir, savaklardan süzülen suyunuzu kontrol edin, gerekirse bekleme süresini uzun tutun.
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Kum filtresi sonuç verecektir diye düşünüyorum.Filtrasyon hızını düşük (1003/h/m2) tutmanızı tavsiye ederim.yer sıkıntısı varsa.kimyasal maddeler yardımcı olur.
   
 5. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  çok bulanık sularda kum filtresi iş görmez çok sık tıkanır sürekli geri yıkama yapılması lazım onunlada kimse uğraşmaz diye düşünüyorum ayrıca belli bir zaman sonra filtre işlevini yitirecektir bence bekleme süresini arttırmalısın ki çamur çöksün bunun içinde ya çökeltme havuzunun hacmini büyütmen gerekiyor ya da kimyasal kullanarak AKM'yi hızlı çökeltmen gerekir. basit bir deneyle çökelme hızına bakabilirsin. birde merak ettiğim bir konu havuza su girişi nasıl oluyor. havuza suyu tabandan, havuzun ortasından ya da üzerinden direkt olarak verdiysen arkadan gelen su havuz içerisindeki suyu karıştıracağından çökelme olmayacaktır. havuz içerisindeki su mutlaka hareketsiz olmalı ki su dinlenip çökebilsin diye düşünüyorum ben. karar senin.
   
  seyaher bunu beğendi.
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  4m3/h hiç yüksek bir debi değil.akm değeri nedir.
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...