Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Alabalık çiftliklerinin GFB sorunu

Konu, 'ARŞİV' kısmında superjax tarafından paylaşıldı.

 1. superjax

  superjax CMNet Üyesi

  arkadaşlar elimde 8-9 tane küçük ölçekte alabalık işletmesi var ve bu işletmeler için GFB almam gerekiyor.tabi ki bunu içinde belgeleri toplamak gerekiyor fakat bu küçük ölçekli işletmeler vergi mükellefi değil ve hiç bir odaya kayıtları yok.
  GFB alma işleminde gerekli evrakları bu sebeple tamamlayamıyorum.
  -sicil gazetesi
  -tesis vergi numarası
  -sgk iş yeri numarası
  gibi kayıtları yok.nasıl bir yol izlemeliyim.bu çiftliklerin vergiden muaf olduklarını nasıl kanıtlarım?nereye ne şekilde başvurmalıyım teşekkürler
   
 2. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Tesis sahibinin tc kimlik nosunu girdiğinde işin hal olması lazım. eğer yanlış bilmiyorsam şahıs şirketi şeklinde olan kişilerin fatura koçanlarında tc numaraları dahi yer alıyor. tc ile işinin götürebilirsin diye tahmin ediyorum.
   
 3. superjax

  superjax CMNet Üyesi

  Şahıs şirketleri gene vergiye tabilermiş.benim elimdeki alabalık çiftliklerinin vergi levhası yada kaşeleri yok.ellerinde belge olarak ''Su ürünleri yetiştiriciliği belgesi'' ve ''Vaziyet planı'' var
   
 4. Sinem Yener

  Sinem Yener CMNet Üyesi

  Bulunduğun yerde il çevre ve orman müd. den görüş almayı dene
   
 5. superjax

  superjax CMNet Üyesi

  Aslında sormak istediğim vergi dairesi bu çiftliklere vergiden muaftır diye yazı verir mi?
   
 6. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Orası vergiden muaf değildir ama. bir şekilde vergi alınıyordur. vergi levhası yoksa iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı da mı yok? iş yeri ile ilgili devletle ilgili yazışmaları nasıl yapıyormuş işletme. ticaret sicil gazetesinde mutlaka kurulduğuna dair bilgi vardır. ticaret sicil gazetesini iste. eğer ticaret sicil gazetesi dahi yoksa tesis kaçak mı yoksa resmi mi diye düşünmeye başka. yapı kullanma izinleri neyin üzerine gözüküyor. tapularda ne yer alıyor. kira yapıldıysa kira kimle yapılmış. biraz sorunlu gibi duruyor sizin tesisiniz.
   
 7. superjax

  superjax CMNet Üyesi

  Bu tesislerden 8-10 tane var. İşyeri açma ve çalıştırma ruhsatında emin değilim. Genelde tesis arazileri ya işletme sahibinin yada kiralık (kira sözleşmeleri var) Tarım ve köyişleri bakanlığında 'su ürünleri yetiştiriciliği' kayıtları ve belgeleri var o kadar.bu işletmeler 'küçük aile işletmesi' olarak görünüyormuş
   
 8. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  ÇED ile ilgili geçmişlerine baktın mı? çedten muaftır yada çed gerekli değildir kararı var mı ?
   
 9. superjax

  superjax CMNet Üyesi

  Çed den muaftır kararı var ve bu kararı dilekçe ile hemen alabiliyorlar.
   
 10. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  Hemen alsınlar ya da almasınlar ne kadar sürede aldıklarının bir önemi yok. tesisin çed ten muaftır kararı var mı yok mu önemli olan o. eğer varsa orada bir şekilde tesisten bahsediyorlar. eklerinde tesisle ilgili belgeleri sunuyorlar. hiç birşey olmuyorsa ya tesisin muhasebecisine ya da kendi firmanızın muhasebecisine sorun nereden öğrenebilirim diye.
   
 11. serbulent72

  serbulent72 CMNet Üyesi

  Ürettikleri balıkları nasıl satıyorlar peki faturasızmı? vergi kayıtları yoksa kaçaktır vergi dairesine gidersen adamları ihbar edersin bulaşma derim :))
   
 12. konig

  konig CMNet Üyesi

  Alabalık tesisi ile sözleşme imzaladık ama Ek-2 7.32 maddesi kapsamında değerlendiriyoruz ama orada yazan balık ve/veya su ürünleri çiftliği şeklinde il çevreyi arayıp bu tesisi hangi kapsamda değerlendirmemiz gerekiyor diye sorduğumda onlarda bilmiyorlar.Yardımcı olabilecek varmı ?
   
 13. Erol Bölek

  Erol Bölek CMNet Üyesi

  Yetiştiricilik belgesi: işyeri açma ve çalışma ruhsatı yerine ayrıca kapasite raporu yerine geçer.

  7.32 kapsamında değerlendirilmesi uygundur. Tesisten geçen su atıksu olarak nitelendirildiği için atıksu deşarj iznine başvurmaları gerekmekte.

  İşletme belgesi muaftır yazısı almaları gerekir.
   
 14. theroddi

  theroddi CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar
  Elimde küçük bir alabalık üretim tesisi var. Bir çevre görevlisi olarak Ek2 de yer alan bu tesiste ne gibi izinler ve işlem yapmam gerekiyor.
   
 15. Erol Bölek

  Erol Bölek CMNet Üyesi

  Alabalık tesislerinde tesis havuzlarından geçen su atıksu olarak değerlendiriliyor. Bazı illerde atıksu -Çevre izni alınması isteniyor.
   
 16. asdfghjkl

  asdfghjkl CMNet Üyesi

  vergiden muaf diye bir şey söz konusu olamaz. sadece alabalık mı yetiştirip satıyor yada kendin pişir kendin ye tarzı bir yer mi bilmiyorum ama bir hizmet veriyor sonuçta elinden çıkardığı her balık için fatura kesmesi lazım. vergiden kaçıp çevre izni almak istemeside şaşırtıcı :)
   
 17. Hanli

  Hanli CMNet Üyesi

  peki kimse yapı kullanım izninden bahsetmemiş bence alabalık tesislerinde asıl sorun 2004 yılından sonra yapılanlar için yapı kullanım izni ve çoğununda izni yok. bu sorunun çözümü nedir bilen arkadaş varsa lütfen cevap verirse sevinirim.
   
 18. Büş

  Büş CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,
  Yeni bir alabalık çiftliğinin izin süreci baştan aşağı nasıl işliyor ve hangi evraklar tamamlanmalı? yardımcı olursanız çok sevinirim..
   
 19. hangi konudan izin sürecine tabi
   
 20. Büş

  Büş CMNet Üyesi

  henüz bir balık çiftliğiyle uğraşmıyorum ama genel bir bilgi almak istemiştm işleyiş ve belgeler hakkında..
   
  Tuğçe Özcan bunu beğendi.