Ambalaj atıkları piyasaya süren

Adnan Çalışkan

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
6 Haziran 2011
Mesajlar
8
Beğeniler
0
Şehir
İstanbul
#1
Ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliğine göre Piyasaya süren konumundaki bir firma satışlarını yurtışına (büyük bir kısmı) gerçekleştiriyorsa, geri toplatmakla ilgili yükümlülüğünü yerine getirirken sadece yurt içine yapmış olduğu miktarla mı işlem yapar ? yoksa hem yurt içi hemde yurt dışı toplamı ile mi ?
 

Fatih Közen

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
6 Haziran 2011
Mesajlar
106
Beğeniler
33
#2
madde 18
(11) Yurt içinde piyasaya sürdüğü ambalajların toplamı yıllık üçbin kilogram ve üçbin kilogramın altında kalan işletmeler, belgeleme yükümlülüğünden muaftır.
 

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
0
Beğeniler
276
#3
Beyan sisteminde bütün atıkların bildirimi yapılacaktır ( yurt içi ve yurt dışı ). Ancak Geri Toplamakla yükümlü olunan kısım yurt içinde piyasaya sürülen ambalaj atıklarıdır. Ek-5 Piyasaya Süren Müracaat Formunu doldururken ithal edilen ambalaj miktarları beyan sisteminden otomatik olarak düşülecektir.
 

Adnan Çalışkan

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
6 Haziran 2011
Mesajlar
8
Beğeniler
0
Şehir
İstanbul
#4
Zeynep Hanım
Daha önce bildirim sistemini kullanmadım o yüzden bu soruyu sordum
Yani bildirim yapıldıktan sonra sistem bana nekadarlık bir miktarı geri toplatacağımı söylüyor bu mudur_?

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim
 

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
0
Beğeniler
276
#5
yönetmelikte 2011 yılı için % 38 olarak zaten miktar belirtiliyor ,siz zaten sisteme gerekli miktarları girince yaklaşık olarak sistem hesaplıyor.Mesela 3000 kg altı için sistem otomatik hesaplama yapıp sizin belgeleme yükümlülüğünden muaf olduğunuzu hesaplayabiliyor :)
 

mursel caglar

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
20 Mayıs 2011
Mesajlar
14
Beğeniler
0
#7
arkadaşlar piyasaya sürenlerin belgelendirme yükümlüğü hakkında, 3. kez arka arkaya bildirim yapmaması halinde 3. yıl sonunda verilecek cezayı bilen varmı acaba?
 

pinarodabasi

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
20 Mart 2011
Mesajlar
44
Beğeniler
9
#8
Benim bildiğim Çevre Kanununun 20. maddesinin (g) bendi gereği;8544 TL 'dir.
"g) 12 nci maddede öngörülen* bildirim ve bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 8.544 Türk Lirası idarî para cezası verilir."
 

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
0
Beğeniler
276
#9
Pınar Hanım'ın da dediği gibi:
''Çevre Kanununun 20. maddesinin (g) bendi gereği;8544 TL'' diye biliyorum.
 

Fatih Bel

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
16 Şubat 2010
Mesajlar
34
Beğeniler
2
#10
Bakanlık bu konuda yapıcı iyi niyetli olarak, yapmak için gayret içerisinde olduğunuzu anlarlarsa ceza yazacaklarını sanmam. ama ben bu konuda iyi niyetli kişiye rastlamadım diyebilirim:) beyan verilmemesi kısa dönemde firmaya yarar gibi gözüksede eninde sonunda 2004 den içinde bulunulan seneye kadar(aktifse tabiki) girişlerin yapılması istenecek ve belegelendirmesi yapılmayan her sene yükümlülüklere %10 kümülatif olarak ceza uygulanacak. ayrıca 3. sene yapılmadığı için heran karşı karşıya gelebilecekleri 8700 tl de cabası!
 

insomnia

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
24 Şubat 2009
Mesajlar
76
Beğeniler
15
Şehir
Tekirdağ
#11
2004 yılından itibaren bildirimi yapılmamış bir tesise bu sene içinde ilk kez bildirim yaparken geçmiş tüm senelerin bildirimini toplu olarak mı yapacağız bilgisi olan var mı?
 

Adnan Çalışkan

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
6 Haziran 2011
Mesajlar
8
Beğeniler
0
Şehir
İstanbul
#12
geri toplatmada sıkıntı yaşamayacaksan geçmiş yılları da bildirmen etik açısından olum bir davranış olur :D
 

insomnia

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
24 Şubat 2009
Mesajlar
76
Beğeniler
15
Şehir
Tekirdağ
#14
nasıl bir yol izlemeliyim peki bu konuda bu yıl içinde geçmiş yılların tüm toplamını mı girmeliyim sisteme?
 

handeoo

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
11 Mart 2011
Mesajlar
147
Beğeniler
17
#15
2004 ü seçip 2004'ün bildirmini, 2005 i seçip 2005 inkisini ve 2011'e kadar olan hepsini bu şekilde yapacaksınınz
 

insomnia

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
24 Şubat 2009
Mesajlar
76
Beğeniler
15
Şehir
Tekirdağ
#17
teşekkürler arkadaşlar yardımlarınız için
 

Aysun Kurt

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
10 Mart 2011
Mesajlar
101
Beğeniler
16
#18
Arkadaşlar merhaba,

Dün İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile görüştüm. Eskiden Piyasaya Sürenler Kullanıcı adı ve şifre almak için 500 tl yatırıyordunuz. Ocak 2012 den itibaren artık şifre almak ücretsiz olacakmış..

Benim gibi ilk kez piyasaya süren için kullanıcı kodu ve şifre alacaklara duyurulur :)
 

Fatih Bel

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
16 Şubat 2010
Mesajlar
34
Beğeniler
2
#19
Piyasaya süren Kod numarası Ocak 2011 den bu yana ücretsiz alınıyor zaten. Ayrıca Bildirimler 2004 yılından itibaren yapılmalıdır. 2005 yılı slotu seçilip 2004 yılında piyasaya sürülen ambalaj miktarları bildirilmelidir. Yani 2011 slotuna 2010 yılı girilecektir.
 

Aysun Kurt

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
10 Mart 2011
Mesajlar
101
Beğeniler
16
#20
Piyasaya süren Kod numarası Ocak 2011 den bu yana ücretsiz alınıyor zaten. Ayrıca Bildirimler 2004 yılından itibaren yapılmalıdır. 2005 yılı slotu seçilip 2004 yılında piyasaya sürülen ambalaj miktarları bildirilmelidir. Yani 2011 slotuna 2010 yılı girilecektir.
fatih bey merhaba

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
adresinde ilk kez kullanıcı adı ve şifre bölümünde 500 tl yatırılması gerekir diyor :S

il çevre ve şehircilik müd. arkadaş da ocak 2012 den itibaren ücretsiz olacak iyiki yatırmamışsınız dedi.
 

Yukarı Alt